تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۵ ۱۱:۰۰:۳۳
کد مطلب:  625193
مرحله دوم رتبه بندی معلمان اجرا می شود

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: برای ارتقای منزلت معلمان مرحله دوم طرح رتبه بندی آنان امسال اجرا می شود.

علی زرافشان روز شنبه در آیین سی و چهارمین دوره تقدیر از معلمان نمونه استان بوشهر افزود: شرایط لازم برای اجرای مرحله دوم طرح رتبه بندی معلمان فراهم شده و مطابق تکلیف قانونی این طرح باید اجرا شود.
وی با بیان اینکه طرح رتبه بندی شامل همه معلمان می شود اظهار کرد: با اجرای طرح رتبه بندی معلمان شایستگی حرفه ای، منزلت و جایگاه آنها ارتقای می یابد و به معیشت و رفاه آنان نیز کمک می شود.
زرافشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به استقرار پایه دوازدهم در سال تحصیلی 97-98 گفت: با حذف دوره پیش دانشگاهی در سال تحصیلی آینده 430 هزار دانش آموز از آموزشگاه ها خارج و به جای آنها 900 هزار دانش آموز پایه دوازدهم جایگزین می شوند که این وضعیت علاوه بر فضا ما را با کمبود معلم روبرو می کند.
وی اضافه کرد: به این ترتیب جمعیت دانش آموزی پایه دوازدهم به نسبت پیش دانشگاهی امسال به بیش از 2 برابر افزایش می یابد که در این ارتباط 2 برابر شدن نیروی انسانی آموزشی و فضا ضروری است.
وی بیان کرد: براساس سند تحول بنیادین آموزش و پروش نظام آموزشی 6-3-3 در سال تحصیلی 97-98 بطور کامل استقرار می یابد و دوره دوم متوسطه سه ساله می شود.
زرفشان ادامه داد: مهمترین اولویت آموزش و پرورش در سال تحصیلی آینده استقرار پایه دوازدهم در مدرسه های کشور است.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با یادآوری کمبود نیروی انسانی گفت: برای جبران کمبود نیروی انسانی براساس هماهنگی های انجام شده از فارغ التحصیلان دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی که امسال وارد سیستم می شوند، استفاده می شود.
زرفشان اضافه کرد: همچنین با توجه به گرفتن ردیف های استخدامی زمینه استخدام 18 هزار نفر فراهم و با توجه به اینکه در سال تحصیلی آینده 40 هزار نیروی شاغل در آموزش و پرورش به افتخار بازنشستگی نائل می شوند از آنان خواسته شده که به مدت یک سال بازنشستگی خود را به تاخیر بیندازند.
وی یادآور شد: افزون براین دانش آموزان شاخه فنی و حرفه ای و کارو دانش هم که 11 ساله فارغ التحصیل می شدند در سال تحصیلی 97-98، 12 ساله فارغ التحصیل می شوند و در این شرایط حدود 300 هزار دانش آموز به دانش آموزان شاخه فنی و حرفه ای و کارو دانش اضافه می شود.
زرافشان گفت: تعلیم و تربیت وقتی معنادار می شود که به نیاز امروز و فردای دانش آموزان پاسخ داده شود به همین دلیل معلمان به 2 عنصر زمان و نیاز شناسی برای روزآمدی نیاز دارند.
وی بیان کرد: هرچند مردم به جایگاه معلم به عنوان نخستین گروه اجتماعی معتقدند ولی مسئولان نیز باید به جایگاه و شان معلم در جامعه توجه بیشتری داشته باشند.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: اگر می خواهیم رفتارهای اجتماعی تغییر و آسیب های اجتماعی از بین برود راهی بجز توجه به جامعه فرهنگیان نداریم.
استاندار بوشهر گفت: تحول، توسعه، پیشرفت و اخلاق مداری یک جامعه وابسته به داشتن آموزش و پرورشی قوی، کارآمد و روزآمد است که برای رسیدن به این نتیجه باید مشکلات این نهاد تربیتی در جامعه به صورت ریشه ای حل شود.
عبدالکریم گراوند اضافه کرد: آموزش و پرورش زمینه ساز جامعه سالم و توسعه یافته است به همین دلیل باید به این نهاد و حل مشکلات آن توجه اساسی شود.
مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: با استقرار پایه دوازدهم نظام جدید آموزشی استان بوشهر با کمبود 600 معلم روبرو است که تلاش می شود بخشی از این کمبود با معلمان دوره پیش دانشگاهی، بکارگیری نیروهای جدید و بازنشستگان تامین شود.
ناصر کرمی افزود: با همکاری مسئولان استان بوشهر تلاش می شود پایه دوازدهم نیز در سال تحصیلی آینده با کمترین مشکل در استان پایه گذاری شود.
وی در بخش مطالبات فرهنگیان گفت: بخشی از مطالبات همکاران فرهنگی پرداخت شده و بخش دیگر نیز که شامل پاداش پایان خدمت بازنشستگان 1396، معادل 480 میلیارد ریال و 100 میلیارد ریال سایر سرفصل هاست بزودی پرداخت می شود.
در این آیین از 29 فرهنگی برگزیده استانی و کشوری در استان بوشهر تقدیر شد.

 

به اشتراک بگذارید :