تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۸ ۰۷:۳۳:۵۲
کد مطلب:  627626
دکتر با قرزاده معاون وزیر و رئیس نهضت سواد آموزی بیان داشت
سخت کوشی، انضباط ،خلاقیت و انعطاف بیشترین تاثیر را در موفقیت شغلی فرد دارد.

دکتر باقرزاده معاون وزیر و رییس سازمان نهضت سواد آموزی در این گردهمایی مطالب خود را در محورهای برنامه های اولویت دار سازمان ، سیاست های سال 97 سواد آموزی ،گزارش وضعیت سواد در کشور ،رفتارهای کلیدی برای موفقیت مدیران و نگاه نوین به آموزش و پرورش دسته بندی و توضیحاتی در خصوص آن بیان کرد

به  گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سوادآموزی،دکتر باقرزاده معاون وزیر و رییس سازمان نهضت سواد آموزی در اولین گردهمایی معاونین و روسای ادارات سواد آموزی که با  حضور بیش از 120 نفر از معاونان مدیرکل سواد آموزی استان ها و روسای ادارات سوادآموزی، سنجش و واگذاری ادارات کل آموزش و پرورش استان ها در مرکز آموزشی رفاهی شهید سعیدی مشهد در حال برگزاری است ،حضور یافت و سخنرانی کرد.

دکتر باقرزاده معاون وزیر و رییس سازمان نهضت سواد آموزی در این گردهمایی  مطالب خود را در  محورهای برنامه های اولویت دار سازمان ، سیاست های سال 97 سواد آموزی ،گزارش وضعیت سواد در کشور ،رفتارهای کلیدی برای موفقیت مدیران و نگاه نوین به آموزش و پرورش دسته بندی و توضیحاتی در خصوص آن بیان کرد .

اولویت های سال 97

وی با ارایه لیستی از اولویت های سازمان نهضت سواد آموزی در سال 97 ، تاکید کرد :  تشکیل پرونده فیزیکی برای آموزش دهندگان در شهرستانها و استانها، برنامه ریزی برای اجرای دوره جدید توانمندسازی برای آموزش دهندگان) بارویکرد سواد چند گانه(برقراری ارتباط بین دبیرخانه سازمان با وزارت و استانها، تهیه موشن گرافیک از فعالیتهای عمده سازمان، آموزش اتباع خارجی ،تدوین کتاب ویژه آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان ،طراحی و تدوین چهارچوب نظام آموزش بزرگسالان از اهم اولویت های سازمان در سال 1397 است .

رفتارهای کلیدی برای موفقیت شغلی

معاون وزیر رییس سازمان نهضت سواد آموزی با اشاره به نتایج پژوهش صورت گرفته توسط دفتر صلاحیت های حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی  در زمینه های کلیدی  برای موفقیت شغلی فرد بیان کرد : بر اساس یافته های این پژوهش عوامل متنوعی مانند سخت کوشی و پشتکار ،انضباط ،خلاقیت و انعطاف،برنامه ریزی ،پایبندی به اصول اخلاقی، شبکه سازی و ارتباط ،مطالعه مداوم ،بکارگیری افراد توانمند ،ریسک پذیری ،سحر خیزی در موفقیت شغلی فرد تاثیر دارند اما سه رفتار کلیدی سخت کوشی با 21.3 درصد ،انضباط با 16.6 درصد ،خلاقیت و انعطاف با 14.5 درصد بیشترین تاثیر را در موفقیت شغلی افراد به خود اختصاص داده است .

نگاه نوین به آموزش

دکتر باقرزاده  محور بعدی سخنان خود را به رویکرد و نگاه نوین به آموزش اختصاص داد و گفت : با مطالعه تفاسیر  از مفهوم سوره مبارکه نحل آیه 7 می توان این پیام های ذیل را از این آیه شریف استنباط کرد :

-         توانایی یادگیری امری فطری ولی اکتسابی است. انسان در بدو تولد دانشی ندارد، ولی می تواند یاد بگیرد.

-         حکمت و سنَّت خداوند، آن است که هر کارى از راه وسیله اش انجام شود. ابزار یادگیری، چشم وگوش و دل است.

-         کارآیىِ گوش قبل از چشم است. ابتدا گوش ، سپس چشم و نهایتا قلب قدرت دریافت و یادگیری پیدا می کنند.

-         خداوند ظرفیت های یادگیری را بطور یکسان بین انسانها توزیع کرده است.

وی ادامه داد ،حال سوال اینجاست با توجه به اینکه خداوند نعمت های خود را برای همه به یک اندازه اعطا فرموده است  ،چرا توانایی های انسان ها متفاوت است؟چرا فاصله های طبقاتی بوجود می آید؟ چرا ملت های غنی و فقیر داریم؟ چرا تمدن های مانا و میرا داریم؟

دکتر باقرزاده رییس سازمان نهضت سواد آموزی افزود : به نظر می رسد دلیل وجود این تفاوت ها به دلیل تفاوت در میزان بهره مندی از فرصت های یادگیری باکیفیت و فراگیر است .

رییس سازمان نهضت سواد آموزی به تصمیمات مهم  نظام های آموزشی  موفق  برای مقابله با چالش های موجود پرداخت و تاکید کرد : نظام های آموزشی برای مقابله با چالش های یادگیری مخاطبان خود اقدامات مهمی مانند  اجباری و فراگیر کردن آموزش پایه برای همه ، تمرکز بر مبانی، پایه ها، ستون ها  وکوتاه نیامدن در مهارت ها و دانش های پایه ، اولویت دادن به ژرفای یادگیری به جای محتوای تجویز شده هنگام مواجهه با چالش محدودیت زمان در آموزش رسمی سر لوحه فعالیت های خود قرار داده اند.

به اشتراک بگذارید :