تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۱ ۰۶:۵۷:۴۷
کد مطلب:  622773
باقرزاده رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور مطرح کرد:
افزایش54درصدی نرخ با سوادی پناهجویان افغان در ایران

باقرزاده در مراسم افتتاحیه این برنامه ضمن اشاره به ضرورت و اهمیت آموزش در توسعه و تعالی جوامع بشری بیان کرد : بشر همواره در طول تاریخ از سه پدیده ی جهل،فقر و جنگ آسیب دیده است .

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی ، مراسم افتتاحیه طرح سواد آموزی کودکان و نوجوانان اتباع افغان با همکاری سازمان امداد بین الملل RELIEF  INTERNATIONAL  با حضور دکتر باقرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی ،فولادوند مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران و خانم حسنی مدیر کشوری رلیف اینترنشنال در ایران در منطقه عشایر نشین روستای محمود آباد شهرستان پیشوا برگزار گردید .

 باقرزاده در مراسم افتتاحیه این برنامه ضمن اشاره به ضرورت و اهمیت آموزش در توسعه و تعالی جوامع بشری بیان کرد : بشر همواره در طول تاریخ از سه پدیده ی جهل،فقر و جنگ آسیب دیده است .

وی ادامه داد: اینکه کدام یک از این سه پدیده علت سایر عوامل بوده و یا کدامیک معلول و متاثر از دیگری است  اهمیتی چندانی ندارد .بلکه مهم این است که ما بدانیم در اعصار تاریخ هر سه این پدیده ها به انسان آسیبب رسانده و مهم تر اینکه به این باور برسیم که رهیافت اصلی و پایدار برای نجات از این گرفتاری ها آموزش و توانمند سازی جوامع بشری است .

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با بیان اینکه سواد آموزی صرف جوابگوی همه ی نیاز های مخاطبان نیست،تاکید نمود : آموزش مهارت های اساسی زندگی در کنار برنامه های توسعه سواد پایه و آموزش مفاهیم درسی  باید در برنامه درسی نظام های آموزشی رسمی و غیر رسمی کشور لحاظ گردد.

وی افزود :به عقیده من سابقه آموزش مهارت های زندگی دارای تاریخچه و قدمت طولانی است و به زمان بعثت پیامبر اکرم بر می گردد چرا که آن حضرت  یکی از دلایل اصلی بعثت خود ارتقای مکارم اخلاقی بیان فرمودند.

 باقرزاده محور بعدی سخنان خود را به ذکر آمار و ارقام افراد تحت پوشش اتباع خارجی این سازمان اختصاص داد وگفت:سازمان نهضت سواد آموزی در سال 96 بیش از 27 هزار نفر از اتباع کشور های خارجی خصوصا افغان را تحت پوشش برنامه های سواد آموزی برده و با سواد نموده است ،که از این تعداد ،حدود 24 هزار نفر با اعتبارات دولتی و ظرفیت این سازمان صورت پذیرفته است.

معاون وزیر و رئیس سازمان ضمن ابراز علاقه مندی برای توسعه همکاری های بین المللی با نهاد های جهانی، اعلام کرد : من از تمامی نهاد هایی که در سال های اخیر در زمینه های مختلف من جمله سواد آموزی اتباع خارجی با سازمان نهضت سواد آموزی همکاری و مشارکت نموده اند تشکر کرده و اعلام می نمایم ؛این سازمان آماده ی همکاری در زمینه آموزش و توسعه مهارت های اساسی زندگی و توسعه همه جانبه مخاطبان خود  است . البته این نکته را نیز متذکر می شوم که به نظر این سازمان  طراحی و اجرای برنامه ها در مقیاس کوچک و به صورت یکپارچه ، رویکرد مناسب تر و اثر بخش تری در جهت توانمند سازی این افراد است .

 باقرزاده محور انتهایی سخنان خود را به بیان  نرخ سواد در بین اتباع خارجی ساکن در ایران اختصاص داد و گفت : نرخ سواد اتباع و پناه جویان  افغان در سال ورود به کشور جمهوری اسلامی 6درصد بوده است ،که در حال حاضر بر اساس نتایج سرشماری سال 95  به  60درصد ارتقا یافته است . این در حالی است که  در کشور افغانستان این نرخ 50 درصد گزارش شده است . باید توجه داشت که این افزایش و ارتقا در شاخص سواد ، نشانگر فراهم شدن فرصت آموزشی رایگان و برابر برای این افراد در کشورجمهوری اسلامی ایران است .

گفتنی است سازمان نهضت سواد آموزی در قالب تفاهم نامه همکاری مقرر است با مشارکت سازمان مردم نهاد امداد بین الملل relief international مقرر است تعداد 1900نفر از کودکان و نوجوانان بی سواد  19-10 ساله اتباع خارجی را در شهرستان های استان تهران ،خراسان رضوی،سیستان و بلوچستان،یزد، تحت پوشش برنامه های سواد آموزی پایه و دوره انتقال خود ببرد .

به اشتراک بگذارید :