تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۰۴ ۱۰:۰۴:۱۶
کد مطلب:  559512
قصه‌گویان ترکیه داستان‌های مولانا را روایت می‌کنند

"بیزا آکیوز"، قصه‌گوی ترکیه‌ در بیستمین جشنواره قصه‌گویی گفت: کودکان و نوجوانان ترکیه مخاطبان داستان‌های هزار و یک‌شب و مولانا در شهرهای مختلف این کشورند.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، در بيستمين جشنواره قصه گويي،قصه‌گوی ترکیه‌ای از نقل قصه‌ها و شعرهای مولانا برای کودکان این کشور خبر داد و گفت: ما داستان‌هایی از هزار و یک شب و روایت‌های مولانا را برای فرزندان‌مان نقل می‌کنیم. این نقل‌ها در کتابخانه‌ها، بیمارستان‌ها، کافه‌ها، پارک‌ها و دیگر مراکز عمومی رخ می‌دهد.

 بیزا آکیوز درباره‌ی آغاز به کار حرفه‌ای خود در این زمینه گفت: من در رشته‌ی زبان و ادبیات آلمانی درس خواندم و با قصه‌گویی حرفه‌ای در این زمان آشنا شدم. والدین من قصه‌گوهای خوبی هستند و ما در جمع‌های خانوادگی همیشه قصه شنیده‌ایم و من همیشه برای این جمع قصه گفته‌ام. بعدتر وقتی علاقه‌ی مخاطبانم را دیدم این حرفه را به صورت جدی‌تر دنبال کردم.

او از استقبال مخاطبان کودک این کشور از قصه‌ها خبر داد و گفت: من برای مخاطبان خردسال و بالای 9 سال قصه می‌گویم. آن‌ها در طول شنیدن قصه‌های هزار و یک‌شب آرام می‌نشینند و این قصه‌ها را تا انتها گوش می‌کنند. قصه‌های مولانا نیز بخشی از روایت‌هاست چون او قصه‌گوی بزرگی است.

این نویسنده ادامه داد: در داستان باید هر چیزی که مرتبط با انسانیت است وجود داشته باید. غم، شادی، اشک، بدی و خوبی. چون زندگی همین‌طور است. وقتی کودک این نوع داستان‌ها را بشنود، آن‌ها را دوست خواهد داشت

گفتنی است بیزا آکیوز به عنوان سردبیر و مشاور رادیو و تلویزیون ملی ترکیه و نویسنده‌ی انیمیشن‌های گوناگونی همچون «گریل کوچک»، «برادر عزیزم»، «ذغال سنگ»، «سلابی و لک لک» است. او هم‌اینک عضو انجمن قصه‌گویی بین‌المللی در شبکه اکیوز است.

بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری روز 5 بهمن 1396 با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان می‌دهد.

به اشتراک بگذارید :