تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۱۰ ۱۶:۵۶:۲۹
کد مطلب:  543653
عصر امروز با هدف پاسخگویی صورت گرفت :
حضور معاون تربيت بدني وسلامت وزير آموزش وپرورش در استوديو الفبا در جمع خبرنگاران

عصر امروز معاون تربيت بدني وسلامت وزيرآموزش وپرورش در استوديو الفبا در جمع خبرنگاران حضور یافت.

به گزارش مركز اطلاع رساني وروابط عمومي وزارت آموزش وپرورش، عصر امروز در راستای سلسله برنامه های پاسخگویی در استوديو الفبا، مهرزاد حميدي با حضور دراین استودیودر برنامه گفتگو پیرامون طرح سنجش كوله پشتي دانش آموزان به سوالات خبرنگاران رسانه هاي مختلف پاسخ داد.

 وی اظهارکرد: كوله پشتي يكي از مسايل مبتلا به دانش آموزان است و۸۵ درصد از دانش آموزان  در مدارس از كوله پشتي استفاده مي‌كنند.

حمیدی تعيين استانداردهاي كوله پشتی دانش آموزان را با هدف جلوگيري از پيامدهاي منفي آن ضروري خواند و تصریح کرد: وزن نامناسب کوله پشتی باعث اختلال در ستون فقرات و تغييرات در اندام دانش آموزان مي‌شود، البته كوله پشتی ازكيف خيلي بهتر است زیرا كيف يك طرفه به بدن فشار مي‌آورد، اما کوله پشتی سنگین خودرا به طور متوازن به بدن وارد می کند.

معاون تربیت بدنی وسلامت وزارت آموزش وپرورش،كمردرد و انحناي ستون فقرات را از عوارض حمل كوله پشتی با وزن نامناسب در دانش آموزان برشمرد و خاطرنشان کرد: در مدارس دانش آموزانی را مشاهده می کنیم که با فلج كوله‌اي مواجه هستند‌ وقتي دانش آموز كوله را حمل مي‌كند با بي حسي كمربند شانه‌اي مواجه مي‌شود كه به آن فلج كوله‌اي مي‌گويند هر چند این فلج موقتی است اما با ستاندارد سازی کوله پشتی می توان از این آسیب جلوگیری کرد.

وی طولاني بودن زمان كوله و انحناي ستون فقرات، را خطری برای دائمي شدن این عارضه عنوان و تصریح کرد: مطالعات نشان مي‌دهد، وسوسه دانش آموز، حمل لوازم اضافي، حجيم بودن كتاب‌ها و مواد كمك آموزشي از جمله عواملی هستند كه در سنگيني كوله پشتی بچه ها  دخيل هستند.

حميدي با اشاره به تحقيقات و پژوهش‌هاي انجام شده درخصوص كوله پشتی دانش آموزان توسط معاونت تربیت بدنی وسلامت اظهارکرد: استاندارد سازي كوله‌ها امری ضروري است،که باید علاوه بر خود دانش آموزان، اولیا ومدیران مدرسه نیز درتحقق آن اهتمام ورزند.

معاون تربيت بدني وسلامت وزيرآموزش و پرورش در پاسخ به سوالی درمورد چگونگي رفع غیراستاندارد بودن کوله ها اذعان کرد: تحقيقاتي روي ۱۹ هزار دانش آموز انجام شده است و براساس نتایج آن، دستورالعمل‌هاي مرتبط را تهيه و به مدارس ارسال خواهيم كرد البته همراه سازي والدين با اين طرح بسيار مهم است بسياري از والدين به دليل محبت زياد، وسايل اضافي دركوله بچه‌ها قرار مي‌دهند وناخواسته به آنها آسيب مي‌رسانند بنابراين اگر والدين آگاهي لازم را دراين زمينه داشته باشند قطعا از آثار حمل كوله‌هاي سنگين كاسته خواهد شد.

وی تصريح كرد: پيشنهاد مي‌كنم ازآنجا كه طبق پژوهش انجام شده 48 درصد كتاب‌هاي درسي،۱۲درصدوسايل كمك آموزشي و۴۰ درصد وسايل شخصي و وزن خودكوله است؛ معلمان از دانش آموزان بخواهند به جاي دفترهاي سنگين و پرحجم از دفاتر كم حجم  وسبک استفاده كنند، البته در اين زمينه اطلاع رساني به معلمان نيز ضروري به نظر مي‌رسد.

حمیدی ادامه داد: طبق تحقیقات صورت گرفته در۵ استان؛ خراسان رضوي، شهرتهران،كردستان، بوشهروگلستان، وزن کوله پشتی به وزن دانش آموز باید10درصد باشد که در شهر تهران این وزن 12درصد است در مدارس خاص 11 درصد، مدارس غیرانتفاعی 10 درصد، مدارس دولتی 8 درصد و مدارس روستایی 7 درصد است.

وی با بیان اینکه در کل کشور وزن کوله پشتی 25 درصد دانش آموزان بیشتر از نرم است افزود: این درصد در شهر تهران 50 درصد بوده و نصف دانش آموزان تهرانی بیشتر از وزن مجاز کوله پشتی را حمل می‌کنند، البته توانايي عضلاني دانش آموزان در نقاط مختلف کشور نیز متفاوت است بنابراين ميزان آسيب ناشي از حمل كوله هاي سنگين نیز باهم متفاوت است.

معاون تربيت بدني وسلامت وزير آموزش وپرورش با بیان اینکه50 درصد افراد در مدارس خاص وزن کوله پشتی بیشتر از استاندارد است گفت: 75 درصد دانش آموزان محصل در مدارس خاص کتاب های کمک آموزشی حمل می‌کنند این آمار در مدارس غیرانتفاعی70 درصد، در مدارس دولتی 40 درصد و در مدارس روستایی 30 درصد است.

گفتني است؛ دكتر حميدي نحوه صحيح بستن وحمل كوله را به خبرنگاران آموزش داد وگفت: كوله بايد بند طرفيني داشته باشد و بندهاي آن بايد با طول مناسب تنظيم شود كوله بايد جاي آن متقارن و متوازن باشد و وسايل موجود دركوله بايد دقیقا در وسط آن قرار گيرد تا تعادل در آن حفظ شود.

به اشتراک بگذارید :