تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۲۲ ۰۹:۳۹:۱۸
کد مطلب:  630211
امضای تفاهم نامه همکاری معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پروش با دانشگاه فنی حرفه ای

در شورای پذیرش دانشجو در دانشگاه، آموزش و پرورش بحث کاردانی پیونسته را برای کنکور سال ۹۸ پیشنهاد کرده است و زمینه مساعدی است که از سال ۹۸ دانش آموزان در حیطه برنامه درسی ۵ ساله تحصیل کنند

تفاهم‌نامه همکاری آموزشی بین معاونت آموزش متوسطه آموزش و پرورش و دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای امضا شد؛ در این مراسم علی زرافشان معاون آموزش متوسطه و ابراهیم صالحی رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه ای حضور داشتند.

علی‌زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در این مراسم اظهار کرد: بر اساس آماری که وزارت کار منتشر کرده است، ۷۵ درصد شاغلان در کشور دارای مدرک دیپلم و فار‌غ‌التحصیلان مدارس هستند و تنها ۲۵ درصد شاغلان از تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی هستند و این نسبت نشان  می‌دهد که اگر سرمایه‌گذاری در آموزش‌های مهارتی پیش از دانشگاه صورت گیرد، برای ایجاد اشتغال، کمک بیشتری خواهد کرد.

وی ادامه داد: ما در برنامه ششم توسعه، بحث توسعه کمی و کیفی آموزش‌های مهارتی را به عنوان یک تکلیف قانونی داریم که باید ۵۰ درصد دانش‌آموزان دوره متوسطه در شاخه فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش مشغول به تحصیل شوند؛ البته در کنار این توسعه کمی، توسعه کیفی آموزش‌های مهارتی، مورد توجه قرار گرفته است تا فارغ‌التحصیلان بتوانند شایستگی‌های لازم را برای بازار کار داشته باشند.

زرافشان، یادی از مرحوم علاقه‌مندان کرد که برای توسعه آموزش‌های مهارتی تلاش‌های زیادی کرده و بحث تکنیسین را انسجامی بخشیده بود و  افزود: بحث تأسیس آموزشکده‌ها و دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای توسط مرحوم علاقه‌مندان آغاز شد و بهترین معلمان در این مراکز جذب شدند؛ فلسفه تشکیل این مراکز، این بود که بحث کاردانی پیوسته و تربیت تکنیسین در آموزش و پرورش و آموزش عالی تحقق پیدا کند.

وی اضافه کرد: امروز بر اساس قانون برنامه پنجم و قانون برنامه ششم توسعه، تأکید شده است که وزارت علوم باید موضوع کاردانی پیوسته را دنبال کند و دانش‌آموزانی که در شاخه فنی‌وحرفه‌ای مشغول به تحصیل هستند باید بتوانند در یک برنامه پنج‌ساله به مرحله تکنیسینی  برسند و همانطور که در برنامه درسی ملی هم آمده است وارد بازار کار شوند. 

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: در شورای پذیرش دانشجو هم آموزش و پرورش بحث کاردانی پیوسته را در کنکور سال ۹۸ پیشنهاد کرده است و زمینه مساعد خوبی وجود دارد که از سال ۹۸، دانش‌آموزان در یک برنامه درسی پیوسته ۵ ساله مشغول به تحصیل شوند.  

وی ادامه داد: لازمه این اقدام، مشارکت در برنامه‌ریزی درسی است و کارگروهی در آموزش و پرورش مشترکاً ایجاد شد؛ در حوزه برنامه درسی با توجه به اینکه در سازمان پژوهش برنامه سه‌ساله را تهیه شده بود با همکاران در دانشگاه، مقدماتی فراهم شده است تا برنامه درسی بازنگری شود و بخش‌های مورد نیاز با همکاری و مساعدت دانشگاه اصلاح شود. 

زرافشان اضافه کرد: در این تفاهم‌نامه محور برنامه درسی، کاردانی پیوسته، دوره‌های تربیت هنرآموز و استادکار مورد توجه است.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش افزود: در شورای پذیرش دانشجو مصوب کردیم که همه فارغ‌التحصیلان فنی‌و‌حرفه‌ای می‌توانند بدون آزمون در سال ۹۷ وارد دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای شوند.

وی با بیان اینکه یکی از بندهای این تفاهم‌نامه، تأسیس هنرستان‌های جوار دانشگاه است، گفت: در این طرح می‌خواهیم با توجه به ظرفیت‌های دانشگاه بتوانیم، هنرستان‌هایی را داخل دانشگاه داشته باشیم تا دانش‌آموزان از پایه دهم مستقیماً وارد هنرستان‌های وابسته به دانشگاه‌ها شوند و ۵ سال تحصیل را در آنجا بگذارنند و تکنیسین شوند.

زرافشان تصریح کرد: انعقاد این تفاهم‌نامه با قانون مجلس در تشکیل شورای سیاست گذاری آموزش‌های مهارتی در کشور همزمان شده و قرار است این شورا زیر نظر معاون اول رئیس جمهور تشکیل شود، و مصوبات این شورا لازم الاجراست که آیین نامه این شورا تنظیم شده و برای نظرخواهی به دستگاه‌ها ارسال شده است.

* در کشور ما آموزش‌ها به صورت جزیره‌ای ارائه می‌شود

ابراهیم صالحی رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای همچنین در این مراسم، اظهار کرد: ارتباطات خوبی بین دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای و وزارت آموزش و پرورش برقرار است و ما هم مشتاق این ارتباطات تنگانگ هستیم.

وی به امضای تفاهم‌نامه اشاره کرد و گفت: امیدوارم این تفاهم‌نامه زمینه‌ای برای همکاری بیشتر باشد؛ اعتقاد شخصی‌ام بر این است که دانشگاه یک‌سری مسئولیت‌های اجتماعی دارد؛ مثلا وقتی می‌گوییم دانشگاه مسئول، دانشگاهی نیست که در خلأ عمل کند و جریانات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بیرون از خودش را نداند بلکه یک عده مجرب آموزش عالی در درون سیستم آموزشی و بدون توجه به پیامدهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دانشگاه، باید برنامه‌ریزی کنند؛ دانشگاهی که پیامدها و خروجی نهایی را نبیند، دانشگاه مسئول نیست.

صالحی ادامه داد: از زمانی که به این دانشگاه آمدیم، بررسی کردیم که این دانشگاه برای چه تأسیس شده و چه خدماتی را می‌تواند به جامعه ارائه کند؛ چرا که باید تمام ذی‌نفعان بیرونی را دید و ارائه خدمات داد. 

وی افزود: معتقدم یکی از مهم‌ترین ارتباطاتی که سیستم‌های آموزش عالی می‌توانند داشته باشند، ارتباط‌گیری با بخش‌های آموزشی است که در این راستا آموزش‌های پایه توسط وزارت آموزش و پرورش صورت می‌گیرد.

رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای گفت: معتقدم هرگاه آموزش و پرورش یک کشور را فراموش کنیم، آن جامعه راه به جایی نخواهد برد؛ تحقیقات نشان داده است که به مراتب بازده اجتماعی سیستم‌های پایه‌ای و حتی اقتصادی کم از آموزش عالی ندارد و حتی مؤثرتر است لذا پیوستگی و همبستگی بین وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی بسیار تنگاتنگ است. 

وی با بیان اینکه متأسفانه در کشور ما آموزش‌ها به صورت جزیره‌ای ارائه می‌شود، ادامه داد: آموزش عالی هم که دانشگاه را توسعه کمی و کیفی می‌دهد بیشتر نگاه به درون خود دارد و به سیگنال‌ها و پیامد‌های بیرون کمتر توجه می‌شود.

صالحی افزود: دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای که یکی از رسالت‌های اصلی‌اش آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای و آموزش‌های مهارتی است، طبیعتاً باید به بخش‌های پایین‌تر و بالاتر خود نگاه کند و یکی از اقتصادی‌ترین نوع آموزش که نیاز کشور را تشکیل می‌دهد، ارائه آموزش‌های مهارتی است. 

وی اضافه کرد: این دانشگاه، یکی از بزرگترین دانشگاه‌های آموزش عالی کشور قلمداد می‌شود که ۱۷۳ دانشکده و آموزشکده را داراست و بیش از ۲۰۰ هزار نفر دانشجو داریم که در ۱۳۰۰ کارگاه و آزمایشگاه آموزشی آموزش می‌بینند.

رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای با بیان اینکه توانمندسازی منابع انسانی یکی از ضرورت‌های کشور است، گفت: در شاخص‌های توسعه دنیا، آموزش‌های مهارتی یکی از شاخص‌های اساسی قلمداد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای را در امتداد کار آموزش و پرورش می‌دانیم، ادامه داد: از لحاظ توسعه برنامه‌های درسی و تربیت نیروی‌های متخصص مورد نیاز جامعه، به امضای تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش پرداختیم.

صالحی اظهار کرد: یکی از محورهای این تفاهم‌نامه، به تربیت کادر آموزشی، فنی و  هنرآموزان برمی‌گردد چرا که آموزش‌های مهارتی الزاماتی دارد که یکی از این الزامات تربیت مربی، استادکار و هنرآموز است.

وی اضافه کرد: ما آماده‌ هستیم نیاز به تربیت تکنیسین نیروهای دستگاه‌های دولتی و خصوصی و صنعت را پاسخ دهیم؛ ما نباید برای آنها در اتاق دربسته برنامه‌ریزی کنیم بلکه آنها باید به سراغ ما بیایند و ما موظفیم برنامه درسی انعطاف‌پذیر را طراحی کنیم.

به اشتراک بگذارید :