تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۱۷ ۱۵:۰۰:۵۱
کد مطلب:  570648
حذف آزمون‌هاي شبه‌كنكوري يك تصميم خردمندانه بود

معاون تربيت بدني و سلامت آموزش و پرورش گفت: آزمون‌هاي شبه كنكوري رشد متوازن ابعاد وجودي دانش‌آموزان ابتدايي را زير سئوال برده بود كه در تصميمي خردمندانه ممنوع شد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، مهرزاد حميدي معاون تربيت‌بدني و سلامت در خصوص ممنوعيت آزمون‌هاي دوره ابتدايي اظهار داشت: خوشحالم در اين فشار اجتماعي و اين روندي كه مبدل به يك عادت شده و روز به روز هم افزوده مي‌شود، مسئله كنكور و برگزاري آزمون‌هاي شبه كنكوري در يك تصميم خردمندانه و انقلابي، عليرغم همه جريان‌هاي جاري و فشارهايي كه از طريق فرهنگ‌سازي‌اي كه ساليان دراز براي آماده شدن براي كنكور دراز عقبه دارد و توام با فشار خانواده‌ها براي آمادگي در اين آزمون همراه نيز شده بود؛ امروز براي متوازن كردن ابعاد فكري، جسمي و روحي دانش‌آموزان آموزش و پرورش در تصميمي خردمندانه اين آزمون‌ها كه متاسفانه به مدارس ابتدايي هم تسري پيدا كرده بود، رسما ممنوع اعلام شد.

وي افزود: يك انسان از بعد فكر، روح و جسم تشكيل شده و به همين خاطر است كه امام راحل(ره) به جامعه توصيه كردند كه در همه ابعاد وجودي ورزش كنيد؛ اين يعني همه ابعاد وجودي خود را رشد دهيد و مقام معظم رهبري هم فرمودند اگر جوانان از من بپرسند كه از ما چه مي‌خواهيد خواهم گفت تحصيل، تهذيب و ورزش يعني پرورش فكر، روح و جسم. هر چيزي باعث اين شود كه انسان يك بعدي بار بيايد يعني انحراف در تربيت رخ داده و حتي نظام تعليم و تربيت را با خودش بهمن‌وار غرق مي‌كند.

معاون وزير آموزش و پرورش با اشاره به ماهيت دوران ابتدايي تصريح كرد: اين كه ما در مدارس ابتدايي كه دوران انس و علاقه به مدرسه، و دوران شادي و نشاط و ايجاد علاقه به تحصيل و تفكر به جاي انباشت حافظه است، بياييم آزمون‌هاي استرس‌زا و ايجادكننده اضطراب برگزار كنيم و به نوعي آنها را براي كنكور آماده كنيم چندين مسئله رخ مي‌دهد؛ اول اينكه دانش‌آموز دچار كتاب‌زدگي مي‌شود و از فرهنگ اصيل كتاب‌خواني دور مي‌شود و آن قدر كتاب تست و كنكور مي‌خواند كه ديگر از كتاب خوشش نمي‌آيد و اين يكي از پيامدها است و براي همين است كه كتاب خواني كه بايد رو به تزايد باشد الان وضعيت خوبي ندارد.

وي ادامه داد: مسئله دوم اينكه ما انباشت حافظه مي‌كنيم در صورتي كه ما بايد تفكر خلاق، نوآورانه و نقاد و گفتمان فيمابين را توسعه دهيم كه اين‌ آزمون‌ها نميگذارند بلكه تنها به بعد ذهني مي پردازند اما نه از بعد مسئله تفكر و خلاقيت بلكه از نوع انباشت حافظه و حافظه محوري كه آسيبي جدي است. بنابراين اضطراب‌هاي پي در پي كه در ارتباط با اين آزمون‌ها ايجاد مي‌شود، از نظر روحي به دانش‌آموز آسيب مي‌زند. دانش‌آموز دبستاني تحمل اين همه اضطراب و استرس را ندارد. او آمده از مدرسه لذت ببرد، مهارت زندگي بياموزد، تربيت شود، وفاق و سازگاري و كار تيمي را بياموزد اما از اين طريق مي‌بينيم كه پي در پي در معرض آزمون هايي قرار مي‌گيرد كه خلاف جريان تربيت اصلي كودكان است.

حميدي به بعد ديگري از مضرات آزمون‌هاي دوره ابتدايي اشاره كرده و تاكيد كرد: در اين آزمون‌ها پر استرس و اضطراب، تنها تعداد محدودي از بچه‌ها موفق به كسب نمره بالا مي‌شوند كه آثار سوء آن براي سايرين اين است كه مهر ناتواني به پيشاني مابقي مي‌زند و اعتماد به نفس خيل وسيعي از دانش‌آموزان را نشانه‌گيري مي‌كند. ما در واقع در نظام مدرسه دانش‌آموز تنبل نداريم؛ اين حرف منسوخ شده‌اي است. ما تفاوت‌هاي فردي داريم اما دانش‌آموز تنبل نداريم.

وي افزود: هر دانش‌آموزي در يكي از مقوله‌هاي زندگي استعداد دارد كه بايد بگرديم و آن استعداد را كشف كنيم. اين استعدادها بايد دامن زده شود. اما كنكورزدگي استعدادكش است و فقط استعداد سرعت تست‌زني، استعداد حافظه‌پروري را شاخص و ملاك توانايي دانش‌آموز مي‌كند در صورتي كه يكي استعداد هنري، يكي ورزشي، يكي استعداد شغلي، يكي استعداد مهارتي خاص و مثلا برخي مشاغل اجتماعي در حوزه هاي مختلف برق، صنعت و... كه در زندگي مورد نياز است را دارد اما وقتي در كودكي مهر بي‌كفايتي با اين آزمون‌ها به پيشاني دانش‌آموز مي‌خورد او ديگر سراغ استعدادهاي ديگرش نمي‌رود و فكر مي‌كند در ساير جنبه هاي زندگي هم توانايي ندارد. در واقع يك القاي غلط به كودك و نوجوان است.

معاون وزير آموزش و پرورش با اشاره به نقش معلمين درس تربيت‌بدني در نظام تعليم و تربيت يادآور شد: دبيران تربيت‌بدني و مراقبين سلامت متوازن كننده رشد ابعاد فكري، جسمي و روحي دانش‌آموزان هستند. در ساعت درس تربيت‌بدني است كه دانش‌آموزان شاد مي‌شوند چون با فطرت‌شان سازگار است و لذت مي‌برند و انس به مدرسه بيشتر ايجاد مي‌شود. دانش‌آموزان در ميدان عمل رفتارهاي اجتماعي را تمرين مي‌كنند و مهارت پيدا مي‌كنند. ما نياز داريم اين فرصت را افزايش دهيم. نياز داريم با رويكردهاي تلفيقي مثل تلفيق بازي‌هاي ورزشي با مفاهيم علمي، علاقمندي بچه‌ها را افزايش دهيم. لذت از آموزش را ايجاد كنيم.

وي در خاتمه گفت: ماهيت اين كنكورها به گونه‌اي است كه در واقع دانش‌آموزان از درون از آن رنج مي‌برند، آموزش توام با لذت از محورهاي نظام تعليم و تربيت مترقي است، نه آموزش توام با استرس و اضطراب. ما نياز داريم آحاد جامعه در آينده و نسل‌هاي مسلسل، از يك رشد همه جانبه در تمام ابعاد وجودي شخصيتي خود برخوردار باشند.

به اشتراک بگذارید :