تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۱۰ ۱۳:۳۷:۱۵
کد مطلب:  543521
دبيركل شوراي عالي آموزش و پرورش:
كتاب‌هاي كمك درسي بايد مكمل و مروج اهداف و برنامه‌هاي آموزشي باشد

دبيركل شوراي عالي آموزش و پرورش گفت: كتاب‌هاي كمك آموزشي بايد مقوم، مكمل، مروج و مؤيد اهداف و برنامه‌هاي آموزشي باشند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، مهدي نويد در خصوص پانزدهمين جشنواره كتاب‌هاي آموزشي و تربيتي رشد، افزود: كتاب‌هاي كمك درسي بايد آنچه را كه ما در كتاب‌هاي درسي نوشته‌ايم، تقويت، تكميل و ترويج كنند تا دانش آموزان، عميق‌تر، دقيق‌تر و بهتر مطالب را ياد بگيرند.

دبيركل شوراي عالي آموزش و پرورش خاطر نشان كرد: ظرف كتاب‌هاي درسي با محدوديت‌هاي مختلف روبروست و كتاب‌هاي كمك آموزشي و توليدات بخش غيردولتي، مي‌تواند به اين نياز واقعي جامعه پاسخ دهد.

وي با اشاره به اين كه در مجموع، نگاه آموزش و پرورش به ناشران و توليدكنندگان كتاب‌هاي كمك آموزشي حمايتي است، تأكيد كرد: معتقديم ظرفيت خوبي در بخش غيردولتي وجود دارد و بايد از توان بخش غيردولتي و توليدات غيردولتي استفاده كنيم.

نويد تصريح كرد: در اين راستا، چند عنصر مهم بايد در نظر گرفته شود، از جمله اينكه آموزش و پرورش يك پديده فرهنگي است وكل سياست‌گذاري‌ها، برنامه‌ريزي‌ها و توليد كتاب‌هاي درسي و برنامه‌هاي آموزشي بايد به فرهنگ جامعه توجه داشته باشند و به آن واكنش مثبت نشان دهند.

دبيركل شوراي عالي آموزش و پرورش درباره آسيب‌هايي كه كتاب‌هاي آموزشي را تهديد مي‌كند، افزود: سوداگران و توليد كنندگاني كه صرفاً از منظر اقتصادي و به عنوان يك بازار پرسود به اين صحنه نگاه مي‌كنند و رسالت اصلي خود را درآمد زايي از اين ميدان مي‌دانندخطر و آسيب بزرگي در راستاي تاثيرگذاري فرهنگي و ارزشي هستند و اين آسيب‌ها با وجود كنكور و مافياي كنكور در كشور، متاسفانه تقويت شده است، به گونه‌اي كه سوداگران علم در بخش‌هاي مختلف كلاس و مدرسة ما حضور دارند و با منابعي كه به دست آورده‌اند مي‌توانند جريان سالم تعليم و تربيت را تحت تاثير خود قرار دهند. به اين دليل، رسالت ساماندهي كتاب‌هاي كمك آموزشي رسالت بسيار سنگيني است تا زمينه نشر و گسترش كتاب‌هاي مفيد و همسو را تقويت كند و به موازات آن، از گسترش و انتشاركتاب‌هاي غير استاندارد و غير مفيد جلوگيري بعمل آورند.

به اشتراک بگذارید :