تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۱/۰۴ ۰۰:۰۰:۰۰
کد مطلب:  
باهدف تحقق دولت الکترونیک و توسعه شبکه های تخصصی دستگاهی:
تفاهم نامه همکاری میان وزارت خانه های آموزش وپرورش و ارتباطات و فناوری اطلاعات امضا شد

با هدف تحقق دولت الکترونیک و توسعه شبکه های تخصصی دستگاهی مبتنی بر شبکه ملی اطلاعات، تفاهم نامه همکاری میان وزارت خانه های آموزش وپرورش و ارتباطات و فناوری اطلاعات امضا شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، این تفاهم نامه به‌ منظور تحقق اهداف و راهبردهای سند تحول بنیادین وزارت آموزش‌و پرورش مصوبه آذرماه 1390 شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و در راستای ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت با استفاده از توسعه خدمات الکترونیکی و صرفه‌جویی در منابع ملی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص رشد و توسعه مبتنی بر علم و فناوری، اقتصاد مقاومتی و تکالیف برنامه‌های توسعه‌ای، مصوبات شورای‌عالی فناوری اطلاعات در خصوص دولت الکترونیکی و توسعه شبکه‌های تخصصی دستگاهی مبتنی بر شبکه ملی اطلاعات، بین « وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات » و « وزارت آموزش‌و پرورش » منعقدشد. براین اساس؛ ارتقای ظرفیت و مهارت دانش‌آموختگان دانشگاه فرهنگیان و معلمان شاغل با کاربرد فاوا. ارتقای ظرفیت نهادی مؤسسات و مدارس آموزش‌وپرورش با افزایش به¬کارگیری هدفمند فاوا. گسترش خدمات و محتوای آموزشی، تربیتی و پژوهشی در فضای مجازی برای استفاده جامعه آموزش‌ وپرورش کشور. (دانش‌آموزان، معلمان و والدین)، ارتقاء مهارت‌های دانش‌آموزان در کاربرد فاوا و فرهنگ استفاده مطلوب و اثربخش از فضای مجازی.  بخشی از محورهای همکاری در این تفاهم نامه مشخص شده است.

 در ماده 3 این تفاهم ؛ بازبینی اجرای طرح جامع توسعه فناوری اطلاعات وزارت آموزش‌وپرورش با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای اهداف شبکه ملی اطلاعات و مبتنی بر استانداردهای باز جهانی بستر شبکه ملی مدارس ایران به‌منظور تقویت ارتباطات بین مدارس جهت پرورش منابع انسانی در سطح کیفیت جهانی. توسعه آموزش‌های الکترونیکی برای آموزش و توانمندسازی فرهنگیان. توسعه آموزش از راه دور برای بازماندگان از تحصیل به‌صورت الکترونیکی. توسعه خدمات الکترونیکی قابل‌ارائه به دانش‌آموزان و والدین.توسعه دسترسی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه به یادگیری‌های موردنیازشان با استفاده از نقش تسهیل گری فناوری اطلاعات و ارتباطات. برخی اقدامات آ‌موزش وپرورش می باشد.

در ماده 4 این تفاهم آمده است؛ تأمین خدمات موتور جستجوی فارسی برای استفاده وزارت آموزش‌وپرورش در شبکه ملی مدارس ایران (رشد)، تأمین خدمات پست الکترونیکی،کمک به برقراری ارتقای امنیت فضای تبادل اطلاعات در شبکه یکپارچه وزارت آموزش‌وپرورش، حمایت از اجرای برنامه راهبردی توسعه مدارس و مراکز هوشمند (مدارس، پژوهش سراهای دانش‌آموزی و دانشگاه فرهنگیان)، بازطراحی و تأمین اتصال پایدار و دسترسی پرسرعت کلیه مدارس و مراکز اداری، آموزشی، پژوهش سراهای دانش‌آموزی و دانشگاه فرهنگیان به شبکه ملی مدارس و یا شبکه ملی اطلاعات، حمایت و مشارکت در برگزاری همایش‌ها و هم‌اندیشی‌ها برای سطوح مختلف مدیران آموزش‌وپرورش ،حمایت در تهیه محتوای مواد و رسانه‌های آموزشی درسی و مکمل مدارس مبتنی بر سیاست تولید بسته آموزشی فناورانه چندرسانه‌ای، حمایت همه‌جانبه و پشتیبانی مالی از اجرای برنامه راهبردی هوشمندسازی مدارس در راستای تحول  در آموزش وپرورش، تعهدات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح شده است.

گفتنی است؛ این تفاهم نامه در 7 ماده و  49 بند به امضای محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و علی اصغر فانی وزیر آموزش وپرورش رسید و مدت اجرای آن سه سال تعیین شده است.

برای مشاهده تفاهم نامه اینجا را کلیک کنید.

به اشتراک بگذارید :