تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۱۸ ۱۶:۰۸:۳۹
کد مطلب:  607435
در ادامه سلسله برنامه ها ی پاسخ گویی قائم مقام وزیر و رئیس مرکز بین الملل و مدارس خارج از کشورباحضور در استودیو الفبا و پاسخ به سئوالات مطرح کرد؛
ایران در صدر کشورهای جهان در زمینه پوشش تحصیلی اتباع خارجی قرار دارد

در ادامه سلسله برنامه های پاسخ گویی قائم مقام وزیر و رئیس مرکز بین الملل و مدارس خارج از کشور با حضور در استودیو الفبا ضمن پاسخ به سئوالات خبرنگاران ؛ ایران را در زمینه پوشش تحصیلی اتباع خارجی، در صدر کشورهای جهان دانست.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، پیش از ظهر امروز غلامرضا کریمی با حضور در استودیو الفبا که در ادامه سلسله برنامه های پاسخ گویی و اولین برنامه پاسخ گویی سال 97 صورت گرفت؛ ابتدا به تشریح
فعالیت های مرکز امور بین الملل پرداخت و سپس به سئوالات پنج تن از خبرنگاران از خبرگزاری های فارس، ایسنا، شبستان، تسنیم و باشگاه خبرنگاران جوان پاسخ داد.

**اول تا پنجم اردیبهشت ماه زمان ثبت نام در آزمون اعزام به خارج معلمان

 کریمی از آغاز ثبت نام آزمون اعزام معلمان به مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، از یکم تا پنجم اردیبهشت ماه خبر داد و تصریح کرد: آخرین آزمون اعزام به خارج فرهنگیان در سال91 برگزار شد و پس از گذشت 6 سال، این آزمون در سال 97 برگزار می شود.

وی جذب بیش از حد نیاز نیروی انسانی برای مدارس خارج از کشور و شرایط خاص پذیرش نیرو در برخی کشورها را ازجمله دلایل توقف برگزاری آزمون مذکور در سال های اخیر برشمرد و خاطرنشان کرد: در 11 رشته آموزشی و 7 رشته اداری آزمون برگزار و بین 300 تا 400  نیرو از میان متقاضیان دارای شرایط جذب می شوند، این در حالی است که 120 نفر از نیروهای پذیرفته شده در آزمون سال 91 همچنان در انتظار اعزام به خارج کشور هستند.

**9 مدرسه  سفارتخانه ای  در ایران دایر است

قائم مقام وزیر ادامه داد: اداره مدارس جمهوری اسلامی خارج از کشور، اداره امور بین الملل مرتبط با آموزش وپرورش مانند سازمان های وکمیسیون های مختلف و ارزیابی از مدارک تحصیل کردگان خارج از کشور از جمله وظایف مرکز امور بین الملل است.

وی از فعالیت 9 مدرسه سفارتخانه ای در ایران خبر داد و تصریح کرد: 10 مدرسه بین المللی و 48 مدرسه ویژه اتباع خارجی داریم و بیش از 480 هزار دانش آموز خارجی در ایران تحصیل می کنند.

**مطالبات معلمان مدارس خارج از کشور به زودی پرداخت می شود

کریمی در پاسخ به سئوالی درخصوص مشکلات به وجودآمده برای معلمان شاغل درمدارس خارج از کشور،‌گفت: شرایط مدرسه داری در کشورهای مختلف، متفاوت است، هر کشوری ضوابط خاص خودش را دارد، سعی ما براین است آئین نامه های هر کشوری را استخراج کنیم تا ضوابط مدرسه داری مان را براساس قوانین آن کشور تنظیم کنیم.

وی با اشاره به وجود مشکلات مالی، تصریح کرد: تأخیرهایی در پرداخت حقوق و مزایای معلمان شاغل در خارج از کشور
به وجود آمده که با تلاش های انجام شده 118 میلیاردتومان اعتبار موردنیازبرای رفع این مشکل تخصیص یافته و به زودی همه مطالبات فرهنگیان مذکور تا پایان سال 96 پرداخت می شود.

**ایران در صدر کشورهای جهان در زمینه پوشش تحصیلی اتباع خارجی قرار دارد

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور در پاسخ به سئوالی در مورد وضعیت تحصیل اتباع خارجی در ایران گفت: ایران تنها کشوری است که براساس تأکید مقام معظم رهبری تمام اتباع خارجی اعم از افراد دارای مجوز و فاقد مجوز قانونی را تحت پوشش تحصیلی قرار داده و از این لحاظ مقام  اول را در سطح دنیا داریم ، به طوری که 436 هزار دانش آموز افغانی در مدارس ما مشغول تحصیل هستند،البته نهادهایی بین المللی نیز باید وظیفه خود رادر این خصوص انجام دهند.

وی ادامه داد: فضای مدارس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به ویژه از لحاظ پوشش ظاهری مشابه وضعیت مدارس داخل است و ما در کشورهایی که قوانین آن در تضاد با جمهوری اسلامی باشد، مدرسه ایجاد نمی کنیم.

کریمی مدت اشتغال معلمان پذیرفته شده در آزمون اعزام به خارج را 2 سال اعلام و عنوان کرد: در صورت نیاز این مدت می تواند برای یک سال دیگر تمدید شود و سعی براین است که هر 2 سال یک بار آزمون برگزار کنیم.

**تحصیل بیش از 13 هزار دانش آموز در مدارس ایرانی مستقر در 67 کشور جهان:

قائم مقام وزیر و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 13 هزار دانش آموز در 67 کشور و 110 شهر در مدارس ایرانی مشغول به تحصیل هستند و سعی ما براین است تا مدارس خارج از کشور نیز مشابه مدارس داخلی اداره شوند و تأکید مقام معظم رهبری نیز بر تحصیل فرزندان کارگزاران جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف در مدارس ایرانی است.

وی ادامه داد:دانش آموزان مدارس خارج از کشور ما شامل فرزندان کارگزارن،ایرانیان مقیم خارج وعلاقه مندان به جمهوری اسلامی است ودراین زمینه هیچ محدودیتی در پذیرش وجود ندارد.

کریمی با اشاره به وجود برخی مؤسسات زبان آموزی مرتبط با سفارتخانه ها گفت: براساس توافق دو کشور، سفارتخانه ها می توانند مؤسسه زبان آموزی کشور ایجاد کنند و ایران نیز می تواند اقدام متقابل انجام دهد.

گالری تصاویر را در اینجا مشاهده کنید.

شیوه نامه اعزام نیروی انسانی به مدارس خارج از کشور را از اینجا دریافت کنید.

 

 

 

به اشتراک بگذارید :