تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۴ ۰۹:۴۶:۲۰
کد مطلب:  618133
وزیر آموزش و پرورش :
مجلس دانش آموزی نباید به برنامه ای تشریفاتی تبدیل شود

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر ظرفیت تشکل های دانش آموزی، این ظرفیت را عاملی مهم در تغییر مسیر صحیح آموزش و پرورش دانست.

 

 سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در مراسم اختتامیه هشتمین دوره مجلس دانش‌آموزی که در مجلس قدیم برگزار شد، با تحسین از روحیه حریت و انتقادی نمایندگان مجلس دانش آموزی، گفت: افراد در دوره مدرسه بنا بر اهدافی مختلف وارد می شوند و سنین شروع آموزش در کشورهای مختلف متفاوت است اما باید اهداف تحصیلی تبیین شود.

وی افزود: بخشی از یادگیری، مهارت‌های شناختی است که دانش آموزان در دوره مدرسه باید بیاموزند، مباحثی مانند قوانین پدیده‌های مختلف را شامل شود که غالبا این بخش برای تحصیل در دوره بالاتر و آموزش عالی مناسب است.

وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: گسترش و توسعه مهارت هایی که افراد برای زندگی فردی و اجتماعی به آن نیاز دارند از دیگر اهداف آموزشی محسوب می شود چرا که همه هدف ما ورود به دانشگاه و طی دوره های علمی نیست.

بطحایی با اشاره به اینکه یکی از رسالت‌های آموزش و پرورش عمومی تقویت مهارت‌های لازم برای ورود افراد به جامعه است، خاطرنشان کرد: علاوه بر آموزش های عمومی، تقویت مهارت ها و توانمندی ها از دیگر اهداف آموزشی و پرورشی است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: در دهه های اخیر کشورهای مختلف حجم آموزش مهارت‌ها را افزایش داده اند چرا که پیچیدگی‌های زندگی در همه جوامع رو به افزایش است و جای تمرین این مهارت ها در مدرسه است.

بطحایی اضافه کرد: مدرسه در نظام های جدید آموزشی دنیا محلی برای تمرین مهارت ها است و در آموزش و پرورش امروز حفظ فرمول و مختصات و حافظه محوری را کنار می گذارند، مدرسه به محلی برای تحمل صبوری و کنترل خشم است .

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه محیط زیست میراثی از گذشته و امانتی برای آیندگان است، گفت: مدارس امروز به دنبال تقویت روحیه انقلابی، نوعدوستی و حفظ محیط زیست در دانش آموزان است.

وی تصریح کرد: آموزش و پرورش ما قصد دارد مسیر را از حافظه محوری دور نموده و در سبد یادگیری گسترش مهارت مورد توجه قرار گیرد.

بطحایی با اشاره به اینکه مدرسه ما مدرسه با نشاطی نیست، عنوان کرد: یکی از مصادیق ایجاد نشاط در مدارس دوری از انباشت مهارت های شناختی و مسائلی مانند حافظه محوری است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه برای تصحیح این مسیر به شدت به تشکل های دانش آموزی نیازمند هستیم، اظهار داشت: همه سازمان ها در برابر تغییرات مقاومت می کنند و یکی از مهارت های مدیران استراتژیک، غلبه بر این حساسیت سازمانی است که اگر ملتی این راهکار را نداند در برنامه های راهبردی با شکست مواجه می شود.

بطحایی با بیان اینکه مقاومت در برابر آموزش و پرورش نه تنها در ایران بلکه در دنیا بسیار است، گفت: برای کاهش مقاومت های سازمانی به افزایش ظرفیت تشکل‌ها و مجلس دانش آموزی نیازمند هستیم؛ مجلس دانش آموزی نباید به برنامه ای تشریفاتی تبدیل شود چرا که ظرفیت عظیمی در این مجلس برای تحولات آمورش و پرورش داریم.

وی با اشاره به ظرفیت تشکل های دانش آموزی نظیر بسیج و انجمن اسلامی، افزود: انتظار دارم برنامه ای منسجم برای مجلس دانش آموزی داشته باشیم و اگر نتوانیم مسیر آموزش و پرورش را تغییر دهیم این نهاد به پویایی و بالندگی نخواهد رسید.

بطحایی در پاسخ به نماینده دانش آموزی خارج از کشور درباره وضعیت تعطیلی برخی مدارس امارات گفت: برخی از این مشکلات به دلایل دیپلماسی موجود میان دو کشور است و آموزش و پرورش به تنهایی نمی تواند این موضوع را رفع کند .

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ سوال دیگری مبنی بر ساماندهی تکالیف دانش آموزی، گفت: انس و الفت بیشتر با طبیعت و ساماندهی و تغییر تکالیف را مورد توجه داریم و سعی داریم به جای آنکه دانش آموزان درگیر کتاب های کمک آموزشی باشند به طبیعت روی بیاورند.

وزیر آموزش و پرورش درباره حذف کنکور گفت: تعیین تکلیف این موضوع به زودی انجام خواهد شد و برای کنکور ۹۸ تغییرات جدید نخواهیم داشت.

بطحایی در خصوص زبان روسی گفت: قرار نیست که زبان روسی، به طور اجباری و زبان دوم باشد بلکه در دوره متوسطه دوم زبان های پیشنهادی انگلیسی، آلمانی، فرانسه، استانبول و روسی در نظر گرفته شده است که امکان آموزش آنها برای دانش آموزان وجود دارد.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: چرا باید انحصار زبان خارجی در اختیار انگلیسی باشد، زبان روسی هم قرار شد در آموزش‌ها وجود داشته باشد، متقابلاً روسی ها هم زبان فارسی را به عنوان زبان دوم داشته باشند و این کار بر اساس یک تفاهم نامه متقابل انجام شود.

 

به اشتراک بگذارید :