تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۰۹ ۱۴:۲۲:۰۰
کد مطلب:  542708
معاون آموزش ابتدايی وزير آموزش‌وپرورش:
جريان تعليم و تربيت را بايد از آزمون‌ محور بودن نجات داد

معاون آموزش ابتدايی وزير آموزش و پرورش از تلاش‌های این وزارتخانه در زمینه ساماندهی مواد و منابع آموزشی و نجات فرایند تعليم و تربيت از آزمون‌محور بودن سخن گفت.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش به نقل از معاونت آموزش ابتدايي، رضوان حكيم زاده در خصوص ساماندهی منابع آموزشی اظهار کرد: موضوعی كه ما در سند تحول بنيادين به دنبالش هستيم، در بستر وضعي كه اكنون وجود دارد كاملا رنگ مي‌بازد و متاسفانه در بين خانواده‌ها نيز به توسعه آزمون محوري از سوي برخي كه منافع اقتصادي و تجاري دارند توسعه يافته است.

وي با اظهار اميدواري از اظهارات رئيس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي مبني بر خاتمه دادن به پادشاهي كتاب‌هاي درسي تصريح كرد: اين، ديدگاهي بسيار خوب و اساسي است وهمه بايد در مسير تحقق چنين نگاهي همديگر را ياري كنيم تا اهداف بزرگي كه براي امر ساماندهي مواد و رسانه‌هاي آموزشي مورد نظر است، زودتر و بهتر اتفاق بيفتد.

حکیم زاده متذكر شد: من نقد جدي به مشاركت بخش خصوصي در زمينه نشر مواد آموزشي و كمك آموزشي دارم؛ به این دلیل که آن ها نيز محوريت كارشان را موضوع ارزشيابي و آزمون‌ها قرار داده‌اند، يعني كمتر به سراغ آن مي‌روند كه فرصت‌هاي متنوع يادگيري را كه تؤام با لذتبخش كردن يادگيري و ايجاد فرصت‌يابي براي بروز خلاقيت به ويژه براي كودكان است، فراهم سازند.

وي با اشاره به اين كه كتاب درسي فقط يكي از منابع يادگيري است، گفت: در دوره ابتدايي، منابع يادگيري مي‌توانند همه فضاهاي پيراموني بچه‌ها باشد. جامعه، خودش يك منبع يادگيري است. موزه‌ها، طبيعت، دشت‌ها، كوه‌ها، و همه اين‌ها مي‌توانند بهترين منابع يادگيري باشند و استفاده از فناوري‌هاي جديد هم اين امكان را فراهم كرده است كه ما بتوانيم در همه اين زمينه‌ها فضاهاي تعاملي ايجاد كنيم و متن مكتوب به عنوان منبع اصلي اصولاً جايگاهي در رويكردهاي نوين ندارد.

حكيم زاده افزود: در مورد جايگاه منابع كمك آموزشي در دوره ابتدايي باید بگویم بچه‌هاي ما بايد با دست‌ورزي و سروكار داشتن با دنياي طبيعي مفاهيم علمي را ياد بگيرند. اين دوره دوره‌اي است كه بايد مهارت‌هاي اصلي ورود به زندگي را در كنار هم بیاموزند. كه برخي از آنها شامل در كنار‌هم بودن، باهم زيستن، با هم تعامل كردن مي‌شود.  تقليل دادن اين موارد را به خواندن مطالب كتاب‌هاي درسي جريان فروكاهنده‌اي است كه مي‌تواند آسيب‌هاي خيلي جدي را به بچه‌هاي ما وارد كند.

به اشتراک بگذارید :