تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۳۰ ۱۶:۳۶:۴۸
کد مطلب:  7B9eq5q3
آیت الله العظمی سبحانی در دیدار وزیر آموزش و پرورش:
تربیت دانش آموزان در راستای عمل‌گرایی باشد/ مدرک محوری و بار شدن بر دوش دولت صحیح نیست

وزیرآموزش و پرورش صبح امروز در سفر به قم با سه تن از مراجع تقلید دیدار و گفتگو کرد. وی پس از دیدار با آیت الله العظمی سبحانی و آیت الله العظمی صافی گلپایگانی با حضور در دفتر آیت الله العظمی وحید خراسانی با ابلاغ سلام رئیس جمهور و هیئت دولت، به تشریح فعالیت های آموزش و پرورش در دوره وزارت جدید پرداخت. حضرت آیت الله سبحانی در این دیدار فرمود: دانش آموزان را به شکلی تربیت کنیم که به کار و عمل‌گرایی علاقه مند باشند و نه به کار اداری. مدرک محوری و بار شدن بر روی دوش دولت صحیح نیست و دانش آموزان باید به شکلی تربیت شوند که به کار علاقه مند باشند و نه اینکه فقط پشت میز بنشینند

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، حضرت آیت‌الله سبحانی صبح امروز در دیدار با وزیر آموزش و پرورش گفت: از دورانی که علی اصغر حکمت در بحث کتب درسی فعالیّت داشت، روی این کتب نظارت داشتیم که خوشبختانه روز به روز کامل شده است.

ایشان تصریح کرد: کتاب و برنامه خوب یک مسأله است ولی مجری خوب یک مسأله مهم‌تر، یعنی معلمان دینی افرادی باشند که به این مطالب  اعتقاد داشته و از روی علاقه تدریس کنند.

معظم له بیان کرد: نباید کسی که متخصص فیزیک است، بدون تخصص، مثلاً قرآن را تدریس کند، زیرا در حقیقت ضرر آن بیشتر است.

حضرت آیت‌الله سبحانی گفت: باید در گزیش معلمین دقت کرد و کمیته ای که اساتید و معلمان دین و اخلاق را انتخاب می کند به تمام معنا دین مدار باشند.

ایشان تصریح کرد: مردم در حوزه هزینه‌ها و مخارج، انگیزه‌های بسیاری دارند که شامل دین و تعلیم فرزندان است؛ باید این انگیزه را زنده نگاه داریم؛ یعنی مدارس غیردولتی که با پول خود اداره می شوند؛ اگر صحیح است، آنها را تقویت کنیم.

معظم له بیان کرد: تاسیس دبیرستان علوی و مدرسه تعلیمات اسلامی آثار و برکات بسیاری داشت که در آن شرایط خفقان نوری در ظلمت بود؛ بر این اساس، برای تأسیس این‌گونه مدارس که با پول دانش آموز و خیرین اداره می شوند به شرط تأیید کار باید در زمینه صدور مجوز آن‌ها تسریع شود.

حضرت آیتالله سبحانی گفت: در برخی کشورهای عربی یک سال مرخصی به دانش آموزان داده می شود که حافظ قرآن شوند و بعد تحصیل کنند؛ اگر دانش آموزی وجود دارد که حاضر است یک سال به عنوان حفظ قرآن برنامه داشته باشد به او این فرصت داده شود، سپس به مدرسه بیاید.

ایشان تصریح کرد: دانش آموزان را به شکلی تربیت کنیم که به کار و عمل‌گرایی علاقه‌مند باشند و نه به کار اداری؛ مدرک محوری و بار شدن بر روی دوش دولت صحیح نیست؛ باید به شکلی تربیت شوند که به کار علاقه مند باشند و نه اینکه فقط پشت میز بنشینند.

معظم له بیان کرد: هسته فکری دانش آموزان باید به سوی عمل گرایش پیدا کند؛ توجه آموزش و پرورش به مدراس و دبیرستان های قم به عنوان پایگاه شیعه و معرفتی انقلاب بیشتر باشد.

سخنان سید محمد بطحایی وزیرآموزش و پرورش در دیدار آیت الله العظمی سبحانی :

 وزیر آموزش و پرورش نیز در این دیدار اظهار داشت: سال تحصیلی که از شنبه آغاز می شود ، با آغاز ماه محرم و دفاع مقدس مقارن شده است.

وی افزود: اولین سال تحصیلی است که بنده توفیق خدمت در آموزش و پرورش را دارم در ابتدای این سال خدمت مراجع و علما رسیدیم که سال پرثمری را برای انقلاب و کشور داشته باشیم.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: شنبه بیش از 13 میلیون دانش آموز سال تحصیلی را آغاز می کنند و 960 هزار کارمند و معلم مشغول خدمت خواهند شد؛ 138 میلیون جلد کتاب درسی در 900 عنوان کتاب درسی توزیع کرده ایم.

وی گقت: برنامه‌های تحصیلی در قالب کتاب‌های درسی به اجرا در می آید و سندی در آموزش و پرورش به عنوان سند تحول بنیادین وجود دارد و جزو معدود اسنادی است که کلی گویی و چشم انداز را بیان نکرده است، بلکه لایه ها و راهکارهای عملیاتی را پیش بینی کرده است.

بطحایی اظهار کرد: تعدادی از زیر نظام‌های سند شامل، سه زیر نظام در ماه های اخیر آماده می شود؛ این سند مسیر تحول در نظام آموزش و پرورش را روشن کرده است و تا حدود زیادی مشخص کرده است که از چه مسیری برای تحول در نظام آموزش و پرورش حرکت کنیم، خروجی‌های ما دانش آموزانی است که در حال تحصیل هستند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: سند تحول بنیادین در عمل با موانعی مواجه است که بخشی از آن مرتبط به منابع انسانی و اقتصادی است؛ حتی رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به صورت ظریف گله مندی خود را از این نقیص‌ها اعلام کردند که چرا این سند مستقر نمی شود.

وی گقت: امیدواریم با لطف خداوند این سند را مستقر کنیم و از منابع آن در نظام آموزشی کشور استفاده کنیم.

بطحایی اظهار کرد: دو محور در سال تحصیلی پیاده خواهیم کرد، زیرا چشم امید جامعه برای رستگاری به آموزش و پرورش است؛ اینکه آموزش و پرورش به سطحی برسد که علاوه بر متدین کردن دانش آموزان آنها را با نیازهای اجتماعی نیز بیشتر آشنا کند.

وزیرآموزش و پرورش بیان کرد: امروز فضای مجازی و هجمه هایی که دشمنان دین و ایمان مردم از این طریق وارد می کنند، تهدیداتی دارد که باید دانش آموزان در مقابل آن محافظت و مقاومت داشته باشند؛ به همین خاطر به دنبال آن هستیم که در سال تحصیلی جدید دانش آموزان با نیازهای فردی و اجتماعی خود بیشتر آشنا شوند.

وی افزود: بخش دوم، روش اداره آموزش و پرورش است؛ در وضعیت موجود با توجه به اینکه از امکانات همیشه گله مند بودیم، ولی بودجه های دولتی نیز به خوبی استفاده نمی شود و اتلاف سرمایه‌ها هنوز وجود دارد و دلیل اصلی آن عدم اصلاح روند مدیریت منابع، کم بودن اختیارات به مدارس و ... می باشد.

وزیر آموزش و پرورش در این روز همچنین با حضوردر دفتر آیت الله العظمی وحید خراسانی و آیت الله العظمی صافی گلپایگانی با این مراجع عظام تقلید نیز دیدار کرد.

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش که به منظور دیدار با مراجع و زیارت بانوی کرامت وارد قم شده بود، پس از دیدار با آیت الله العظمی سبحانی با آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دیدار کرد و سپس با حضور در دفتر آیت الله العظمی وحید خراسانی با ابلاغ سلام رئیس جمهور و هیئت دولت، به تشریح فعالیت های آموزش و پرورش در دوره وزارت جدید پرداخت.

وزیرآموزش و پرورش در این دیدار با تشریح فعالیت های آموزش و پرورش، یکی از اهداف مهم این وزارتخانه را توسعه فعالیت های دینی و قرآنی و همچنین اجرا و استقرار نظام مند سند تحول آموزش و پرورش در عرصه های مختلف عنوان کرد.

به اشتراک بگذارید :