تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۴ ۰۹:۴۵:۱۳
کد مطلب:  618161
دیدار مدیر کل امور بین المللی محیط زیست و توسعه پایدار وزارت امور خارجه با دکتر غلامرضا کریمی

دکتر موسوی مدیر کل امور بین المللی محیط زیست و توسعه پایدار وزارت امور خارجه روز دوشنبه مورخ 3 اردیبهشت ماه با حضور در مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور در سعادت آباد با دکتر غلامرضا کریمی دیدار و گفتگو کرد.

دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور در ابتدای این دیدار ضمن خیر مقدم به میهمانان عزیز از وزارت امور خارجه و همچنین همکاران معاونت امور بین الملل مرکز،  ضمن اهمیت فعالیت در عرصه های بین المللی و نقش کارشناسان این حوزه فرمودند فضای بین المللی باید توسط کارشناسان  حوزه بین الملل مرکزمرتب رصد گردد تا با شناسایی فرصت های موجود در این عرصه بتوان زمینه های همکاری بیشتر را فراهم نمود. وی افزود کارشناسان نیز باید دارای تخصص لازم بوده و در زمینه بین الملل حرفه ای باشند و هر نیرو باید بتواند امور مربوط به مبادلات  چند حوزه  از وزارتخانه را تحت پوشش خود قرار دهد.هر کارشناس باید یک چارچوب ذهنی داشته و آن را دسته بندی ننموده و بداند در کجا از چه اطلاعاتی استفاده نماید. و وظیفه ما این است که نسبت به تقویت این حوزه اقدام نمائیم و با قرار دادن نیروهای متخصص در جایگاه لازم در این مسیر قدم برداریم.

دکتر کریمی گفت: در تعامل با سازمان های بین المللی باید طوری امور ساماندهی و مدیریت شود که خروجی فعالیت های مشترک از آنچه پیش بینی شده بوده است فراتر رود. و این کار میسر نمی شود مگر با خلاقیت در امور و انجام فعالیت های جدید و افزون بر امور جاری و روزمره توسط کارشناسان.

ایشان ضمن تاکید بر اقدامات حوزه امور بین الملل  فرمودند: کلیه فعالیت های بین المللی اعم از فعالیتهای دوجانبه و چند جانبه و امور مربوط به ارتباط با سایر کشورها و اعزام مقامات حوزه های مختلف وزارتخانه به خارج از کشور و تعامل با سازمان های بین الملل خارجی و وزارتخانه ها و سازمان های داخلی بر عهده این حوزه می باشد و با توجه به افزایش نیاز وزارت آموزش و پرورش به تعاملات بین المللی، انتظار ما گسترش فعالیت های در این عرصه است. و در همین راستا هسته های اجرایی و تصمیم گیری در حال شکل گیری  است که  بتوانند به عنوان بازویی برای فعالیت این مرکز باشند. دکتر کریمی فرمودند امیدواریم در کنار این فعالیت ها با حمایت همیشگی وزارت امور خارجه و با عنایت به  رویکرد جدید در نوع تعاملات فی مابین این امر محقق گردد و بتوانیم اکثر نیازهای وزارت آموزش و پرورش را در حوزه بین الملل پاسخ دهیم و در این عرصه نیز گذشت زمان سبب گردیده است تا مرکز امور بین الملل پختگی لازم را در تعاملات بین الملل و امور دیپلماتیک بدست آورد.  در حال حاضر نیزبه دنبال تدوین برنامه چشم انداز ده سال آینده برای این مرکز هستیم و با تاکید مقام عالی وزارت مبنی بر  بالا بردن ظرفیت ها در خصوص جذب نیروهای متخصص، توانمند و حرفه ای امیدواریم از فرصت های بین المللی پیش رو به بهترین نحو استفاده نمائیم.

ایشان نیروهای اعزامی وزارت آموزش و پرورش را به عنوان یک ظرفیت و بازو در راستای دیپلماسی آموزشی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برشمرده و فرمودند  امیدواریم با استفاده از این فرصت و ظرفیت و با همکاری وزارت امور خارجه در عرصه بین المللی به سیاست های دولت و نظام در راستای منافع کشورمان کمک گردد.بعد از سخنان دکتر کریمی دکتر موسوی مدیر کل امور بین المللی محیط زیست و توسعه پایدار وزارت امور خارجه به ایراد سخن پرداختند.

ایشان در ابتدای کلام به معرفی اداره کل امور بین المللی محیط زیست و توسعه پایدار پرداخته و اشاره نمودند کلیه امور مربوط به سازمان های بین المللی که وزارت آموزش و پرورش با آنها تعامل دارد در این اداره پیگیری می گردد و امیدواریم با حضور دکتر کریمی و درایت ایشان بتوانیم با تبادل نظر در حیطه کاری زمینه های همکاری بیشتر را فراهم نمائیم.

دکتر موسوی در ادامه فرمودند: دیگر بحث در حوزه بین الملل تخصصی شده است و اکنون بصیرت و درایت در مذاکرات و تعاملات بین المللی از اهمیت خاصی برخوردار می باشد و نمونه این درایت و اهمیت آن را می توان مذاکرات هسته ای و سپردن آن به کاردان و فعالیت خوب تیم مذاکره کننده دانست. متاسفانه مباحث سیاسی و بین الملل عرصه ای شده است که هر کسی به خود اجازه می دهد در این زمینه اظهار نظر نماید. در صورتیکه این زمینه بسیار حساس و خاص می باشد زیرا در یک مقطع باید وارد مذاکرات شد و اجماع سازی کرد و این تنها در سایه مهارت های دیپلماتیک امکانپذیر می باشد. ایشان ضمن استقبال ازپیشنهاد دکتر کریمی فرمودند وزارت امور خارجه و به خصوص اداره کل امور بین المللی محیط زیست و توسعه پایدار اعلام آمادگی می نماید تا با برپایی کارگاه ها و همچنین نشست های تخصصی  با موضوعات مکاتبات و مذاکرات بین الملل جهت آموزش همکاران مرکز بین الملل و معلمان اعزامی به خارج از کشور با این مرکز همکاری نماید.

به اشتراک بگذارید :