تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۱ ۰۵:۰۸:۱۲
کد مطلب:  614960
بهره برداری از اکو سیستم پویای آموزشی تا پایان سال 2018

سید محمد بطحایی در سخنرانی خود در مجمع اجلاس مسکو 2018 فرمودند وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران تلاش نموده است تا با طراحی یک اکوسیستم پویا، فضای مجازی ایمن، پاک و امن را برای دانش‌آموزان در راستای ایجاد عدالت آموزشی فراهم نماید.

سید محمد بطحایی که بنابر دعوت رسمی وزیر آموزش و علوم روسیه در  اجلاس بین المللی ICT در آموزش شرکت نمود، ضمن سخنرانی در مجمع وزرای آموزش و پرورش شرکت کننده در این اجلاس آن را سر آغاز شروع تعاملات گسترده کشورهای حاضر در حرکت به سمت اهداف مشترک جامعه جهانی دانست.

وزیر آموزش و پرورش کشورمان در ابتدای سخنان خود در این اجلاس، ضمن ابراز خرسندی برای حضور در اجلاس مسکو 2018 آن را زمینه ای برای  تعاملات هر چه بیشتر با همه کشورهای دوست شرکت کننده در این رویداد مهم وارزشمند دانسته و از  تلاش‌های انجام شده از سوی کشور فدراسیون روسیه و خانم الگا واسیلیوا وزیر محترم آموزش و علوم روسیه به خاطر تعهدشان در طول سال‌های گذشته و امسال برای سرمایه گذاری وبرگزاری رویداد مهم مسکو و ایجاد زمینه های تعامل در منطقه و جهان قدردانی نمودند.

ایشان ضمن تشریح دیپلماسی آموزشی جمهوری اسلامی ایران فرمودند نظام آموزشی در جمهوری اسلامی ایران با  99 % پوشش تحصیلی در دوره‌ی ابتدایی و بیش از  85 % نرخ جذب در دوره‌ی متوسطه و تحت پوشش قراردادن بیش از 96 % دختران در سن تحصیل وهمینطور نسبت برابر جنسیتی آموزش بین پسران ودختران حدود 49 درصد به 51 درصد ،‌یکی از نظام‌های فراگیر آموزشی در منطقه و جهان است.

وزیر آموزش و پرورش نقش ایران در آموزش دانش آموزان اتباع خارجی را برجسته دانسته و فرمودند فراهم آوردن دسترسی برابر برای همه دانش آموزان اتباع خارجی و پناهنده از سایر کشورها ازجمله افغانستان که بیش از 450.000 دانش آموز می‌باشند، مانند دانش آموزان ایرانی و در یک سیستم آموزشی مشابه و رایگان تا پایان دوره متوسطه از منحصربفردترین ویژگی‌های  نظام آموزشی ایران  است.

ایشان در خصوص فعالیت ایران در توسعه فناوری در آموزش نیز فرمودند؛ در این راستا تاکنون، 75% مدارس کشور ایران  در طرح اتصال ، به شبکه های جهانی داخلی و جهانی متصل گردیده اند و بیش از 25% از مدارس  با ابزارها و تکنولوژی های سخت افزار ونرم افزار هوشمند آموزشی در کلاسها ومدرسه  تجهیز شده اند. همچنین با بهره گیری از ابزارهای آموزش مجازی (MOOC)، حدود 54% از جمعیت یک میلیونی معلمان را برای استفاده از فناوری های هوشمند آموزش داده و توانمند نموده است. همینطور توسعه منایع دیجیتال ، تولید محتوای کتابهای درسی مدارس ایران  به صورت الکترونیکی و تعاملی ، و برگزاری جشنواره های تولید منابع آزاد آموزشی دیجیتال بین معلمان ودانش آموزان ، از جمله پروژه های موفق ما بوده است.

بطحایی افق آینده فناوری آموزش دروزارت آموزش و پرورش را روشن دانسته و گفت وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران تلاش نموده است تا با طراحی یک اکوسیستم پویا، که تا پایان سال 2018 به بهره برداری خواهد رسید، یک فضای مجازی ایمن، پاک و امن را برای دانش‌آموزان در راستای ایجاد عدالت آموزشی در دسترسی به محتوا و خدمات آموزشی فراهم نماید. در این اکوسیستم، با ایجاد هویت الکترونیکی برای دانش‌آموزان، فعالیتهای آنها به صورت هوشمند رصد خواهد شد و متناسب با نوع استفاده ایشان از محتوا و خدمات ارائه شده، هدایت خواهند شد. در این اکوسیستم به منظور ساماندهی ظرفیتهای بخش خصوصی، اپراتورهای ارائه دهنده خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات به دانش‌آموزان درحال شکل‌گیری هستند. دولت سعی دارد در این حوزه دارای حداقل نقش تصدی گری را بر عهده داشته باشد صرفا به وظیفه تنظیم مقررات بپردازد تا بخش خصوصی بتواند به حداکثر شکوفایی ممکن در ارائه خدمات با کیفیت دست یابد.

در خاتمه وزیر آموزش و پرورش کشورمان بر اهمیت پیاده سازی کامل فناوری های نوین آموزشی ICT در آموزش و پرورش جمهوری اسلامی‌ ایران تاکید نمودند و آمادگی خود رابرای تعامل و بهرمندی از تجربیات جهانی وسایر کشورها و در اختیار قرادادن تجارب ملی اعلام نمودند و فرمودند این رویداد بزرگ ومهم  نیز می تواند سر آغاز شروع تعاملات گسترده ما باهم در حرکت به سمت اهداف مشترک جامعه جهانی باشد.

به اشتراک بگذارید :