تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۴ ۱۴:۴۱:۵۷
کد مطلب:  624419
وزیر آموزش و پرورش با حضور در نماز جمعه تهران تشریح کرد:
آخرین دستاوردها و مهمترین اقدامات وزارت آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش با حضور در نماز جمعه تهران، آخرین دستاوردها و مهمترین اقدامات وزارت آموزش و پرورش تشریح کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، سیدمحمد بطحایی با حضور در نماز جمعه این هفته در دانشگاه تهران به مناسبت هفته گرامیداشت مقام معلم به تشریح رئوس برنامه های پیش روی آموزش و پرورش دولت دوازدهم، برگرفته از سند تحول بنیادین  پرداخت.

بطحایی ضمن گرامیداشت یاد وخاطره همه ی شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به ویژه شهدای تعلیم و تربیت شهیدان رجایی وباهنر و 5000 معلم شهید و36000 دانش‌آموز شهید و تبریک تقارن روز معلم با نیمه شعبان، اظهار کرد: معلمان دلسوز و زحمتکش درکمال اخلاص و با عشق به تعلیم و تربیت درسراسر کشور چراغ آموزش وپروش را بر می‌افروزند و در دورترین نقاط کشورکه هیچ اداره دولتی فعالیتی ندارد پرچم مقدس جمهوری اسلامی برفراز مدرسه ای در اهتزاز است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: امروز در نظام آموزش و پرورش بیش از 940 هزار معلم در جای جای میهن عزیزمان در تلاشند تا بیش از 13 میلیون دانش آموز را در بیش از 106 هزار واحد آموزشی از جهل و ظلمت به سوی نور و دانایی رهنمون سازند و چگونه زیستن و خوب زیستن را به آنان بیاموزند. معلمان سخت کوش و فداکار ما علیرغم کمبود امکانات و تجهیزات در مدارس و برخی مشکلات اقتصادی و بعضاً تبعیض ها، صمیمانه و مسئولانه در خدمت فرزندان ما هستند و با تمام توان در تلاشند تا نسلی مؤمن، دانا، کارآفرین و دارای مهارت تربیت کنند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه امروز سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی آموزش و پرورش رسیده و به تواتر به تأیید ضمنی مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری نیز رسیده در دستور کار وزارت آموزش و پرورش بوده و ما در صدد هستیم تا با استعانت از الطاف الهی و همراهی همکاران بسیار عزیزم در آموزش و پرورش برنامه‌های این سند تحول را اجرایی کنیم.

بطحایی در ادامه سخنان خود به برخی از برنامه های پیش روی این وزارتخانه، منطبق بر سند تحول بنیادین به شرح ذیل اشاره کرد:

- اهتمام جدی به بسط و توسعه عدالت آموزشی به عنوان مهم‌ترین رسالت نظام تعلیم و تربیت اسلامی.

- دستیابی برابر دانش آموزان صرف نظر از اینکه کجای این کشور و در چه موقعیت اقتصادی و اجتماعی زندگی می کنند یکی از مهم ترین رسالت های نظام تعلیم و تربیت اسلامی است.

- حذف آزمون ها از دوره ابتدایی، که این آزمون ها موجب استرس دانش آموزان می شد.

- توسعه‌ی مهارت‌آموزی به جای تکیه بر حافظه محوری که همواره مورد نقد مسئولین محترم و اولیای محترم و خانواده ها قرار دارد.

- تجهیز کارگاه ها و آزمایشگاه ها، کارآفرینی، توسعه ی حرفه های دانش بنیان متناسب با نیازهای جامعه، روش هایی است که ما را می تواند به توسعه ی مهارت آموزی نزدیک بکند.

- اولویت بخشی فعالیت های تربیتی و تقویت تربیت اسلامی به ویژه در ایام حاضر که جامعه‌ی اسلامی ما مورد هجمه ی ناجوانمردانه‌ی حوزه های مختلف در تربیت بی بدیل منابع ارزشمند انسانی در آموزش و پرورش که همواره مورد افتخار ما آموزش و پرورشی‌هاست.

- تلاش برای تکریم حقیقی مقام و منزلت معلمان و فرهنگیان.

- به روزآوری متون درسی و منابع آموزشی از طریق تعامل و همکاری بیشتر با دانشگاه ها، حوزه‌های علمیه و سایر مراکز علمی و آموزشی.

 وزیر آموزش و پرورش اذعان داشت: این مختصری که عرض کردم برخی از رئوس برنامه های آموزش و پرورش دولت دوازدهم برگرفته از سند تحول بنیادین است که امیدوار هستم در طی سال های پیش رو بتوانیم گام های جدی را در این راستا برداریم.

وی گفت: براساس مفاد سند تحول باید یک چرخش اساسی در آموزش و پرورش صورت بگیرد و آن تبدیل نظام آموزشی به یک نهاد فرهنگی و تربیتی است تا بتواند زمینه‌ی تربیت پذیری کودکان و نوجوانان عزیز را براساس اقتضائات فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی و نیازهای امروز و فردای جامعه فراهم بکند.

بطحایی اظهار کرد: آموزش و پرورش در این مسیر به همراهی و همدلی همه ی ایرانیان، همه ی کسانی که دل در گرو تعالی میهن اسلامی دارند، همه ی متدیّنینی که سوز عاقبت به خیری برای نوجوانان، جوانان و نسل آینده را در دل دارند نیاز دارد. مشارکت و همراهی همه ی آحاد مردم نه یک عمل استحبابی بلکه یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای موفقیت آموزش و پرورش است.

وی ضمن اشاره به روز جمعه و انتظار ظهور امام عصر (عج) در این روز بیش از سایر ایام، گفت: ما در صدد هستیم که بتوانیم فرزندان مان را منتظران واقعی و شهروندان عصر ظهور تربیت کنیم. براساس تعالیم اسلامی در زمان ظهور حضرتش علم گسترش می یابد. ما در تلاشیم تربیت علمی، تربیت عقلانی و تربیت اخلاقی را در مدارس خود حاکم سازیم و در دولت تدبیر و امید دستیابی به این اهداف را در سر لوحه ی برنامه‌ها قرار دهیم.

بطحایی با توجه به اهمیت و تاکید آموزه های دینی بر آموزش و پرورش، بیان کرد: آموزش و پرورش امروز موفق نخواهد شد مگر آنکه در همه‌ی عرصه ها، مشارکت آحاد مختلف مردم را به همراه خودش داشته باشد.

وی گفت: من یقین دارم در آینده ای نه چندان دور خواهیم توانست آموزش و پرورشی در خور شأن معلمان گرامی، مردم قهرمان، شهیدپرور و متدین در کشور و میهن اسلامی‌مان برقرار کنیم و ان شاءا... مدارس ما در خور شأن دانش آموزان عزیز، این آینده‌سازان نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد.

به اشتراک بگذارید :