تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۹ ۰۷:۴۳:۰۲
کد مطلب:  621201
استاد دانشگاه وپیشکسوت فرهنگی در استودیو الفبا؛
آموزش وپرورش باید رفاقت رادر مدارس جایگزین رقابت کند

پیشکسوت فرهنگی با حضور در استودیو الفبا، با اشاره به اخلال وتاثیر منفی آزمون ها در روند تربیتی مدارس گفت: آموزش وپرورش باید رفاقت رادر مدارس جایگزین رقابت کند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، در ادامه سلسله نشست های استودیو الفبا، اسفندیار معتمدی، استاد دانشگاه واز پیشکسوتان فرهنگی وصاحب نظران تربیتی ، در برنامه "مهمان آشنا" حضور یافت.

وی با اشاره به برگزاری آزمون های متعدد در مدارس اظهار کرد: بزرگ ترین هدف آموزش وپرورش تربیت کودکانی است که تعادل روان وآرامش خاطر داشته باشند تا بتوانند مطالب درسی را عمیق تر فرا گیرند و زندگی اجتماعی مناسبی داشته باشند.

 وی افزود:یکی از مشکلاتی که امروز جامعه با آن رو به رو شده است؛ رقابت هایی است که در کلاس ، مدرسه و حتی جامعه وجود دارد وخانواده های کودکان به جای پرداختن به دوران کودکی فرزندانشان به دنبال آمادگی فرزندانشان برای آزمون های تستی وپذیرش آن ها هستند، در حالی که هدف نظام تعلیم وتربیت این نیست ، بلکه هدف پرورش و ایجاد ‌آرامش و تعادل در کودکان است تا بتوانند در جامعه با روش های مطلوب با یکدیگر تعامل داشته باشند.

 معتمدی تصریح کرد: بین کودکان باید رفاقت باشد نه رقابت! متأسفانه رقابت هایی که در سال های اخیر در برخی مدارس می دیدیم امروزه به کل مدارس سرایت کرده در صورتی که  در گذشته، این رقابت ها معمولاً در دوره دبیرستان وبالاتر بود اما در سال های اخیر این رقابت ها به سطح دبستان ها رسیده  و خانواده ها را تحت تأثیر قرار داده است به طوری که خانواده ها دائما فرزندانشان را از مدرسه ای به مدرسه دیگر می برند تا کودکانشان مهارت های تست زنی فرا گیرند و در آزمون های ورودی مدارس پذیرفته شوند، بنابراین؛ کودک زندگی نمی کند، زمانی که در آزمون شرکت می کند و پذیرفته نمی شود احساس شکست می کند و تلخی این شکست را تاآخر عمر احساس می کند.

این صاحب نظر تربیتی  ادامه داد: مدرسه ای می خواهیم که هوش و استعداد کودکان را هدایت کند و نباید در یک رشته خاص آن قدر تبلیغ کنند که همه کودکان و خانواده های آنان فکر کنند تنها راه موفقیت  فقط همان یک رشته است مانند؛ رشته های ‌پزشکی یا مهندسی یا رفتن به مدارس خاص.

معتمدی خاطرنشان کرد: مدرسه ای که ظرفیتی معادل پنجاه نفر یا بیشتر را دارد، بیش از 10 هزار نفر را تشویق می کنیم که در آزمون ورودی آن  شرکت کند ، نهایتاً 50 نفر موفق می شوند، اما چند هزار نفر دیگر احساس شکست و ناامیدی می کنند و  این برای جامعه ناخوشایند است،امیدواریم آموزش وپرورش این رقابت های نا به جا را از فضای مدرسه خارج کند.

وی افزود: در کنار تحصیل عادی دانش آموزان مدیران استعدادشناس می توانند هوش افراد را شناسایی و به سمت رشته های مطلوب هدایت کنند.

عضو انجمن معلمان فیزیک شهرستان های تهران اظهار کرد: مرحوم دکتر شکوهی در سال های قبل، وقتی که سخن از مدارس تیزهوشان و مدارس مشابه آن مطرح می شد، کاملامخالف جداسازی کودکان بود، و می گفت هرچند کودکان از لحاظ  استعداد در طیف های مختلفی قرار دارند اما اگر  طیف بالا را از کلاس درس جداکنیم  ،این کار ضربه ای به کودک جدا شده می زند و یک کودک متعادل نخواهد بود و دانش آموزان دارای هوش بالا می توانند تحرک خوبی را در بین سایر دانش آموزان به وجود آورند، و نباید واژه های ضعیف، متوسط و قوی را به کودکان نسبت داد زیرا ممکن است یک کودک فعلا نتواند استعدادش را بروز دهد اما اگر شرایط متعادلی  وجود داشته باشد در آینده استعدادش شکوفا می شود، چنانکه بسیاری از بزرگان در کودکی افراد معمولی بودند اما در بزرگسالی استعدادهایشان را کشف کردند.

معتمدی در ادامه  به خاطرات کاری که در طول سی سال با خانم توران میرهادی  کسب کرده بود اشاره کرد وافزود: خانم میرهادی مخالف رقابت ناسالم کودکان بودند و معتقد بود رفاقت سالم به جای رقابت ناسالم باشد و بیشترین تلاش وی، ممانعت از رقابت بین کودکان بود و تلاش می کرد هر کودکی را با هدایت استعدادهایش به بالاترین سطح برساند.

گفتنی است این استاد 80 ساله وپیشکسوت فرهنگی نویسنده  54 عنوان کتاب  با موضوعات مختلف از جمله 30  عنوان کتاب کمک آموزشی وتعداد زیادی از مقالات علمی آموزشی است.

به اشتراک بگذارید :