تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۰۹ ۱۴:۵۳:۲۵
کد مطلب:  542745
بطحايي در آئين تكريم و معارفه رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس:
يكي از فضاهاي ايمن در کشور، ساختمان‌هاي مدارس است

وزير آموزش وپرورش با اشاره به عدم تخریب مدارس نوساز در زلزله اخیر کرمانشاه گفت: يكي از فضاهاي ايمن در کشور، ساختمان‌هاي مدارس است كه بعد از وقوع زلزله شاهد اين امر هستيم .

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، سيد محمد بطحايي در مراسم تكريم و معارفه رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس کشور با بيان اين كه در ميان همه عوامل آموزشي، فضا و تجهيزات از عوامل بسيار مهم و تاثير گذار در فرآيند ياددهي و يادگيري است، افزود: آثار تربيتي اعم از مثبت ويا منفي كه از فضاي آموزشي به جا مي‌ماند بسيار مهم  و ماندگاراست بنابر اين رنگ به كار رفته در در و دیوار مدارس، نوع مصالح ساختماني و نوع معماري همه در يادگيري دانش آموزان موثرهستند.

وي خاطرنشان كرد: كمبود بودجه در آموزش وپرورش در اولين جايي كه خود را نشان مي‌دهد فضاي آموزشي است وبسیاری از طرح های عمرانی به دلیل کمبود اعتبار اجرای آنها متوقف می شود و گاهي اوقات تعجیل در بهره برداري از يك فضاي آموزشي، ممکن است موجب كاهش كيفيت در ساخت و ساز آن شود.

بطحايي از وجود حدود ۳۰ هزار مدرسه خشتي  وكانكسي نيازمند بازسازي در کشور خبرداد و افزود: امروزه يكي از فضاهاي امن و ايمن در جامعه ساختمان‌هاي مدارس است واین موضوع راپس از وقوع زلزله در اغلب مناطق آسیب دیده، شاهد هستيم .

وي با تاكيد بر اين كه آموزش و پرورش امروز مديون جامعه خيرين است، افزود: درسال‌های اخیرحدود۵۰ درصد مدارس نوساز توسط خيرين احداث شده است و در مجموع يك سوم مدارس سراسر كشور خير ساز است و اين انگيزه در مدرسه سازي، ريشه در فرهنگ ايراني و آموزه هاي ديني دارد.

وزير آموزش و پرورش به عدم توازن و پراكندگي جمعيت درکشور اشاره وخاطرنشان کرد: با هدف محرومیت زدایی مدارسی در برخی مناطق دور افتاده احداث شده که امروزه یا کاملا خالی از دانش آموز است و یا یکی دو تا از آنها مورد استفاده است و بقیه خالی است.

وی ادامه داد: در برخی شهرستان ها مثلا مدرسه نوساز ۶كلاسه‌اي داريم كه چند سال قبل احداث شده اما امروز هيچ دانش آموزي در آن به تحصیل اشتغال ندارد بنابراین ادامه این روند اتلاف منابع واعتبارات است.

بطحايي استفاده بيشتر از ظرفيت خيرين را ضروري دانست و افزود: کار خداپسندانه خیرین ریشه درآموزه‌های دینی و فرهنگ اصیل ایرانی دارد و بايد قدردان جامعه خیرین باشیم و با برنامه‌ريزي‌های دقيق‌تر شرایط استفاده  از ظرفيت‌های موجود آنهارا فراهم کنیم، البته یادآوری این نکته ضروری است که گاهی اوقات درجاهايي مدرسه‌اي توسط خيرين محترم ساخته مي‌شود كه خيلي ضروري نيست بنابراین اين موضوع بايد توسط سازمان نوسازی،توسعه وتجهیزمدارس مديريت شود.

وزيرآموزش وپرورش گفت: مدارسي در سطح كشور داريم كه فاقد سرويس‌هاي بهداشتي است و اين مسئله آثار بدي بر دانش آموزان دارد، بايد برنامه‌ ريزي‌ها به گونه‌اي باشد كه شاهد نبود سرويس بهداشتي در مدارس نباشيم .

وی افزود: سازمان نوسازي؛ توسعه و تجهيز مدارس بايد شرايطي را فراهم كند تا خيرين با بضاعت كم هم  بتوانند وارد عرصه ساخت و ساز و تجهيز مدارس شوند و نباید  انتظار داشت یک خیر پروژه کاملی را اجرا کند همین که به اندازه وسع وتوانایی اش  در این کار خیر مشارکت کند و مشکلی را از مدرسه ای رفع کند كافي است.

عضوکابینه تدبیر وامید اظهارکرد: سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس يكي از سازمان هاي قديمي وكارآمد است و با پیشینه ای درخشان نقش تعيين كننده‌اي در نظام تعليم و تربيت بر عهده دارد.

به اشتراک بگذارید :