تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۰۲ ۱۳:۰۰:۰۰
کد مطلب:  537054
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی خبرداد:
راه‌اندازی ۲۱۷ مرکز یادگیری محلی در سراسر کشور

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور با بيان اين كه در 5 سال اخیر 33 تفاهمنامه باسایر سازمان‌ها و نهادهاي غير دولتي منعقد شده است، گفت: تا کنون 217 مرکز یادگیری محلی در سراسر کشور دایر شده است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، پیش از ظهر امروز علی باقرزاده در نشست خبری با  اصحاب رسانه که در آستانه 7 دی ماه سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی برگزار شد اظهارکرد: از انعکاس هوشمندانه اخبار نهضت سواد آموزی تشکر می کنم و از دو زاویه به رسانه ها می نگریم یکی هرجا حقی از مردم وجود داشته باشد رسانه پیگیری می کنند و دیگری اقناع جامعه هدف برای حضور در نهضت سواد آموزي  که این فرصتی تا رسانه ها از این طریق اطلاع رسانی کنند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور بيان كرد: سالانه 570 موسسه غیردولتی با استان ها وشهرستان ها در راستای کار آموزش در نهضت سوادآموزی همکاری می کنند و70 هزار نفر آموزش دهنده در مراکز مذکور کار سوادآموزی را برعهده دارند.

وي ایجاد انس والفت بین جامعه هدف وسازمان نهضت سوادآموزی را ضروری دانست و افزود: در همه کشورهاکسي که نمی تواند بخواند و بنویسد حتی اگر همه مهارت های زندگی را فراگرفته باشد بازهم بی سواد قلمداد می شود وهمواره در زندگی با چالش روبرو می شود.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی موفقیت سازمان را منوط به عزم جدی و قاطع مسولین دانست و تصریح کرد: طرح آموزش والدین بی سواد دانش آموزان از جمله طرح های این سازمان است که درسه سال اخیر بیش از 262هزارنفر را باسواد نموده است.

وي افزود: درطرح سوادآموزی گروه سنی 19 -10 سال که با هدف  ارائه آموزش سواد پایه به افراد غیر محصل این گروه که بر اساس سرشماری سال 1395 بی سواد شناخته شده اند طراحی و اجرا شده وطی آن از سال 94 تا کنون 45هزار و429 نفر 45هزار نفر باسواد شده اند و در طرح  سواد آموزی عشایری نیز  که با هدف ارتقای شاخص باسوادی  وافزایش سطح اطلاعات جامعه عشایری صورت گرفت  از سال 1394 تاکنون  با توانمندسازی  یک هزار نفر از آموزش دهندگان باسواد جامعه عشایری وروستایی  این طرح توانسته است 3500 نفر از زنان ودختران عشایری و1500 نفر ازنان ودختر ان عشایری  را تحت پوشش قرار دهد وبا سواد کند.

باقرزاده مراکز یادگیری محلی را یکی از تجارب موفق در نهضت برشمرد وخاطرنشان کرد: تا کنون 217 مرکز محلی یادگیری  در کشور ایجاد کردیم در این مراکز سوادآموزی توام با آموزش  پایه سوادسایر مهارت ها  از جمله  مهارتهای زندگی، اجتماعی،حقوق شهروندی  ومهارت های شغلی وحرفه ای آموزش داده می شود.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی  از اجرای  طرح حلقه های کتاب وکتابخوانی با هدف ترویج فرهنگ مطالعه پایدارکردن نرخ سواد وغنی سازی محیط زندگی افراد کم سوادزندگی  در جامعه خبر داد وتصریح کرد: در این راستا 3هزارو633 حلقه تشکیل و36 هزارو796 سواد آموز تحت پوشش قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: طرح خواندن با خانواده نیز ازجمله طرح هایی است که با هدف توسعه  وتقویت فرهنگ کتابخوانی در خانواده  ها اجرا می شود  واز سال 1395 تا کنون برای  139هزارو25نفر   به اجرا درآمده است.

باقرزاده گفت: نرخ باسوادی اتباع خارجی از 6 درصد در ابتدای انقلاب به بیش از 64 درصد درسال 95 افزایش یافته است واز سال 1363تاکنون 759625 نفر از اتباع خارجی که عمدتا از افاغنه هستند تحت پوشش سوادآموزی قرار گرفته اند، همچنین این سازمان با همکاری نهادهای بین المللی از جمله کمیساریای عالی  پناهندگان ملل متحدوشورای مهاجرین کشور نروژ با انعقاد تفاهمنامه ها توانسته است 22784 نفر از اتباع خارجی ومهاجرین را شناسایی وجذب کند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ازکاهش فاصله سواد مردان و زنان خبرداد و افزود: در 5 سال اخیر نرخ بیسوادی درکل جمعیت بالای 6 سال کشور از 2/15 به 3/12 کاهش یافته است که این آمار با توجه به آمارهای جهانی بسیار ارزشمند است.

وي بيان كرد: علیرغم محدودیت‌های موجود در سال جاری 332 هزار نفر در فعالیت های سوادآموزی مشارکت داشتند که 7 درصد این آمار از اتباع خارجی و93درصد از هموطنان هستند.

باقرزاده گفت: حدود70 هزار آموزش دهنده هرساله در نهضت فعالیت می کنند که بین 1تا25 نفر را پوشش می دهند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور از تحت پوشش قرار گرفتن بیش از 86 هزار نفر از زندانیان  گروه سنی بین 60-10خبرداد و اظهارکرد: در پادگان های نظامی ، 2هزار و911 سرباز بی سواد  وکم سواد را تحت آموزش های سوادآموزی قرار داده ایم.

وی از اجرای آزمایشی طرح آموزش سوادآموزی از طریق مهارت‌های رایانه‌ای خبر داد و افزود: درسال آینده آموزش با تبلت در 5 استان به صورت آزمایشی و محدود انجام می شود و در هر استان تنها 2کلاس می‌توانند از این روش استفاده کنند. تاکنون بیش از 6 هزار نفر مهارت icdlرا فراگرفته اند.

باقرزاده در پاسخ به سوالی در خصوص ادعای افرادی مبنی بر حذف از نهضت به دلیل حضور در تجمعات اعتراضی  گفت: هیچ  یک از آموزش دهندگان به علت حضور در تجمعات صنفی از لیست نهضت سوادآموزی حذف نشده و افراد مدعی می توانند با حضور در نهضت از دلایل حذفشان که معمولا به علت کم کاری ، بی نظمی و یا سایر موارد است با خبرشوند.

وي از اجرای طرح حلقه های سوادخوانی در کشور خبر داد وگفت: 40 عنوان کتاب در سال جاری در قالب بسته های 19 جلدی برای پشتیبان ها ارسال شده تا بین سوادآموزان توزیع شود. تاکنون 3633 حلقه سوادآموزی در کشور ایجاد شده است

به اشتراک بگذارید :