تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۲۵ ۱۵:۵۳:۰۳
کد مطلب:  531461
با هدف پاسخگویی صورت گرفت:
حضور معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش در استودیو الفبا

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش با حضور در استودیو الفبا مرکز اطلاع رسانی وروابط عمومی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، پیش از ظهر امروز علی زرافشان در استودیوالفبا با تقدير از روابط عمومي به دلیل ايجاد فرصت تعامل  بیشتر با رسانه ها گفت: در سال جاری تحصیلی بيش از 3 ميليون 200 هزاردانش آموز دردوره اول متوسطه و 2 ميليون 100 هزار نفر دردوره دوم مشغول تحصیل هستند كه پیش بینی می شوداین آمار در دوره دوم متوسطه تا پايان استقرار کامل نظام 6،3،3 به 260 هزاردانش آموز برسد.

 وی ايجاد  شرایط دسترسي همه دانش آموزان به فراگیری و تحصیل را از جمله اهداف اجرای عدالت آموزشی در معاونت متوسطه برشمرد وافزود: پوشش تحصیلی در دوره اول متوسطه 94 درصد و در دوره دوم متوسطه حدود 80 درصد است  و در سنین12تا14ساله ها97 درصد است و3 درصد باقیمانده نیزبه عللی ازجمله اشتغال وازدواج و... درمدرسه حضور ندارند.

زرافشان توسعه عدالت آموزشي را از جمله اهداف سندتحول بنیادین درآموزش وپرورش برشمرد و اظهارکرد: همواره تلاش می کنیم این دسترسي همراه با ارتقای كيفيت آموزشی صورت گیرد بنابراین در حال حاضر650 منطقه آموزش وپرورش ما در کشور  داراي پژوهش سرا هستندکه تجهزآنها توسط معاونت فناوري نهاد ریاست جمهور صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: سیاست ارتقاي دانش آموز به دانش پژوه دستاورد خوبي است که در سال های اخیر دنبال می شود و برگزاری  جشنواره ها نیز در همین راستا انجام می‌شود و در ابن جشنواره‌ها زمینه شکوفایی وشناسایی استعدادهای برتر در رشته های مختلف  فراهم می‌شود و شناسایی تنوع استعداد محقق و مورد توجه واقع مي شوند .

معاون آموزش متوسطه وزیرآموزش وپرورش با اشاره برگزاری جشنواره های نوجوان در3سال اخیر در دوره متوسطه اول تصریح کرد: در این جشنواره ها بيش از160دانش آموز مستعد شناسايي شده اند و در حوزه كاردانش نیزاستعداد سنجي ازجمله اهداف برگزاری جشنواره هاست .

وی از تغيير در جشنواره درس پژوهي در4 سال اخیر خبر داد و خاطرنشان کرد: این تغييرات به اشاعه تجارب برتر كمك می‌كند و موضوع كارآفريني در دوره اول  متوسطه در دستور كار قرار گرفته است.

زرافشان افزود: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی باید افرادي را تربيت كنيم كه كارآفرين باشند بنابراین با تلاش های صورت گرفته ما شاهد آن هستیم دانش آموزان در برخی هنرستان ها داراي كارگاه هستد و توليد مي كنند .

وی به اجرای طرح تعالی در سال های اخیر اشاره وعنوان کرد: در اين برنامه ويژگي هاي سند تحول را درقالب يك مدل ارائه كردیم كه موضوع مورد اقبال وتوجه نهادهاي بيروني قرار گرفت و مدارس تاحدودی از لاك مدرسه بيرون آمدند ومحصولات خود را عرضه كردند، در این طرح 10 مدرسه برتر مورد تشویق قرارگرفتند.

وی درپاسخ به سئوالی در خصوص حذف كنكورگفت: آموزش و پرورش کاملا موافق حذف کنکور است زیرا معتقدیم سوابق تحصیلی که در طول چند سال اتفاق می‌افتد می‌تواند به جای آزمونی چند ساعته سرنوشت انسان را تعیین کند.

معاون آموزش متوسطه وزیرآموزش وپرورش اظهارکرد: در سال های اخیر آنچه که قانون در راستای کنکور مشخص کرده، آموزش و پرورش وظیفه خود را در قبال آن به خوبی انجام داده است مانند اعمال تاثیر 25درصدی سوابق تحصیلی درکنکور.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 95، 30 درصد سابقه تحصيلي درکنکورموثر است و براساس این مصوبه تاثير مثبت سوابق تحصیلی جایگزین تاثیر قطعی درکنکور شده است یعنی اگر سوابق تحصیلی رتبه داوطلب را ارتقا می دهد اعمال می شود، اما اگر این سوابق منجر به کاهش رتبه او شود اعمال نخواهد شد.

زرافشان حذف کامل کنکور را منوط به تصمیم مجلس شورای اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر تنها 12درصد از صندلی دانشگاه های دولتی مربوط به سوابق تحصیلی است اما دربخش‌هاي غيردولتي این آمار به حدود 80درصد می رسد. البته اگر شورای پذیرش دانشجو به آموزش و پرورش اعلام نیاز کند ما طبق آن عمل می کنیم .

وی در پاسخ به سوال؛آیا سازوکاری وجود دارد که مافياي اقتصادي كنكور را ازبين ببرد؟گفت: مافياي كنكور پديده نويي نيست و یک موضوع قديمي است که نهادینه شده است، پس نبايد به سادگي به آن برخورد كرد زیرا حذف چیزی که سال ها رواج داشته است به این سادگی امکان پذیر نیست. شاهد آن هستیم برخي موسسه ها در تبليغات خود قبولي بدون مطالعه را تبليغ مي كنند. مادامي كه روش جذب دانشجو و كنكور را عوض نكنيم این موسسات مشتري زياد دارد و بالطبع گردش مالي کلانی را نیز خواهند داشت.

معاون آموزش متوسطه وزیرآموزش و پرورش فلسفه تاسیس موسسات را کمک به آموزش و پرورش خواند و تصریح کرد: در برخي كشورها نيز اين آموزشگاه‌های آزاد وجود دارد، البته در کشور ما باید تدابيري اتخاذ شود آموزش و پرورش ورورد پيدا كند و جلوی كار رابگيرد، متاسفانه خانواده ها خيلي راحت و به سهولت به موسسات مختلف پول مي‌دهند اما كار مدرسه را وظيفه دولت مي‌دانند و از هزینه کردن خودداری می‌کنند، امروزه  این موسسات نه تنها به آموزش و پرورش در امر تعلیم وتربیت کمک نمی ‌کنند بلکه در برخی جاها مانع تحقق اهداف آموزش وپرورش نیز هستند.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص امتحانات در آموزش وپرورش اظهار کرد: ارائه گزارش های استانی از روند اجرایی امتحانات و نحوه ارزیابی از جمله برنامه‌های این وزارت خانه در 4سال اخیر بوده است، و اجرای طرح تصحیح مکانیزه ای امتحانات نهایی، اتخاذ تدابیر امنیتی با هدف بالا بردن ضریب امنیتی امتحانات از جمله گشودن پاکت سوالات امتحانی تنها در 10 دقیقه قبل از شروع امتحان از جمله اقداماتی است که انجام شده است.

زرافشان از افزایش کمی مدارس استعدادهای درخشان در سال های قبل انتقاد و بیان کرد: تصورنادرست در خصوص اینکه هر منطقه باید یک مدرسه ویژه استعدادهای درخشان داشته باشد در حالی که در هر یکصد دانش آموز تنها 2 نفر دارای استعداد برتر هستند باعث شده تا بسیاری از دانش آموزان عادی از طریق آزمون به این مدارس ورود پیدا کنند و در نتیجه کیفیت آموزشی مدارس مذکور کاهش یابد. به طوری که به جای 2نفر در برخی مناطق آموزشی 25 نفر به این مدارس راه یافتند.

وی جداسازی دانش آموزان و تقسیم آنها به استعدادهای برتر وعادی را جالب ندانست وافزود: تنوع مدارس بایدکاهش یابد و در عوض کیفت آموزشی ارتقا پیداکند البته جداسازی دانش آموزان کیفیت آموزشی در مدارس عادی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد زیرا دانش آموزان توانمندتر در مدارس استعدادهای درخشان تحصیل می‌کنند.البته سیاست آموزش وپرورش در20سال اخیر اجرای طرح های فراگیر است همانطور که شاهد تحصیل 70هزار نفر از دانش آموزان با نیازهای ویژه در مدارس عادی هستیم  پس دانش آموزان دارای استعدادهای برتر نیز می توانند در مدارس عادی تحصیل کنند.

معاون آموزش متوسطه وزیرآموزش وپرورش تنوع شهريه‌های مدارس را  امري طبيعي خواندوعنوان کرد: اگرشهريه مدارس شهر تهران در دو منطقه 18 و3 را با هم مقایسه کنیم، چون 2 شاخص اجاره ساختمان وحق التدريس معیارتعيين شهریه است بنابراین میزان شهریه‌های مدارس در مناطق مختلف باهم متفاوت است.

وی از طراحی برنامه های ویژه پايه دوازدهم خبرداد و خاطرنشان کرد: برای استقرار پایه دوازدهم نیازمند 30 هزار نیروی انسانی هستیم و ازآنجا که حدود 40 هزار نیروی انسانی نیز در سال 98 باز نشسته می‌شوند بنابراین برنامه هایی برای جذب 70 هزار نیرو در آموزش و پرورش داریم که البته اين تعداد نیرو را به يك روش نمی شود جذب كرد و باید بخشي را از طريق دانشگاه رجايي و فرهنگيان و بخشی را از سایر روش‌ها تامين کنیم، بنابراین براي سال 98 بايد ظرفيت پذيرش را افزايش دهيم.

زرافشان از نیاز آموزش وپرورش به 16 هزار نیرو برای تامین هنرآموز خبرداد و تصریح کرد: در جلسات ساماندهي نيروهاي انسانی بند تراكم را که شامل فضا و معلم بود حذف كرديم و در این خصوص به استان ها تفویض اختیار کردیم قبلا اگر سقف کلاس را مثلا 32 نفر تعیین می‌کردیم تازمانی که تعداد دانش آموزان به 64 نفر نمی‌رسید نمی توانستیم 2کلاس تشکیل دهیم اما در دستورالعمل جدید هر استان می‌تواند سقف کلاس را تعیین کند و مجاز است اگر حتی یک دانش آموز از سقف بیشتر باشد یک کلاس را به دو کلاس افزایش دهد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت مشاور در مدارس گفت: معتقدم مشاوره باید از دوره ابتدایی در مدارس وجود داشته باشد و اجرای طرح شهاب نیز نيازمند مشاوره است اما تعداد مشاوران مابه حدي نيست كه هردو دوره ابتدايي و دوره اول متوسطه را پوشش دهد و با توجه به اهميت هدايت تحصيلي دوره اول متوسط وجود مشاور در اين دوره ضروري تر است .

معاون آموزش متوسطه وزیرآموزش وپرورش لذت بخش‌تر بودن درس ها، افزايش يادگيري، آموزش مهارت‌ های زندگي و افزایش اعتماد دانش آموزان را از مزایای ارزشیابی توصیفی برشمرد و اظهارکرد: در دوره ابتدایی ارزشيابي توصيفي با هدف كمك به فرآيند يادگيري اجرا شده است زيرا معلم براساس ارزشیابی‌های مستمر، میزان توانايي دانش آموز را مي‌داند و نياز به سنجش او ازطریق يك آزمون را ندارد.

به اشتراک بگذارید :