تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۸ ۱۰:۱۰:۲۸
کد مطلب:  620631
دکتر باقرزاده رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور مطرح کرد:
نگهداری رایگان از فرزندان مادران کم سواد در خانه های کودک فرهنگسراها و سرای محلات

اولویت سازمان نهضت سواد آموزی علاوه بر آموزش مهارت های پایه خواندن ،نوشتن و حساب کردن ،توانمند سازی مخاطبان خود است .

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سوادآموزی دکتر باقرزاده با اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در خصوص توانمند سازی افراد کم سواد و بی سواد به بحث و تبادل نظر پرداخت.

دکتر باقرزاده در این دیدار  با تبریک روز ولادت حضرت علی اکبر و تشکر از دعوت به عمل آمده برای تشکیل این جلسه، گفت : در حال حاضر نظام آموزشی کشور ما دانش آموزان توانمند تربیت نمی کند و هر چه این مهم در نظام آموزشی کشور  ضعف داشته باشد،ضرورت به وجود آوردن فرصت های مکمل برای توانمند سازی در کشور بیشتر احساس می شود.

وی افزود : اولویت سازمان نهضت سواد آموزی علاوه بر آموزش مهارت های پایه خواندن ،نوشتن و حساب کردن ،توانمند سازی  مخاطبان خود است .

رییس سازمان نهضت سواد آموزی در خصوص  رویکردهای حاکم بر فعالیت های سواد آموزی این سازمان تاکید کرد : توانمند سازی اجتماعی مخاطبان از طریق مراکز یادگیری محلی CLC  از برنامه های مهم و در دست اجرای سازمان نهضت سواد آموزی است و در این زمینه فعالیت های مهمی را انجام داده است .

وی ادامه داد : این سازمان با همکاری و استفاده از ظرفیت نهاد ها و دستگاه های  دولتی مانند سازمان بهزیستی ،وزارت جهاد کشاورزی  اقدام به تدوین و انتشار بیش از 35 عنوان کتاب آموزش مهارت های زندگی و شغلی برای توانمند سازی مخاطبان خود برای آغاز کسب و کار های زود بازده و مشاغل خانگی نموده است .

معاون وزیر و رئیس سازمان با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت های برون سازمانی علاقه مند  مانند  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ، بیان کرد : با همکاری و مساعدت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و با استفاده از فضاهای و اماکن موجود  مانند فرهنگسراها ،سرای محلات ،باغ موزه ها ،امکان  راه اندازی مراکز یادگیری وجود دارد تا از این طریق  علاوه بر آموزش مهارت های سواد پایه ، زمینه توانمند سازی این افراد نیز فراهم گردد .

اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز ضمن اشاره ضرورت تشکیل این جلسه بیان کرد : سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هر چند یک نهاد وابسته به شهرداری تهران به شمار می رود اما در عمل سیاست گذاری و تصمیم گیری های آن در هیات امنای 9 نفره ای که متشکل از 11 شخصیت حقوقی شامل شهردار تهران، رییس شورای شهر، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر آموزش و پرورش، رئیس سازمان صدا و سیما، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده نیروی مقاومت بسیج، رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، رئیس شورای فرهنگی، اجتماعی زنان، شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها صورت می گیرد.

وی در خصوص دلیل و ضرورت تشکیل جلسه ادامه داد : با توجه به ماموریت و حوزه اختیارات وزارت آموزش و پرورش و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و همچنین ظرفیت های موجود در سازمان فرهنگی هنری لازم است جلسات مشترکی برای ایجاد و توسعه همکاری فی مابین صورت پذیرد.

اوحدی ضمن برشمردن ظرفیت های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ،تاکید کرد : این سازمان فرهنگی بیش از 35 فرهنگ سرا ،120 خانه فرهنگ ،25 پردیس سینمایی و خانه تئاتر و کتابخانه های عمومی را در اختیار دارد و این آمادگی را دارد از طریق انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک با سازمان نهضت سواد آموزی ، اقدام به تاسیس و راه اندازی مراکز یادگیری محلی نموده و خدمات در خور توجهی به افراد کم سواد و نیازمند خدمت در همه مناطق تهران ارائه دهد .

وی همچنین پیشنهاد داد :سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران این آمادگی را دارد در قالب تورهای فرهنگی امکان بازدید مخاطبان سازمان نهضت سوادآموزی را از سراهای محلات ،کتابخانه های عمومی و باغ موزه ها و فرهنگ سراها فراهم نماید .

اوحدی ابراز امیدواری کرد :با توجه به ظرفیت موجود در فرهنگسراها این ظرفیت وجود دارد که به صورت رایگان از فرزندان خردسال و کودکان مادران کم سواد در خانه های کودک وابسته به این سازمان نگهداری گردد تا از این طریق فرصت و امکان حضور این افراد در کلاس های سواد آموزی و توانمند سازی سازمان نهضت سواد آموزی فراهم شود.

به اشتراک بگذارید :