تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۱۲ ۱۲:۵۴:۰۶
کد مطلب:  544942
با حضور وزیر آموزش و پرورش در حال برگزاري است؛
نشست مشترك معاونين ومديران كل آموزش وپرورش سراسر كشور

با حضور وزیرآموزش و پرورش نشست مشترك معاونين ومديران كل آموزش وپرورش سراسر كشور در حال برگزاری است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، نشست مشترك معاونين ومديران كل آموزش وپرورش سراسر كشور با حضور سید محمد بطحایی، در اردوگاه شهيد باهنر تهران در حال برگزاری است.

حسين خنيفر، سرپرست دانشگاه فرهنگيان، در اين نشست با اشاره به اينكه قداست كار معلمي، قداستي ادياني است، اظهار کرد: در اغلب کشورها تنها از طریق مراکز تربیت معلم،  نیروی انسانی مورد نیاز تعلیم وتربیت تامین می شود و از خارج  از دانشگاه های تربیت معلم، نیرویی وارد مدارس نمی شود.

وی گفت: حضور در کسوت معلمی، یک اتفاق نیست بلکه یک توفیق است ودوعامل توانایی وتمایل از عوامل موفقیت  معلم در تعلیم وتربیت است .

خنیفر اضافه كرد: شنود موثر، آینده پژوهي، تحمل، مستندسازی، چند جانبه نگری، نداشتن نگرش افراطی، اصلاح و تغییر خود وانبار تجارب ازجمله فاکتور های  یک معلم موفق است.

استقرار ساختار جديد آموزشي

علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه در ادامه این نشست گفت: استقرار ساختار آموزش و پرورش را با حفظ کیفیت انجام می دهیم و سعی داریم تا کیفیت را تحقق ببخشیم.

وي ادامه داد: در سال ۹۷-۹۸ استقرار ساختار به مرحله نهایی خواهد رسید و اولین خروجی های نهایی آموزش و پرورش از ساختار جدید خارج خواهد شد و می توانيم از ساختار جدید،براساس خروجی های آن، ارزيابي  داشه باشيم.

زرافشان اضافه كرد: بر اساس ساختار جدید یک سال افزایش سال های تحصیلی به شاخه فنی و حرفه ای و کار دانش خواهیم داشت و با یکسال آموزش بیشتر، مهارت و توانایی های دانش آموزان شاخه فني حرفه اي و كاردانش را افزايش خواهيم داد.

معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش، با اشاره به اينكه در شرایط فعلی براي دانش آموزان مدارس كشور در پایه یازدهم امتحان نهایی و در پایه دوازدهم آزمون کنکور سراسری برگزار مي شود، گفت: در استقرار نظام جدید آموزشي، امتحان نهایی دانش آموزان با آزمون کنکور در یک سال تحصیلی برگزار خواهد شد.

زرافشان تصريح كرد: مهمترين چالشي كه در استقرار پایه جدید، با آن مواجه مي شويم،چالش نیروی انسانی است.

وي گفت: با استقرار پایه دوازدهم جمعیت دانش آموزی حدود ۵۰۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت و ما نیاز به فضای فیزیکی خواهیم داشت. از این تعداد ۳۳۰ هزار نفر دانش آموزان هنرستان ها هستند که بایست در هنرستان های موجود مستقر شوند.

زرافشان عنوان كرد: در تامین فضا از استان ها خواسته ایم  براساس شناسنامه فیزیکی مدارس از ظرفیت اسمی مدارس که سازمان نوسازی مدارس تهیه کرده، استفاده گردد. در حال حاضر بسیاری از مدارس تا ۵۰ درصد کمتر از ظرفیت اسمی کار می کنند.

دانش، نگرش و مهارت لازمه ي شايستگي فرد در سازمان

اسفنديار چهاربند، رئيس مركز برنامه ريزي منابع انساني و فناوري اطلاعات، در اين نشست اظهار كرد: مهمترین چالش های موجود در حیطه شرح شغل مدیران شامل  به روز نبودن شرح وظایف، مشخص نبودن فرآیند شاخص های انتخاب مدیران،  نامشخص بودن بخش فعالان در نظام سنجش صلاحیت مدیران و عدم ارائه دوره های تخصصی به مدیران مي باشد.

 وی افزود:  دانش،نگرش ومهارت  سه عنصری است که باید تبدیل به توانایی شود تا شایستگی های لازمه اتفاق افتد.

 چهاربند ادامه داد: شایستگی های عمومی ( خلاقیت، سطح تحصیلات، سن و...)، شایستگی مدیریتی و شایستگی های تخصصی از جمله موارد انتخاب مدیران شایسته براساس سند تحول خواهد بود.

رئيس مركز برنامه ريزي منابع انساني و فناوري اطلاعات گفت: در راستای اجرای سند تحول بنیادین احصای شایستگی ها انجام شده، ونظام رتبه بندی نیز انجام می شود.

اصلاح ساختار  در وزارت آموزش و پرورش

علی الهیار ترکمن، معاون پشتیبانی، توسعه و مدیریت وزارت آموزش و پرورش در نشست معاونين و  مديران كل سراسرس كشور مورد اصلاح ساختار سازمانی گفت: مثلث ساختار، منابع مالی و نیروی انسانی در فرايند اثربخشي سازمان بسيار موثر است.

وي همچنين اذعان داشت: ساختار و نیروی انسانی تاثیر مستقیم بر نرخ نیاز منابع مالی دارد، به همین علت روی ساختار  از سوي دولت، بسيار تاكيد شده  است تا ساختار در دستگاه های دولتی اصلاح شود.

الهيارگفت: با توجه به نامه مهرماه ریاست جمهوری در جهت چابک سازی دولت، دستگاه های دولتی بايد به پنج معاونت و سی باکس تغییر یابند.

وي تاكيد كرد: برای اجرای دستور ریاست جمهوری کارگروهی تشکیل شده است تا بنیان های آموزشی و پرورشی این وزارت خانه تضعیف نگردد.

 معاون پشتیبانی، توسعه و مدیریت وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: پس از تصویب چارت ستاد و اصلاح آنها این تغییرات در استان ها هم رخ خواهد داد.

خود ارزيابي عملكرد هر حوزه در قبال سند تحول بنيادين

رضا مددی مشاور وزیر و رئيس ستاد اجراي سند تحول بنيادين در اين گردهمايي، گفت: ۱۳۱ راهکار برای سند تحول تولید شده است و از همه حوزه ها خواسته شده بود تا از سال ۹۰ در قبال هر راهکار سند تحول برنامه هایی را که انجام داده اند را بیان کنند و با خود ارزیابی، عملکرد خود را در قبال سند تحول بنيادين بسنجند.

وي ادامه داد:  راهکارهایی هست که چندین برنامه برای آن اجرا شده است اما ممکن است اثر بخشی آنها در مدرسه ضعیف باشد که با بررسی این مسایل سعی در اثربخش کردن برنامه ها می کنیم.

مددي اذعان داشت:  اجرای سند تحول از مسیر اجرای برنامه های توسعه و سنواتی راهکار دیگری ندارد. و همه حوزه ها می دانند کدام یک از راهکارهای سند تحول مرتبط با آن ها است و برنامه های اجرایی سنواتی و توسعه ای خود را در این راستا دیده اند.

مشاور وزير گفت: با روش خود ارزیابی هر حوزه وظیفه دارد که برنامه های خود و عملکرد برنامه های استان ها را بررسی کند و سپس ما این ارزیابی ها را پایش می کنیم و درستی آن را بررسی می کنیم.
 

ایجادحساب یکپارچه در ۸۵ هزار مدرسه سراسرکشور

منصور مجاوری، مشاور وزير آموزش و پرورش با اشاره به دستور مقام عالي وزارت درخصوص پيگيري و تشكيل كميته اقتصادي، اظهار كرد: اقتصاد آموزش وپرورش نباید با مسائل هیجانی همراه شود و بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب بهترین راهکار اجرای اصول اقتصاد مقاومتی است.

وی ادامه داد: حساب یکپارچه اي در  ۸۵ هزار مدرسه سراسرکشور، ايجاد شده است البته در این راستا برخی مدارس به هر دليلي، از ایجاد حساب  یکپارچه خودداری می کنند ولي ما تا تحقق کامل این طرح پیگیر موضوع هستیم.

مجاوري اذعان داشت: رها شدن برخی منابع موجود در آموزش و پرورش از جمله فضاهایی که در برخی مناطق وجود دارد، مشکلاتی رابه وجود آورده است. در این زمینه برخی مدارس را به هنرستان کشاورزی تبدیل کردیم.

مشاور وزير گفت: پیگیر رفاهیاتی برای فرهنگیان هستیم که شامل مسکن فرهنگیان، تسهیلات و... می شود.

مجاوري با اشاره به استقبال آموزش و پرورش از طرح هاي كارآمد گفت: هراستانی که می تواند  طرحی را اجرا کند به وزا تخانه اطلاع دهد تا شرایط سرمایه گذاری را در آنجا  فراهم  کنیم.

وی همچنین از پیگیری  ارائه خدمات دندانپزشکی برای فرهنگیان خبر داد و گفت: خرید با کارت اعتباری تا سقف ۵۵ میلیون تومان، تسهیلات خرید خودرو و...از جمله مواردی است که برای رفاه فرهنگیان در دستور کار وزارتخانه قراردارد.

IPTV در مرحله آزمايش

محمد رضا اسماعیلی مشاور وزیر در حوزه فن آوری و اطلاعات اظهار كرد: تلویزیون تعاملی و iptv اين وزارتخانه و یا به تعبیری ott به مرحله آزمایشی رسیده است و هدف آن این است که برنامه ها را بطور مستقیم به سطوح مختلف در آموزش و پرورش برساند.

وي با اشاره به اينكه پروژه سینا آموزش و پرورش را صاحب یک رسانه خواهد کرد، گفت: در پروژه سینا ما قادر خواهیم بود که بینندگان برنامه اعم از اولیا، دانش آموزان، معلمان و مدیران را انتخاب کرده و برنامه ها را در اختیار آنان قرار دهیم.

وي ادامه داد: علاوه بر تلویزیون تعاملی، بستری براي تمامی ذی نفعان آموزش و پرورش تعريف شده است كه مي توانند پس از رجیستر شدن، به محتوایی که برای آنان فراهم شده دسترسی داشته باشند همچنين  بخش خصوصی می تواند وارد شود و با نظارت و کنترل بر محتوی به عنوان رگولاتوری،  وارد این عرصه شود.

 

انتخابات نمایندگان معلمان در صندوق ذخیره فرهنگیان

حصیری مشاور اقتصادی وزیر آموزش و پرورش در زمینه انتخابات نمایندگان معلمان در صندوق ذخیره فرهنگیان گفت : قرار شده دو نفر از اعضای هیات امنا و یک نفر از بازرسین صندوق از طریق معلمان و با انتخابات بطور مستقیم انتخاب شوند‌.

وي ادامه داد: افرادی که از طریق برگزاری انتخابات،  انتخاب می شوند و در هیات امنا وارد می شوند طبق اساسنامه قادر به انتخاب اعضای هیات مدیره صندوق خواهند بود.

حصيري اذعان داشت: انتخابات در دو مرحله صورت می گیرد در مرحله استانی بصورت الکترونیکی و منتخبان استانی در جلسه ای کشوری منتخبان نهایی را انتخاب خواهند کردكه این مرحله از انتخابات بصورت کشوری خواهد بود.

مشاور وزيرتاكيد كرد: دستور وزير این است که تمامی  این انتخابات بصورت کاملا شفاف و روشن پیش برود.

 

تعامل با تشكل هاي قانوني و اثر گذار

عبدی مشاور وزیر درباره  کمیته تشکل ها گفت: قرار است مجمعی تشکیل شود تا تشکل های قانونی و اثر گذار در آموزش و پرورش و بدون در نظر گیری گرایش سیاسی تشکل در آن حضور داشته باشند و بتوانند در تصمیم گیری ها در آموزش و پرورش اثر داشته باشند.

وي ادامه داد: هدف ما این است که این مجمع ها تا پایین ترین سطوح آموزش و پرورش حضور داشته باشند و بتوانند نظرات خود را ارایه دهند.

درخصوص سامانه انتخاب و انتصاب مديران

عظيم محبی مدیرکل متوسطه وزارت آموزش و پرورش در ادامه اين گردهمايي گفت: براي انتخاب و انتصاب مدیران در سال آينده، بر اساس سامانه اي عمل خواهيم كرد.

وي اظهار كرد: بر این اساس فراخوانی برای انتخاب مدیران زده شد و تعداد زیادی از همکاران ما نظرات خود را برای ما ارسال کردند و اکثریت شرکت کنندگان در نظرات با اصل شایسته سالاری و انتخاب به این نحو و بر اساس گرفتن آزمون برای تعیین برخی ملاک ها موافق بودند

محبي گفت: پیش نویس فرایند انتخاب و انتصاب آماده شده است و در حال حاضر منتظر آماده شدن سامانه برای شروع کار هستیم.

مدیرکل متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اينكه، کمیته ای در هر منطقه برای انتخاب و انتصاب مدیران تشکیل خواهد شد و دبیری این کمیته به انتخاب رییس منطقه خواهد بود، اظهار كرد: در مراحل بعدی افراد در سامانه ثبت نام خواهند کرد و سپس با برگزاری آزمون از منابعی مشخص و مصاحبه، افراد با بیشترین امتیاز تعيين و معرفی مي شوند.

راه اندازي تلويزيون تعاملي سينا، با هدف كاهش آسيب هاي اجتماعي

مهدي علي اكبر زاده، مشاور معاون حقوقي وزير اظهار كرد: آنچه در تلویزیون تعاملی سینا  مد نظر ما است؛ آموزش والدین پیرامون آسیب های اجتماعی و آنچه که باید مدیران آگاه باشند، است.

وي ادامه داد: در حوزه خانواده، در تلویزیون تعاملی، برنامه هايي با موضوعات اعتیاد، مسایل بلوغ دختران و پسران، فضای مجازی و اینترنت، خودکشی، عفاف و حجاب تهیه شده است که هر کدام از این برنامه ها به والدینی که دانش آموزان مرتبط با این سنین را دارند، ارایه می گردد.

علي اكبر زاده گفت: لازم است خانواده ها را در بحث  آسیب های اجتماعی، آگاه كنيم و راهكار پیشگیری را مطرح كرده و آموزش دهيم و اگر فرزندي درگیر آسیب های اجتماعی شد راهکارهای مدیریت این مساله را به آنها ارایه دهیم.

به اشتراک بگذارید :