تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۰۴ ۱۳:۵۷:۲۵
کد مطلب:  516608
رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس کشور :
مدارس تخریب شده درکرمانشاه همه در نوبت تخریب وبازسازی قرارداشتند

رئيس سازمان نوسازي ، توسعه و تجهيز مدارس با اشاره به تخریب 11درصدی مدارس مناطق زلزله زده گفت : مدارس تخریب شده درکرمانشاه همه در نوبت تخریب وبازسازی قرارداشتند که معطل اعتبارات بود.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، پيش از ظهر امروز محمد تقي نظر پور در خصوص اقدامات آموزش و پرورش درحادثه زلزله كرمانشاه از 2 بار حضورش درمناطق زلزله زده به منظور بررسي وضعيت فضاهاي آموزشي خبرداد و اظهاركرد: بعد از زلزله 7.3 ريشتري كرمانشاه 12 گروه فني مهندسي به 5 شهر ثلاث باباجاني، قصر شيرين، گيلانغرب، دالاهو، سرپل ذهاب اعزام شدند و پس از بررسي از تخريب 78 مدرسه با 415 كلاس درس خبردادند .

وي افزود: همه مدارس تخريب شده در حادثه زلزله جز مدارسی بودند كه در نوبت تخريب و بازسازي قرار داشتند و منتظر تخصيص اعتبار بوديم بنابراين هيچ مدرسه نوسازي كه زير 25 سال گذشته احداث شده باشد دچار خسارت نشده است .

نظر پور خاطرنشان كرد: روستاهايي داريم كه صد درصدتخريب شده اند اما مدرسه تنها ساختماني است كه پابر جا مانده، و كاملا قابل استفاده است به طوري كه گروه هاي امداد و نجات در اين مدارس اسكان يافته اند و فضاي مدرسه نيز به واسطه وجود امكانات از جمله هموار بودن و سرويس بهداشتي مورد استفاده زلزله زدگان قرار گرفته است .

وي ادامه داد: از مجموعه 757 مدرسه با 1803 كلاس درس مناطق زلزله زده تنها 11 درصد تخريب شده اند كه آنهم در ليست تخريب و بازسازي قرار داشته اند اما كمبود اعتبار باعث تاخير در تخريب و بازسازي آنها شده بود .

رئيس سازمان نوسازي، توسعه وتجهيز مدارس كشور گفت: براي تخريب و بازسازي مدارس مذكور در كرمانشاه به بودجه اي بين110 تا 120 ميليارد تومان نيازمنديم تا بتوانيم 415 كلاس درس را بازسازي كنيم بنابراين 75 ميليارد تومان اعتبار براي تخريب و بازسازي و براي تجهيزات، سرويس هاي بهداشتي، ديوارهاي معيوب حدود 40 ميليارد تومان بودجه نياز است كه مجموعا 115 ميليارد تومان بايد هزينه شود .

وي ادامه داد: تعدادي مدرسه داريم كه خسارت آن چناني نديده اند و با تعميرات جزئي قابل استفاده خواهند بود مجموع آنها 16واحد است، 4 مدرسه در شهرستان ثلاث، 6 مدرسه در سرپل ذهاب، 3 مدرسه قصرشيرين و 3 مدرسه در كلات است .

نظرپور اظهاركرد: در مناطق زلزله زده 5 مدرسه با 60 كلاس درس نيازمند مقاوم سازي است و به طور كلي مي توان گفت: در مجموع 78 مدرسه با 415 كلاس درس كاملا تخريب شده، 16 مدرسه با 200 كلاس درس نياز به تعميرات جزئي، 5 مدرسه با 60 كلاس درس نيازمند مقاوم سازي است و به طورکلی براي بازسازي و تعميرات مدارس آسيب ديده به 120.7 ميليارد تومان بودجه نياز است .

وي افزود: تاكنون 2 مدرسه در سرپل ذهاب تعميراتش پايان يافته و تا پايان هفته آينده 200 كلاس درس تعمير و آماده استفاده دانش آموزان مي شود .

رئيس سازمان نوسازي، توسعه وتجهيز مدارس كشور تصريح كرد: با تزريق 1 ميليارد تومان از اعتبارات ملي، 2 باب مدرسه با 42 كلاس درس تا 45 روز آينده و يك باب مدرسه 9 كلاسه در قصر شيرين تا 2 هفته ديگر آماده بهره برداي مي شود .

نظر پور با اشاره به130 كانكس به مناطق زلزله گفت: از مجموعه 415 كلاس تخريب شده، 130 كلاس كه اغلب در روستاهاست با استقرار كانكس راه اندازي مي شود و 130 كلاس درس نيز توسط خيرين مدرسه ساز تعمير شده است تا باسازي شود بنابراين 155 كلاس از مجموعه 415 كلاس تخريب شده نياز به اعتبار جهت احداث مجدد دارد.

به اشتراک بگذارید :