تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۰۲ ۱۳:۴۶:۰۳
کد مطلب:  581936
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش‌وپرورش:
تفاهم‌نامه آموزش‌ و پرورش با سازمان بهزيستي منجر به بيكاري مربيان مهدکودک‌ها نخواهد شد

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش‌وپرورش گفت: تفاهم‌نامه آموزش‌وپرورش با سازمان بهزيستي منجر به بيكاري مربيان مهدکودک‌ها نخواهد شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، به نقل از ایلنا، رضوان حکیم زاده با اشاره به تجمع حدود صد نفر از مدیران و مربیان مهدکودک‌های تهران مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: تجمع‌کنندگان به تفاهم‌نامه اخیر میان سازمان بهزیستی و وزارت آموزش‌وپرورش معترض بودند و بر این باورند که بر اساس این تفاهم‌نامه قرار است؛ نگهداری و آموزش کودکان چهار تا شش‌ساله از مهدکودک‌ها به وزارت آموزش‌وپرورش منتقل شود و به‌این‌ترتیب، مهدکودک‌ها دچار بحران و بسیاری از نیروهايشان تعدیل خواهد شد.

وی گفت: برای مربیان و مدیران مهدکودک سوءبرداشت ایجادشده است. قانون می‌گوید مجوز پیش‌دبستانی‌ها باید از آموزش‌وپرورش گرفته شود و حتی آن‌هایی که مجوز ندارند، می‌توانند در یک بازه مثلاً 6 ماهه ثبت‌نام کنند، از سوی دیگر مجوز مهدهای کودک برای کودکان زیر 4 سال، توسط بهزیستی صادر می‌شود، در چنین شرایطی ما باید به شورای عالی انقلاب فرهنگی جواب بدهیم، چیزی که قانون مصوب کرده، اجرایی می‌کنیم یا نه؟

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به امکانات و تجاربی که در این بخش ذخیره‌شده گفت: وقتی پیش‌دبستانی و مهدکودک وجود دارد که از نیرو و امکانات برخوردار است، چه دلیلی دارد که ما بگوییم کودکان نباید آنجا باشند؟ قرار نیست نیرویی در مهدهای کودک بیکار شود و نگهداری و آموزش کودکان چهار تا شش‌ساله از مهدکودک‌ها به وزارت آموزش‌وپرورش منتقل شود.

وی افزود: به مربیان و مدیران عزیز مهدکودک‌ها اطمینان خاطر می‌دهم که قوانین بالادستی، مبنای این تفاهم‌نامه و هر اقدام دیگری در مورد مهدهای کودک است و قطعاً  نه وزارت آموزش‌وپرورش و نه سازمان بهزیستی حق تخطی از اسناد و قوانین بالادستی را نداریم.

حکیم زاده در ادامه با اشاره صراحت قانون که صدور مجوزِ مهدکودک‌ها، بر عهده سازمان بهزیستی است، اظهار داشت: ما با به رسمیت شناختن این حق، قرار نیست به حیطه مسئولیت و مأموریت سازمان بهزیستی ورود پیدا کنیم و فقط نظارت بر برنامه‌ها و شاخص‌های آموزشی و تدوین آن بر عهده آموزش‌وپرورش است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش ادامه داد: اگر تجمع‌کنندگان اطلاعات خوب و کافی داشته باشند،  نگرانی‌شان رفع خواهد شد و ازآنجاکه قانون، مبنای کار ما است، اصلاً جایی برای نگرانی  و اعتراض وجود ندارد. صدور مجوزِ مهدکودک‌ها بر عهده بهزیستی بوده و همچنان نیز باقی خواهد ماند.

حکیم زاده اضافه کرد: در پیش‌نویس، مشخصاً با نظر به نص صریح قانون پیش‌بینی‌شده که کودکانِ زیر ۴ سال تمام شامل مهدهای کودک می‌شوند و دادن مجوز مهد با سازمان بهزیستی است و کودکان ۴ سال تمام تا ۶ سال شامل دوره پیش‌دبستانی بوده و صدور مجوز مراکز پیش‌دبستانی بر عهده آموزش‌وپرورش است.

او افزود: در رابطه با هر دودسته این دوره‌ها، تعیین شاخص‌های آموزشی، پرورشی و نظارت بر اهداف و محتوا، طبق قانونِ مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۹۵، به آموزش‌وپرورش سپرده‌شده است و ما در این زمینه هیچ مشکلی با بهزیستی نداریم.

وی اظهار داشت: با توجه به تفاهم‌نامه‌ای که پیش‌نویس آن  آماده‌شده است،  یک بازه زمانی در نظرخواهیم گرفت تا صاحبان مهدهای کودکی که علاقه‌مند هستند، در دوره پیش‌دبستانی نیز فعالیت کنند تا در آن بازه با مراجعه به سامانه‌ای که اعلام خواهد شد، ثبت‌نام و مجوز لازم را برای پذیرش دریافت کنند.

معاون وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه هدف اصلی ما و سازمان بهزیستی این است که این دو دوره بسیار مهمِ کودکی، طوری برگزار شود که تعداد بسیار بیشتری از نوآموزان عزیزِ فرصت برخورداری از آن را به دست بیاورند، اظهار داشت: چراکه این دو دوره، کلید اصلیِ توسعه در بسیاری از کشورها است. در شرایطی که ما و سازمان بهزیستی این قصد و هدف مشترک راداریم، قطعاً با یکدیگر هم‌افزایی خواهیم کرد تا این امر به بهترین نحو ممکن محقق شود.

حکیم زاده در ادامه تأکید کرد: مطمئناً قرار نیست که کسی مانع کار دیگری شود و تردیدی نیست که در این راستا همدیگر را تقویت می‌کنیم تا کودکان این سرزمین هرچه بیشتر، فرصتِ برخورداری از پیش‌دبستانی را داشته باشند.

به اشتراک بگذارید :