تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۰۷ ۱۰:۱۶:۱۹
کد مطلب:  6CLVKNCW
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور:
رشد سواد آموزی در خوزستان از میانگین کشوری بالاتر است

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور گفت: خوزستان سالانه معادل 10 استان کوچک، بی‌سوادان را تحت پوشش قرار می‌دهد و رشد سواد آموزی در این استان از میانگین کشوری بالاتر است.

به گزارش مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از استان خوزستان، علی باقرزاده که برای بازدید از روند اجرای طرح آموزش سوادآموزان با تبلت به اهواز سفر کرده بود، اظهار کرد: مساله آموزش بزرگسالان و پیدا کردن راه‌های آسان و متناسب با شرایط سوادآموزان برای آموزش آن‌ها، از جمله موضوعاتی است که سازمان سوادآموزی در پنج سال گذشته بر آن متمرکز شده است. البته این موضوع در توصیه نامه‌های بین‌المللی نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

وی افزود: این واقعیت نیز وجود دارد که در سوادآموزی ما باید توانایی‌هایی را در افراد ایجاد کنیم که بتوانند در یک دنیای رو به رشد مشکلات و مسائل خود را حل کنند. واقعیت این است که ما الگویی برای استفاده از فناوری در آموزش و به‌خصوص سوادآموزی نداشته‌ایم. تصور همه ما این بود که اگر عنصر معلم را از جریان یاددهی و یادگیری حذف کنیم هیچ یادگیری صورت نمی‌گیرد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور ادامه داد: از طرف دیگر تجاربی در دنیا ارائه می‌شد که نشان می‌داد آموزش بدون معلم و از طریق وسایل الکترونیکی مانند تلفن همراه انجام شده است. پروژه‌های زیادی در این زمینه در کانادا، استرالیا و حتی برخی کشورهای توسعه نیافته انجام شده است. برای ما بسیار اهمیت داشت که ما یک مدل بومی و برخواسته از شرایط اجتماعی خودمان را طراحی کنیم.

باقرزاده گفت: به همین منظور برای این کار یک عنوان پژوهشی تعریف شد تا سوادآموزان از طریق تبلت آموزش ببینند. این پروژه سه سال به طول انجامیده است. ابعاد اجرایی و فنی کار سنجیده شده است. یک پلتفرم و نرم‌افزار مناسب نیز برای طرح طراحی شده است. علاوه بر آن ابعاد حقوقی این طرح بررسی شده است تا اطمینان داشته باشیم از نظر قانونی برای اجرای این مدل آموزش مشکلی وجود ندارد.

وی ادامه داد: امروز مرحله پایانی اجرای این طرح است. آزمون‌ها و بررسی‌های نهایی نیز انجام شده است و از 10 نفری که تحت پوشش این طرح قرار گرفتند، 9 نفر حدنصاب‌های لازم را کسب کردند. درواقع وارد کردن متغیری مانند تبلت توانسته است شوق یادگیری را در افراد بیشتر کند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور خاطرنشان‌کرد: زبان مادری بخش قابل توجهی از افرادی که تحت پوشش قرار گرفتند، فارسی نبوده است. افراد تحت پوشش در این طرح توانسته‌اند کلید واژه‌های بیشتری را به زبان فارسی بیاموزند. امیدواریم این طرح در استان‌های دیگر رواج پیدا کند و نواقصی نیز که در اجرای طرح وجود داشته است که یا ناشی از خود نرم‌افزار بوده و یا ناشی از نحوه اجرای طرح نیز در پژوهش‌ها مشخص خواهد شد.

باقرزاده درخصوص برنامه‌های مختلف سازمان سوادآموزی برای ترغیب سوادآموزان به یادگیری، گفت: همزمان با این طرح چند طرح مختلف درکشور در حال اجرا است. هم اکنون حدود 5 هزار و500 نفر درحال گذراندن طرح ICDL هستند. یعنی همزمان با سوادآموزی سطح مبتدی ICDL را دریافت می‌کنند. همچنین در چهار استان تهران، زنجان، قزوین و خراسان رضوی کتابخانه الکترونیکی فعال است. از برنامه تلویزیونی لوح و قلم یک برنامه اندرویدی طراحی شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد. شش کتاب دیگر نیز درمرحله تبدیل به برنامه اندرویدی هستند، البته این برنامه یک برنامه تعاملی است. درواقع یکی از برنامه‌های جدی که سازمان سوادآموزی دنبال می‌کند، یادگیری همراه است.

وی افزود: خوزستان سالانه معادل 10 استان کوچک، بی‌سوادان را تحت پوشش قرار می‌دهد. در سال گذشته 47 هزار و 300 نفر تحت پوشش قرار داده است که به نظر ما یک رکورد جدی است. خوزستان در باسوادی گروه سنی 10 تا 49 سال در سال‌های 91 تا 95 سه درصد رشد داشته است.  این میزان رشد از میانگین کشور بالاتر است و نشان‌دهنده جدیت و زحمت دست‌اندرکاران آموزش و پرورش و سازمان سوادآموزی در خوزستان است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور گفت: خوزستان یک استان خاص است و به دلیل شرایط قومی قبیله‌ای و دو زبانه بودن برخی مناطق آن، امکان انسداد کامل مبادی بی‌سوادی را به چالش می‌کشد. اگر هیچ کودک لازم‌التعلیمی در خارج از مدرسه باقی نماند در سال‌های آینده به طور طبیعی خوزستان باید به بالاترین نرخ باسوادی خود برسد.

باقرزاده ادامه داد: علی‌رغم تلاش‌هایی که در این زمینه انجام می‌شود، مسائل مختلفی مانند مسائل فرهنگی، اجتماعی یا اقتصادی می‌توانند در به اتمام نرساندن دوره ابتدایی توسط دانش‌آموزان موثر باشند. در نهایت با این کار، فرصت استثنایی که در دوران خردسالی از دست رفته را باید در بزرگسالی با هزینه بالاتر جبران کرد و به دنبال آموزش این افراد بود.

به اشتراک بگذارید :