تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۲۳ ۱۳:۲۲:۴۹
کدمطلب: XWxR7gzy
مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان :
نوجوانان و جوانان باید توانایی نه گفتن به مواد مخدر را داشته باشند

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان در همایش استانی مبارزه با اعتیاد در مدارس گفت: بیش از ۳۰ فعالیت در حوزه مبارزه با آسیب های اجتماعی به ویژه مبارزه با مواد مخدر در مدارس استان انجام می شود و نوجوانان و جوانان باید توانایی نه گفتن به مواد مخدر را داشته باشند.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از استان اصفهان، محمد حسن قائدیها پیش از ظهر امروز در همایش استانی مبارزه با اعتیاد در جمع مسوولان استانی در هنرستان فضیلی اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر از برنامه های اصلی بوده تا این بحث ملی و اجتماعی شده و همه مردم جامعه وارد عرصه مبارزه با آسیب های اجتماعی به ویژه مبارزه با مواد مخدر شوند.

وی تاکید کرد: این برنامه از فعالیت های اساسی است که اتفاق افتاده، اما به نظر می رسد برنامه های اجرایی در این بخش هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان با بیان اینکه در هزاره سوم نمیتوان جلوی رشد تکنولوژی را گرفت، گفت:  باید بدانیم که بحث های آسیب های اجتماعی در بسیاری موارد در قالب فضاهای مجازی رخ می دهند و این امر به سرعت در حال افزایش است پس باید برای مدیریت این فضا تلاش کنیم.

باسواد شدن، فقط سواد خواندن و نوشتن نیست

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان اذعان کرد: به واسطه توسعه پایدار هزاران نفر از شهروندان امروز همچنان در فقر اجتماعی به سر می برند، باید دانست که  با سواد شدن فقط سواد خواندن و نوشتن نیست، در واقع سواد اجتماعی، سواد رایانه، سواد زندگی کردن، مهارت های اجتماعی و چگونه کنار هم زیستن است که از آن نام می برند.

وی با تاکید به این نکته که ریاست جمهوری دو سال در پرسش مهر دو نکته اساسی را در معرض پرسش مردم قرار داده اند، بیان کرد: این برنامه بدان معنا است تا دانش آموزان و  اولیای آنها به همراه مربیان و همه جامعه درگیر این مساله شوند و با انتقاد کردن و افزایش تحمل پذیری بتوانیم آستانه تحمل در بین نوجوانان و جوانان را افزایش دهیم.

قائدیها خاطرنشان کرد: نوجوانان و جوانان باید توانایی نه گفتن در مقابل اعتیاد را داشته باشند. وی توضیح داد: امروز بسیاری از انسانها در دنیای خودشان از کرامت انسانی بی بهره هستند و کمتر از آن استفاده می کنند. در واقع نابرابری ثروت، قدرت، بهره وری جنسیتی در جامعه اتفاق افتاده است و بیکاری جوانان و بلاهای طبیعی، خشونت، تروریسم، جابجایی اجباری انسانها، کاهش منابع طبیعی در طی این سالها به عنوان اصلی ترین مشکلات جامعه بشری مطرح هستند.

وی بیان کرد: خشکسالی، بیابان زایی، تخریب زمین، مشکل آب، تخریب طبیعت و تنوع زیستی از چالش هایی است که امروز جوامع با آن روبه رو هستند. قائدیها امنیت غذایی، مسایل بهداشتی، جسمی، روحی، روانی و ارتباطی را  در صدر آسیب های اجتماعی دانست و افزود: علاوه بر این موارد که در صدر آسیب های اجتماعی است، مبارزه با مواد مخدر از مهم ترین مواردی است که در دستور کار دولت و ملت قرار گرفته است.

 انجام ۳۰ فعالیت در مدارس در حوزه مبارزه با آسیب های اجتماعی

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان عنوان کرد: ضروی است که امروزه ویژگی های کلاس های درس مدارس آموزش و پرورش دقت داشته باشیم، در جلسات متعدد کمیته پیشگیری از آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش فعالیت های خوبی در این زمینه  انجام گرفته است و بیش از ۳۰ فعالیت در مدارس در حوزه مبارزه با آسیب های اجتماعی به ویژه مبارزه با مواد مخدر در مدارس استان انجام می شود، اما به نظر می رسد که این فعالیت هنوز کافی نبوده اند.

قائدیها  مدیر مدرسه، همکاران فرهنگی، دانش آموزان و اولیای آنها را چهار رکن آموزش و پرورش برشمرد و  گفت: توانمند کردن اولیا دانش آموزان می تواند کمک خوبی برای مدارس باشد.

وی اضافه کرد: دانش آموزان یکی از ارکان اصلی مدرسه هستند و مدیر نباید در اتاق در بسته  برای دانش آموزان تصمیم بگیرد چرا که موفق نخواهد بود. هنگامی که دانش آموز به طور مستقیم در تصمیم گیری مدرسه و هدایت تعلیم وتربیت دخالت نداشته باشد، مدرسه راه به جایی نخواهیم برد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان خاطرنشان کرد: بایستی بر مبنای تقاضا و مطالبه جوان در جامعه برنامه ریزی ها انجام بگیرد.

وی توضیح داد: امروزه باز بودن درب مدارس ملاک و میزان ارزشیابی ازمدیران توانمند است، بدان معنا که اولیا وارد مدرسه شده  و نظر دهند. مبارزه با مواد مخدر بحثی ملی است و باید همه افراد جامعه درگیر این مساله شوند، امروز خرسندم که در استان اصفهان این اتفاق افتاده و ودر این مسیر حرکت می کنیم.

به گفته قائدیها انجمن های خیریه، پلیس مبارزه با مواد مخدر، شورای هماهنگی، دادگستری و معاونت امور اجتماعی،  بهزیستی و سایر دستگاه ها در کنار آموزش و پروش در این حوزه در حال فعالیت هستند.

لزوم توانمند کردن دانش آموزان در مباحث اجتماعی

وی خطاب به مدیران مدارس گفت: امروز آگاهی بخشی و توانمند کردن دانش آموزان در بحث مباحث اجتماعی از بحث های اصلی است. باید خانواده ها راه به مدارس داشته باشند و مدیر مدرسه با درب باز مدرسه  پذیرای فکر و توانمدی اولیا و دانش آموزان باشد تا به موفقیت دست پیدا کند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: ضروری است مدارس در جهت آموزش در کنار هم بودن و آموزش مهارت های زندگی حرکت کنند.

به اشتراک بگذارید :