تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۵ ۱۰:۵۶:۳۴
کد مطلب:  625192
با قرزاده معاون وزیر و رئیس نهضت سواد آموزی کشور خبر داد:
ماموریت اصلی آمزوش و پرورش اجرای سند تحول بنیادین است.

به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم علی باقرزاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور، حمید رضا شیخ الاسلام مدیر کل آموزش و پرورش و جمعی از فرهنگیان و مسئولین استان قم با حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل از اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان قم،  علی باقر زاده معاون وزیر آموزش و پرورش در این دیدار ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و هفته بزرگداشت مقام معلم و گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری گفت: امروز مأموریت اصلی وزارت اجرای سند تحول بنیادین است که مکررا مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده و آموزش و پرورش نیز با تمام توان به اجرای آن در راستای تعالیم مکتب انسان ساز اسلام توجه دارد.

وی با بیان اینکه تحول در آموزش و پرورش تحول در یادگیری همراه با تعهد است گفت: آموزش دانش آموزان باید منتهی به تحقق مراتب حیات طیبه در آنان باشد و برای این کار می بایست عناصر درگیر در یادگیری و نگرش به معلم و مهارت های او تغییر کند.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: امروز می‌ گویند معلم عنصر اصلی و مدرسه واحد اصلی تحول بنیادین است و قاعدتا در کنار صلاحیت های معلم باید برنامه درسی و کتب آموزشی متناسب با سند تحول اصلاح شود و نظام تحقیق و پژوهش و نظام آموزشی و مدیریت و رهبری مدرسه، هم سو با بقیه عناصر متحول شود.

وی گفت: خوشبختانه اسناد اصلی این سند تدوین شده و محور اصلی برنامه ریزی های وزارت آموزش و پرورش توجه به همه زوایای پنهان و پیدای سند تحول بنیادین است که زمان بر و هزینه بر بوده و آموزش و پرورش مفتخر به بهره گیری از رهنمودهای مراجع در این زمینه است.

باقر زاده خبر داد: نتایج سرشماری سال 95 نشان می‌ دهد که رشد خوبی در وضعیت سوادآموزی کشور داشته ایم یعنی نزدیک به سه درصد رشد نسبت به سال های قبل که یک و نیم ملیون نفر کاهش در آمار بی سوادی را داشته ایم.

باقر زاده تصریح کرد: در آمار جهانی نیز طی سال های 2000 تا 2015 نرخ بی سوادی را یک درصد کاهش دادند ولی ما سه برابر نرخ میانگین جهانی رشد داشته ایم.

وی گفت: قرآن آموزی رکن اصلی سواد آموزی است که در کلاس های سواد آموزی خواندن آن ضرورت دارد و سواد آموزان باید نسبت به یادگیری و قرائت قرآن اهتمام ورزند.

رئیس سازمان سواد آموزی کشور  مسجد را محل تحولات اجتماعی و فرهنگی دانست و افزود: در دو سال گذشته طرح آموزش عملی نماز را در کلاس های درس شروع کرده ایم و همین طور خواندن ادعیه در برنامه های سواد آموزی گنجانده ایم که مورد استقبال نیز قرار گرفته است.

معاون وزیر آموزش و پرورش بیان داشت: از آنجا که با تهدید بازگشت به بی سوادی مواجه هستیم طرح های متعددی را اجرا نموده که از آن جمله می توان به طرح کتابخوانی اشاره نمود که با همکاری معاونت تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه علمیه انجام می گردد.

وی در پایان با تقدیر و تشکر از مسئولین آموزش و پرورش قم به ویژه مدیر کل و معاون سواد آموزی استان گفت: استان قم امروز، جزو استان های پیشرو و موفق کشور در زمینه سواد آموزی بوده است که امید واریم این توفیقات و پیشتازی در سال های آینده نیز بیشتر به مرحله عملی برسد.

به اشتراک بگذارید :