تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۲۰ ۱۲:۱۵:۰۰
کد مطلب:  608434
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی در نشست خبری؛
کاهش تأخیر در پرداخت ها از دستاوردهای برنامه‌های بودجه‌ای سال 96 است

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی در نشست خبری از کاهش تاخير در پرداخت ها خبر دادو آن را از دستاوردهای برنامه‌های بودجه‌ای سال 96 دانست.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش؛ پیش از ظهر امروز علی الهیارترکمن در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، سال 96 را سالی متفاوت دانست و اظهار کرد: پرداختن به اجرایی کردن سیاست‌های موجود در دولت دوازدهم در حیطه آموزش‌وپرورش به‌جای نظریه‌پردازی، حذف آزمون‌های استرس‌زا، تمرکززدایی، اجرایی کردن سند تحول بنیادین با راه‌اندازی سامانه الکترونیکی، نظارت بر اجرا و ایجاد شورای اجرایی سند ازجمله برنامه‌های آموزش‌وپرورش در دولت دوازدهم می‌باشد.

*حرکت آموزش وپرورش از راهکاری های موقت به سمت راهکارهای اساسی

وی افزود: در قالب یک‌پنجم برنامه ششم توسعه فعالیت‌های آموزش‌وپرورش در سال 97 صورت می‌گیرد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش، تصریح کرد: هرچند ارائه راه‌حل‌های موقت و کوتاه‌مدت از وظایف آموزش‌وپرورش است؛ اما آنچه باید به آن پرداخته شود ارائه راهکارهای اساسی و درازمدت است و همه دستگاه‌ها باید برای حرکت آموزش‌وپرورش در این مسیر همکاری کنند.

وی ادامه داد: مشکلات آموزش‌وپرورش بسیار است؛ اما لاینحل نیست، با نگاه تدریجی و یک تفکر بزرگ می‌توان بر مشکلات فائق آمد.

الهیار، تمرکز بر رفع عیوب از یک سیستم معیوب را ضروری دانست و افزود: پی گیری تخصیص‌های بودجه 96، پیش‌بینی بودجه 97 تلاش برای افزایش رفاهیات فرهنگیان ازجمله عملکرد ما در سال 96 بوده است.

*افزایش 8/5درصدی بودجه 96 نسبت به سال 95

وی بودجه سال 96 را 31 هزار و 200 میلیارد تومان اعلام و عنوان کرد: این بودجه نسبت به سال 95 حدود 8/5 درصد افزایش داشت، 5 درصد آن اعتبارات ملی و 95 درصد آن در قالب اعتبارات استانی بود.

معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش از انتقال 960 ميلياردتومان از مطالبات فرهنگيان و3500ميلياردتومان مطالبات مربوط به پاداش بازنشستگان در سال 96 به سال 97 خبر داد و اظهار كرد: دريافت تنخواه به منظور پرداخت پاداش بازنشستگان در سال 96 مشكلاتي را در ساير پرداخت ها ايجاد كرد كه تا بهمن ماه فرآيند پرداخت ها را تحت تأثيرقرارداده بود به طوري كه علي رغم تلاش هاي بي وقفه بخشي از مطالبات فرهنگيان را در روز 29 اسفند ماه موفق به پرداخت آن شديم.

*کاهش تاخیر درپرداخت ها از دستاوردهای سال 96

وي از پرداخت كامل حقوق وعيدي كاركنان شاغل، حق التدريس هاي آزاد و سربازمعلمان  بخشي از اضافه كاري هاي كاركنان حوزه هاي ستادي در خبرداد و خاطرنشان كرد: علي رغم همه مشكلات بودجه اي كه در سال 96 وجود داشت، يك دستاورد ارزشمند در اسفندماه داشتيم و آن كاهش زمان پرداخت مطالبات معلمان وهمچنين كاهش تأخير در پرداخت ها بود.

الهيار يكي از مشكلات بودجه اي را مربوط به تأمين اعتبار از محل يك درصد درآمد شركت ها دانست و اذعان كرد: برخي شركت ها، قانون شمول ارائه دهنده خدمات هستند در صورتي كه يك درصد از درآمدشان را به آموزش وپرورش اختصاص دهند در ارائه خدمات خود به جامعه دچار مشكل مي شوند و برخي شركت ها نيز خود زيان آور هستند و توسط دولت حمايت مي شوند؛ بنابراين يك درصد درآمد قانوني كه بايد به آ‌موزش وپرورش اختصاص دهند، عملاً محقق نمي شود.

*تصویب طرح هایی که بار مالی دارد مشکلات بودجه را تشدید می کند

وي گفت: فرآيند دريافت تنخواه و نامنظم بودن برخي رديف هاي بودجه ای مي تواند مشكلاتي را در بودجه سال97 پديدآورد و همچنين ارائه طرح هايي كه بار مالي دارد نيز مي تواند مشكل آفرين باشد؛ بنابراين سعي مي كنيم راهكارهايي براي كاهش اين مشكلات ارائه دهيم.

معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: ارائه برنامه هاي ميان مدت، ارتقاي ظرفيت كارشناسي در حوزه های ستادي، تشكيل اتاق هاي فكر با هدف استفاده از تجارب و اطلاعات بودجه اي، توسعه مديريت با تشكيل شورا، بهبود
بهره وري، پي گيري برنامه ششم توسعه و نظارت براجراي آن، ارتقاي وضعيت بيمه اي و... از جمله برنامه هاي اين معاونت در سال 97 خواهد بود.

*برگزاری اولین همایش اقتصاد آموزش وپرورش در آبان97

وي افزود: در راستاي اجراي سياست هاي سند تحول بنيادين اولين همايش ملي اقتصاد آموزش وپرورش در آبان ماه سال جاري با همكاري مجموعه دانشگاه ها و باموضوع تأمين مالي آموزش وپرورش، چالش ها و راهكارها، برگزار مي شود.

الهيار استفاده صرف از منابع مالي دولتي در آموزش وپرورش را كارگشا ندانست و تصريح كرد: بسياري از مشكلات مالي آموزش وپرورش به ساختار مديريتي باز مي گردد و مشكلات مالي امروز ناشي از اشتباهات دهه 60 و 70 و غفلت در دهه 80 است ، زيرا انفجار جمعيت دانش آموزي در دهه هاي 60 و70 مي توانست فرصت طلايي براي توسعه همه جانبه آموزش وپرورش باشد، اما از اين فرصت استفاده نشد وجذب نيروي زياد در آن برهمه از زمان افزايش بازنشستگان را طي 5 سال آينده به ارمغان آورده است.

*کیفیت آموزشی ارتباطی با رسمی یا غیر رسمی بودن معلم ندارد

وي ادامه داد: پراكندگي جمعيت دانش آموزي آموزش وپرورش را ناچار به استفاده از انواع نيروهاي آموزشي اعم از رسمي و غيررسمي مي كند، اما بهره گيري از نيروهاي غيررسمي نبايد تعهدي را براي استخدام آنها در آموزش وپرورش ايجاد كند و كيفيت آموزشي نبايد ربطي به رسمي بودن يا نبودن معلم داشته باشد.

معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزارت آموزش وپرورش گفت: يكي از اشتباهات استراتژيك قانون استخدام آموزشياران نهضت سوادآموزي در دوره ابتدايي بود كه در دهه هاي اخير صورت گرفت؛ زيرا آموزشياري كه براي تعليم بزرگسالان آموزش ديده بود، وارد مقطع ابتدايي مي شد و اين كاهش آموزش را در پي داشت.

در ادامه اين نشست خبري، مديران كل حوزه معاونت توسعه مديريت و پشتيباني به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

*برپایی نمایشگاه های بومی ومحلی در 717 پایگاه اسکان

گودرز کریمی فر مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش دراین نشست خبری گفت: در ایام نوروز ۳۴۵ مرکز آموزشی و رفاهی با ۱۴ هزار و ۴۶۰ تخت، ۵۰ پردیس دانشگاهی، ۳۰۰ سوئیت اردوگاهی و ۱۰۰ هزار کلاس درس برای مسافران فرهنگی پیش‌بینی شد.

وی ادامه داد: در ایام نوروز با شعار «امنیت پایدار، کیفیت مطلوب و مسافرت ارزان» بود، خدمات را برای فرهنگیان ارائه کردیم وبا هدف ماندگار کردن سفرهای نوروزی نمایشگاه های  بومی- محلی در ۷۰۷ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پایگاه اسکان فرهنگیان، برپا شد.

*تدارک برنامه برای جذب نیرو در آموزش وپرورش

ناصر سلیمان زاده مدیرکل امور اداری نیز دراین نشست  با اشاره به کمبود شدید نیرو در آموزش وپرورش اظهارکرد: در 4سال آینده تعداد قابل توجهی از نیروها بازنشسته می شوند و ما برنامه های مختلفی رابرای جذب نیرو در دستور کار داریم.

تصاوير را از اينجا مشاهده كنيد.

به اشتراک بگذارید :