تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۵ ۰۹:۵۱:۲۴
کد مطلب:  619044
باقرزاده در برنامه استودیو الفبا ء بیان داشت
دریافت «گواهینامه‌رانندگی» و «پروانه‌کسب» به شرط سوادآموزی در انتظار تعیین تکلیف مجلس

طبق قوانین ما باسواد کسی است که توانایی خواندن و نوشتن داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سوادآموزی به نقل از خبرگزاری ایسنا، علی باقرزاده ضمن حضور در جمع خبرنگاران در استودیو الفبای وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه امروز هر دانش و مهارتی که به انسان کمک کند زندگی خوبی را تجربه کند سواد محسوب می‌شود گفت: انواع سواد به انسان کمک می‌کنند در این دنیای پیچیده مشکلات خود را حل و فصل کند.

وی افزود: طبق قوانین ما باسواد کسی است که توانایی خواندن و نوشتن داشته باشد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه ما در سازمان نهضت مسئول سوادآموزی هستیم ولی وضعیت سواد را مرکز آمار ایران با اتکاء به نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مشخص می‌کند اظهار کرد: گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال عمدتا در دنیا برای مهارت آموزی در مرکز توجه قرار دارند.

باقرزاده افزود: گروه سنی ۲۵ تا ۶۴ سال، بزرگسالان هستند و اگر شخصی فرصت آموزش را در سنین پایین از دست داد وارد فاز سوادآموزی می‌شود. طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی روی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال متمرکز هستیم و روی گروه سنی بالای ۵۰ سال کمتر سرمایه گذاری می‌کنیم.

وی با اشاره به باسواد کردن ۱۰ هزار معلول بیسواد در چندسال اخیر گفت: طبق سرشماری سال ۹۵، باسوادی ایرانیان در گروه ۱۰ تا ۴۹سال بالای ۹۴ درصد است. دو میلیون و ۳۰۰ هزار ایرانی بیسواد داریم که حدود ۳۰۰ هزار نفر از آنها آموزش ناپذیرند.

افزایش تعداد بیسوادان ۱۲ استان در سال‌های ۸۶ تا ۹۰

پیش بینی وجود ۱.۵ میلیون افغان بیسواد در کشور

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به افزایش ۲.۸۵ درصدی نرخ باسوادی در سالهای ۹۰ تا ۹۵ عنوان کرد: در سال‌های ۸۶ تا ۹۰ نرخ باسوادی رشد ۰.۲ درصدی داشت و ۱۱۶ هزار نفر از آمار بیسوادان کاسته شد ان در حالیست که تعداد بیسوادان ۱۲ استان افزایش یافت. از سال ۹۰ تا ۹۵ آمار باسوادی ۲.۸۵ درصد رشد یافت و ۱.۵ میلیون نفر از آمار بیسوادان کاسته شد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به وجود سه میلیون اتباع مجاز رسمی و غیررسمی گفت: درصد باسوادی در افغانستان ۵۰ درصد است. تخمین زده می‌شود ۱.۵ میلیون اتباع افغان بیسواد در کشورمان داشته باشیم که البته در آمار های رسمی ۴۰۰ هزار نفر ذکر شده است.

مقایسه‌ای از نرخ باسوادی ایران و جهان

باقرزاده نرخ باسوادی ایران و جهان را با یکدیگر مقایسه کرد و افزود: در گروه سنی جوانان ۱۵ تا ۲۴سال میانگین باسوادی جهان ۹۰ درصد و ایران ۹۷.۴ درصد است. در گروه سنی ۲۵ تا ۶۴ سال میانگین باسوادی در جهان ۸۶ درصد اما در ایران۸۸.۱ درصد است. در گروه سنی ۶۵ سال و بالاتر میانگین باسوادی در جهان ۷۸ درصد و در ایران ۴۰ درصد است.

دلایل ترک تحصیل کودکان

وی با اشاره به انجام پژوهشی در خصوص علت خروج و ترک تحصیل کودکان عنوان کرد: بر این اساس ۵۳ درصد دلایل خروج کودکان از مدرسه منشاء اقتصادی دارد. حدود ۳۵ درصد دلایل اجتماعی و کمتر از ۱۵ درصد منشاء فردی و آموزشی داشت.

باقرزاده ادامه داد: در ایران ۱۱۰ مدرسه تک دانش آموزه و چند هزار مدرسه کمتر از ۱۰ دانش آموز داریم، بنابراین می‌توان گفت کمبود مدرسه دلیلی برای بازماندگی از تحصیل نیست و دلیل آموزشی پررنگ نیست. باید دلایل اقتصادی را مورد توجه قرار داد.

وی با اشاره به تحصیلات اجباری گفت: آموزش طبق اصل ۳۰ قانون اساسی رایگان است ولی اجباری نیست. تنها در قانون حمایت از کودک ممانعت از تحصیل مجازاتی دارد.

دریافت گواهینامه‌رانندگی و پروانه‌کسب به شرط سوادآموزی در انتظار تعیین تکلیف مجلس

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی درباره اعمال محدودیت برای بیسوادان اظهار کرد: مسائل فقهی و حقوقی در این باره مطرح می‌شود و آن این است که ما آموزش را حق مسلم همه افراد می‌دانیم. حال اگر اگر کسی خودش این حق را نخواست نمی‌توان حقوق دیگر فرد را به این بهانه از او سلب کرد. دولت یازدهم مصوبه ای برای اعمال محدودیت بیسوادان داشت و استدلال این بود که باید مدرک دوره ابتدایی مثل شناسنامه واجب باشد.

باقرزاده ادامه داد: در این مصوبه دریافت گواهینامه رانندگی و پروانه کسب و تحت پوشش رفتن نهادهای خدماتی و حمایتی به شرط باسوادی بود که از سوی مجلس به آن ایراد وارد شد و در نهایت تعیین تکلیف نشد و اکنون امکان اجرایی ندارد.

وی با بیان اینکه نباید محدودیتی برای ثبت نام هیچ فردی وجود داشته باشد ولو اینکه مدرک هویتی نداشته باشد گفت: باسوادی برای آنها که اوراق هویتی ندارند در آموزش و پرورش امکان پذیر است اما برای دریافت مدرک فارغ التحصیلی اشکالاتی وجود دارد و حتما نیازمند اوراق هویتی است. باید مشکل ایرانیان فاقد شناسنامه حل شود.

شناسایی ۱.۵ میلیون ایرانی بیسواد مطلق

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به ایجاد پایگاه اطلاعاتی سواد گفت: اکنون به میزان سواد ۹۵ درصد ایرانیان دسترسی داریم. اکنون طبق آمار رسمی دو میلیون و ۷۰۰ هزار بیسواد مطلق داریم که ۴۰۰ هزار نفر اتباع خارجی‌اند، ۳۰۰ هزار نفر آموزش ناپذیرند. ۵۰۰ هزار نفر نیز خودشان در سرشماری اعلام کرده اند بیسواد مطلق‌اند اما از آنها سابقه تحصیلی در پایگاه اطلاعاتی ثبت شده است. بنابراین ما رسما یک میلیون و ۵۰۰ هزار ایرانی را به عنوان بیسواد مطلق می‌شناسیم.

آمادگی برای عقد قرارداد با سمن‌ها برای آموزش سواد به بیسوادان

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه هرساله حدود ۶۵ درصد بودجه مان را می‌گیریم و ۳۵ درصد تخصیص نمی یابد . در دوره سوادآموزی با ۴۰۰ ساعت آموزش حدود ۷۰۰ هزار تومان حقوق می پردازیم گفت: حدود ۹۵ درصد فعالیت ما از طریق بخش خصوصی انجام می‌شود. کجا را پیدا می‌کنید با کمتر از این مبلغ آموزش دهد؟.

باقرزاده ادامه داد: آمادگی کامل داریم هر سمن و تشکلی که اجازه فعالیت آموزشی داشته باشد بیاید تا با او قرارداد ببندیم. سالانه ۵۰۰ موسسه آموزشی با ما قرارداد می‌بندند و از این طریق ۶۵ تا ۷۰ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

دیدگاه استخدام حق‌التدریسی‌ها نیازمند اصلاح است

وی درباره تعیین تکلیف آموزشیاران نهضت اظهار کرد: همکاری با نیروی آزاد نباید هیچ تعهدی را برای استخدام ایجاد کند. به کرات به صورت مکتوب به نمایندگان مجلس پاسخ داده‌ایم، با این حال مجلس به هر دلیلی قانونگذاری و تاکید کرده اگر آموزش و پرورش در منطقه‌ای کسری دارد، موظف است کسری را از نیروهای شرکتی، آموزشیاران نهضت و پیش دبستانی ها جذب کند. این قانون اکنون اجرا می‌شود.

باقرزاده افزود: اما طرحی در سال گذشته در مجلس ارائه شد تا آن دسته از آموزشیاران نهضت که طبق قانون قبلی حق التدریس شده بودند استخدام شوند. باید این دیدگاه عوض شود. با اینحال موظف به اجرای قانون هستیم واگر در صحن علنی تصویب شود باید اجرا کنیم، اما باید مسیر قطعی برای جذب نیرو در آموزش و پرورش را پیدا کنیم.

به اشتراک بگذارید :