پورتال مركز اطلاع رساني وروابط عمومي

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۹ ۰۹:۵۵:۲۷
کد مطلب:  621412
نشست علمی تخصصی با موضوع  "غنی سازی روابط زوجین با تاکید بر تکنیک های نوین روانشناسی" برگزار شد
بزرگترین مسئله خانواده ها افزایش طلاق عاطفی است

به گزارش روابط عمومی دفتر امور زنان وزارت آموزش وپرورش امروز یکشنبه 9/2/1397  اولین جلسه از سلسله نشست های علمی تخصصی با موضوع  "غنی سازی روابط زوجین با تاکید بر تکنیک های نوین روانشناسی" ویژه کارشناسان حوزه ستادی با حضور سرکار خانم دکتر حاتمی برگزار شد.

دکتر حاتمی در این جلسه با اشاره به اینکه در حال حاضر بزرگترین مسئله خانواده ها افزایش طلاق عاطفی است؛ گفت: چهار ستون در زندگی باید وجود داشته باشد که هرکدام از آنها نباشد و یا دچار مشکل شود زندگی روبه طلاق عاطفی سوق پیدا می کند. چهار ستونی که در روابط زوجین و همچنین والدین وفرزندان مهم است و موجب تحکیم بنیان خانواده می شود عبارتند از: 1- ابراز محبت غیر کلامی 2- ابراز محبت کلامی3- تفریحات4- خیالپردازی مثبت، هریک از این چهار ستون مورد غفلت قرار گیرد خانواده دچار طلاق عاطفی خواهد شد.

حاتمی در ادامه به راهکارهای تقویت هریک از این ستون ها پرداخته و گفت:قلب از بعد روان دارای سه مخزن است، 1- مخزن احساسات و عواطف خوشایند مانند: دوستی، محبت، تلاش و ... 2- مخزن احساسات ناخوشایند مانند: خشم، ناامیدی، حسادت و... 3- مخزن احساسات که باردار نیستند یعنی خنثی هستند و به صورت اخباری بیان می شوند. برای ارتباط با هم از هر مخزنی استفاده کنیم فرد مقابل را ترغیب می کنیم که از همان مخزن استفاده کنیم.

وی افزود سه الگوی ارتباطی وجود دارد که عبارتند از 1-الگوی استفاده از واژه ها که 30 در صد مورد پذیرش فرد مقابل قرار می گیرد. 2- الگوی استفاده از واژه همراه با هیجان  که 60 درصد مورد پذیرش فرد مقابل قرار می گیرد3- الگوی ارتباطی استفاده از واژه و هیجان به همراه زبان بدن که الگوی سوم بهترین الگوی ارتباطی است که 90 در صد مورد پذیرش فرد مقابل قرار می گیرد. این همایش با استقبال بسیار خوب همکاران آقا و خانم حوزه ستادی قرار گرفت.

 

به اشتراک بگذارید :