تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۵ ۱۱:۵۳:۱۲
کد مطلب:  619122
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در استودیوالفبا؛
اغلب ترک تحصیل ها منشأ و دلیل اقتصادی دارد/رشد 8/2 درصدی نرخ باسوادی در سال های 90 تا 95

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در استودیوالفبا منشا اغلب ترک تحصیلی ها را ها منشأ دلایل اقتصادی دانست واز رشد 8/2 درصدی نرخ باسوادی در سال های 90 تا 95 خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، در ادامه برنامه های پاسخ گویی استودیو الفبا پیش از ظهر امروز علی باقرزاده ضمن حضور در استودیو الفبا  وپاسخ به سوالات خبرنگاران رسانه های مختلف، با اشاره به این موضوع که امروزه هر دانشی که به انسان کمک کند تا بهتر زندگی کند، سواد محسوب می شود، اظهار کرد: طبق قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران با سواد کسی است که توانایی خواندن ونوشتن داشته باشد و اخیراً حساب کردن نیز به این تعریف اضافه شده است.

*گروه سنی 49-10سال مخاطب اصلی نهضت سوادآموزی

وی افزود:علی رغم اینکه جامعه آماری باسواد و بی سواد در اختیار نهضت سوادآموزی قرار دارد، اما آمارهای رسمی با اتکاء به نتایج سرشماری های نفوس و مسکن که هر10 سال یک بار صورت می گیرد، استخراج می شود.

باقرزاده تصریح کرد: در اغلب کشورها گروه سنی 15 تا24 سال برای مهارت آموزی بیش از سایر گروه ها در کانون توجه قرار دارند، در ایران براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی جامعه هدف ما و مخاطب اصلی در نهضت سوادآموزی گروه سنی 10 تا49 سال است.

وی ادامه داد: براساس سرشماری نفوس و مسکن که درسال 1395 انجام شد ، میزان باسوادی در گروه سنی 49-10 سال، بیش از 94 درصد است و جمعیتی حدود 2 میلیون و 300 هزار نفر بی سواد داریم که البته 300 هزار نفر از آنان آموزش ناپذیر هستند.

*افزایش 85/2 درصدی نرخ باسوادی بین سال های 90تا95

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی از افزایش 85/2 درصدی نرخ باسوادی از سال 90 تا95 خبر داد و خاطرنشان کرد: از سال 86 تا90 نرخ باسوادی تنها 2 دهم درصد بوده و آمار بی سوادی در 12 استان افزایش یافته است ، هرچند 116 هزار نفر از آمار بی سوادان کاسته شد.

وی آمار اتباع خارجی را در کشور حدود 3 میلیون اعلام و عنوان کرد: اغلب افاغنه بی سواد به ایران می آیند، باتوجه به اینکه نرخ باسوادی در کشور افغانستان حدود 50 درصد است، تخمین زده می شود 5/1 میلیون نفر از جمعیت
افغانی های مقیم ایران بی سواد باشند، هرچند در آمارهای رسمی این رقم حدود 400 هزار نفر است .

*میانگین درصد باسوادی در ایران از دنیابالاتر است

باقرزاده ضمن مقایسه نرخ باسوادی کشورمان با دنیا گفت: در گروه سنی 24-15 سال نرخ باسوادی در دنیا 90 درصد، اما در ایران 4/97 درصد است؛ بنابراین در این گروه سنی ما نسبت به میانگین باسوادی دنیا وضعیت بسیار بهتری داریم، اما در گروه سنی 35-64 سال میانگین جهان 86 درصد، ایران 1/88 درصد و در گروه سنی بالای 64 سال، نرخ باسوادی در ایران 40 درصد است ، اما میانگین جهانی حدود 78 درصد است.

*باسواد شدن 10هزار معلول درچند سال اخیر

وی از باسوادشدن 10 هزار معلول در سال های اخیر خبرداد و اظهار کرد: آموزش وپرورش تمام سعی و تلاش خود را برای باسوادکردن گروه های سنی مختلف انجام می دهد، اما همه عوامل بی سوادی در حیطه و اختیار آموزش وپرورش نیست زیرا بیشتر دلایل ترک تحصیل کودکان مربوط به وضعیت اقتصادی خانواده ها، محرومیت، تعصبات قومی و مذهبی است به طوری که طبق بررسی های اجتماعی و کمتر از 15 درصد نیز به دلایل فردی و آموزشی بر می گردد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به وجود 110 باب مدرسه تک دانش آموز در ایران، تصریح کرد: در هیچ جای دنیا را سراغ نداریم که برای یک دانش آموز مدرسه دایر کنند علاوه برآمار فوق تعداد زیادی مدارس با آمار دانش آموزی 4،3،2 و5 وبیشتر نیز فعالیت می کنند؛ نابراین جمهوری اسلامی ایران نهایت سعی خود را برای ترویج باسوادی به کارگرفته است.

*تحصیل در ایران اجباری نیست اما ممانعت از تحصیل جرم است

وی گفت: هرچند تحصیل در ایران  اجباری نیست ، اما براساس اصل 30 قانون اساسی آموزش رایگان است و ممانعت از تحصیل کودکان جرم و مجازاتی برای بازدارندگان آنها از تحصیل درنظرگرفته شده است.

باقرزاده عنوان کرد: آموزش حق افراد است، حال اگر کسی نخواست از این حق استفاده کند، نمی شود به این بهانه، حق ّ دیگری را  از او سلب کرد، بنابراین تحصیل در ایران اجباری نیست.

وی ازارائه طرحی از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی خبر داد وخاطرنشان کرد: در صورت تصویب این طرح، دریافت گواهی نامه رانندگی و صدور پروانه کسب، نیازمند سواددارشدن است.

*نداشتن اوراق هویتی مانع تحصیل نیست

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی اظهار کرد: نداشتن اوراق هویتی مانع باسوادشدن افراد نیست، اما صدور هر نوع مدرک تحصیلی منوط به داشتن اوراق هویتی است، البته درخصوص اتباع خارجی اگر استانداردی و یافرمانداری ها، ‌افراد را تأیید کنند مدرک تحصیلی آنها صادر می شود.

*ایجاد پایگاه اطلاعات تحصیلی یکی از دستاوردهای ارزشمند درسال های اخیر است

وی ایجاد پایگاه آماری حاوی اطلاعات تحصیلی افراد با مشخصات کامل را یکی از دستاوردهای ارزشمند نهضت سوادآموزی در سال های اخیر برشمرد و خاطرنشان کرد: اطلاعات در حوزه سواد مربوط به افراد 49-10 سال در این سامانه ثبت است و براساس اطلاعات آماری این سامانه 2 میلیون و 700 هزار نفر بی سواد مطلق در ایران داریم که البته 400 هزار اظهار بی سوادی کرده اند، اما سابقه تحصیلی شان در پایگاه اطلاعاتی وجود ندارد؛ بنابراین به طور رسمی یک میلیون و 500 هزار بی سواد مطلق داریم.

*هزینه باسواد کردن یک فرد طی 5 ماه 700 هزارتومان است

باقرزاده هزینه باسوادکردن یک فرد را 700 هزار تومان اعلام وعنوان کرد: این آموزش طی 5 ماه صورت می گیرد، 95 درصد از فعالیت نهضت سوادآموزی توسط بخش خصوصی صورت می گیرد، اما این نگاه غلط ایجاد شده که آموزشیاران بعداز چند سال فعالیت توقع استخدام دارند و این موضوع با سیاست برون سپاری در تضاد است.

*همکاری با نهضت نباید تعهدی برای جذب افراد در آموزش وپرورش ایجاد کند

وی در باره تعیین تکلیف آموزشیاران نهضت سوادآموزی، گفت: همکاری افراد با نهضت نباید تعهدی را در به کارگیری آنان ایجاد کند و این موضوع را بارها به نمایندگان مجلس مکاتبه کردیم، اما طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی آموزش وپرورش موظف است در مناطق محروم، کسری نیروی انسانی خود را از بین نیروهای شرکتی، آموزشیاران نهضت سوادآموزی ، حق التدریس ها و پیش دبستانی تأمین کند.

گالری تصاویر را از اینجا مشاهده کنید.

به اشتراک بگذارید :