تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۰۸ ۱۱:۲۹:۴۰
کد مطلب:  604776
براساس گزارش معاونت آموزش ابتدایی؛
حذف آزمون ازدوره ابتدایی وممنوعیت پیک نوروزی شاخص ترین عملکرد در سال96

براساس گزارش معاونت آموزش ابتدایی حذف آزمون ازدوره ابتدایی وممنوعیت پیک نوروزی از شاخص ترین عملکرد وزارت آموزش وپرورش درسال 96 است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش وپرورش معاونت آموزش ابتدایی گزارشی از فعالیت های این معاونت درسال 96 در روزهای نخست سال 97 منتشر کرد؛

*ممنوعیت برگزاری آزمون و استفاده از کتب کمک درسی در مقطع ابتدایی

رضوان حکیم‌زاده با اشاره به خبر وزیر در خصوص حذف آزمون از دوره ابتدایی که در بهمن ماه صورت گرفت،گفت: یکی از مهمترین تصمیمات آموزش و پرورش در جهت ایجاد فضای آرام تربیتی دانش‌آموزان ابتدایی گرفته شدبنابراین سال آینده تنوع مدارس و جداسازی دانش‌آموزان وجود نخواهد داشت.

وی افزود: اثرات مثبت این تصمیم برای دانش‌آموزان بسیار زیاد است و کمترین آن کاهش استرس و فضای مخرب رقابت برای ورود به مدارس خاص است و بدین ترتیب ۷٫۵ میلیون دانش‌آموز دوره ابتدایی از قید استرس هرگونه آزمون ورودی مدارس آزاد می‌شوند.

*ممنوعیت توزیع پیک نوروزی در مدارس و جایگزینی طرح " داستان نویسی،داستان گویی و.."

ممنوعیت پخش پیک نوروزی و پرداختن به داستان و داستان‌گویی توسط دانش‌آموزان در تعطیلات عید نوروز از دیگر تصمیمات خبرساز حوزه معاونت آموزش ابتدایی بود.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه داستان‌نویسی جایگزین پیک نوروزی می‌شود و هفت و نیم میلیون داستان در نوروز امسال تولید خواهد شد، اظهار کرد: با توجه به نقشی که داستان برای انتقال ارزش‌ها و تقویت قوه تخیل دارد، از این ابزار در بستر مناسبی برای رشد خلاقیت کودکان استفاده می کنیم این طرح هیچ مخالفی نداشت و همه کارشناسان به ناکارآمدی پیک‌های نوروزی اذعان داشته و اجرای درست طرح عید و داستان را برای پرورش خلاقیت مفید دانستند.

*ثبت‌نام ۹۳۱ هزار نوآموز در مراکز پیش‌دبستانی

معاون آموزش ابتدایی با اشاره به توسعه مراکز پیش‌دبستانی به‌خصوص در مناطق محروم و ۲ زبانه که از برنامه‌ها وسیاست های وزارت آموزش و پرورش و سند تحول بنیادین است اظهارکرد:در سال تحصیلی جاری، ۹۳۱ هزار و ۳۲۲ نوآموز در ۳۱ هزار ۷۰۶ مرکز پیش‌دبستانی ثبت‌نام کرده‌اند و در ۶۲ هزار و ۳۶۰ کلاس تحصیل می‌کنند و پوشش تحصیلی این بخش از ۳۸ درصد به بالای ۶۰ درصد رسیده است.

* محرومیت‌زدایی از دانش‌آموزان عشایری

 حکیم زاده تصریح کرد:۱۸۲ هزار دانش‌آموز در مدارس عشایری کشور تحصیل می‌کنند البته امکانات بسیاری از مدارسی که این دانش‌آموزان در آن درس می‌کنند مناسب نیست ،بنابراین به دلیل کوچ‌رو بودن، دانش‌آموزان عشایر، به مدارس کانکسی و چادری مجهز بیشتری نیاز دارند.

وی افزود: در حال حاضر ۶۱۰۰ مدرسه عشایری در ۲۳ استان کشور به صورت ثابت، سیار و نیمه‌سیار وجود دارد که ۲۵ درصد از این مدارس فاقد سرویس بهداشتی و ۲۹ درصد دارای سرویس بهداشتی نامناسب است.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش وپرورش خاطرنشان کرد:در سال ۹۶ قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران ساخت سرویس بهداشتی، آبخوری مدارس عشایری و تغذیه رایگان دانش‌آموزان مناطق مرزی عشایری ابتدایی را در سه‌ مرحله تقبل کرد.

*امضای تفاهم‌‌نامه با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درراستای اجرای طرح "کانون مدرسه"

وی ادامه داد:براساس تفاهم‌نامه‌ای که بین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و آموزش و پرورش منعقد شد، مربیان کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان سراسر کشور در مدارس ابتدایی حضور می‌یابند تا روش‌های متنوعی چون قصه‌گویی و نمایش را برای رشد خلاقیت و آموزش مهارت به دانش‌آموزان، وارد مدارس ابتدایی کنند.

*افزایش پوشش تحصیلی اتباع خارجی

حکیم زاده افزود:در راستای سیاست جا نماندن از تحصیل دانش‌آموزان ملیت‌های مختلف از تحصیل وتاکید وزیر وزیر آموزش و پرورش براین موضوع؛ در آغاز سال تحصیلی جاری، ۳۰ هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در کشور به همت راهبران آموزشی به چرخه آموزش بازگشتند.

به اشتراک بگذارید :