تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۲۴ ۰۳:۲۸:۳۱
کد مطلب:  631214
دکتر حکیم زاده:
در اصول تربیتی مبتنی بر قرآن اراده آزاد انسان مورد توجه قرار گرفته است

اگر به دنبال تغییر رفتار هستیم طبیعتا باید به اصول علمی تغییر رفتار هم توجه داشته باشیم. بر اساس همین اصول است که پیش از هر چیز باید بدانیم اقداماتی مانند کوتاه کردن موی دختر دبستانی هیچ تاثیری در تغییر رفتار ندارند.


اگر به دنبال تغییر رفتار هستیم طبیعتا باید به اصول علمی تغییر رفتار هم توجه داشته باشیم. بر اساس همین اصول است که پیش از هر چیز باید بدانیم اقداماتی مانند کوتاه کردن موی دختر دبستانی هیچ تاثیری در تغییر رفتار ندارند. اقداماتی که نه تنها هیچ گونه ارزش تربیتی در ذات خود ندارند بلکه این امکان هست که تاثیری کاملا برخلاف هدفی که به دنبالش هستیم داشته باشند. تجربیات فراوان نشان می دهد که اگر با زور، اجبار و ارعاب بخواهیم بچه ها را به سمت رفتارهایی هدایت کنیم که از نظر ما مطلوب هستند معمولا نتیجه ای نمی گیریم. روش های سختگیرانه و اجبار حتی در آموزش هم تاثیری ندارند، با زور نمی توان حتی مطلبی را به دانش آموز آموخت چه رسد به اینکه بخواهیم در حوزه تربیت از آن استفاده کنیم. بر اساس اصول تربیتی برگرفته از قرآن است که می گویم حق چنین نوع رفتاری به ما داده نمی شود. در اصول تربیتی مبتنی بر قرآن اراده آزاد انسان مورد توجه قرار گرفته است، انسان هایی که مخلوق خداوند هستند و باید کرامت آنها حفظ شود. بر این اساس نباید روشی که در پیش می گیریم به کرامت دانش آموزان، به کرامت انسانی آنها لطمه ای بزند. اتفاقی که در مدرسه آبادان رخ داد از جمله روش هایی است که به این کرامت و به روحیه دانش آموزان خدشه وارد می کند. هدایت باید مبتنی بر لطف و رحمت باشد، شیوه پیامبر اسلام که از سوی خداوند با «و اِنک لعلی خُلُق عظِیم» توصیف شده است. در قرآن به ایشان تاکید می شود که تو بر اساس رحمت خداوند با مردم مهربان و نرمخو بوده ای وگرنه از دور تو پراکنده می شدند. تعجب می کنم در جایی که چنین نکته روشن تربیتی داریم (که اجازه هیچ گونه اقدام مبتنی بر خشونت را نمی دهد)، چطور می شود اقداماتی از این دست را انجام داد. در توضیحاتی که اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان آورده است اقدام انجام شده در مدرسه آبادان هیچ گونه سازگاری با مبانی تربیتی ندارد. بسیار متاسفم که گاهگاهی چنین اقداماتی انجام می شوند و چنین اتفاقاتی رخ می دهند. البته باید در نظر داشته باشیم که اغلب معلمان زحمتکش و ...
    مربیان پرورشی عزیز ما این اصول را رعایت و سعی می کنند با لطف و محبت با بچه ها رفتار کنند اما با توجه به جمعیت بالای دانش آموزان و معلمان متاسفانه هرازگاهی شاهد چنین اخباری هستیم. امیدوارم با این بهانه تلاش های معلمانی که در سخت ترین شرایط، بیشترین تلاش را می کنند تا شرایط خوب آموزشی و پرورشی را برای دانش آموزان فراهم کنند از دیده ها پنهان نماند. از این سو آموزش و پرورش هم به هیچ عنوان این اقدامات گاه به گاه را فراموش نمی کند و همان گونه که در جوابیه آموزش و پرورش آمده فعالیت این مربی پرورشی تا روشن شدن نتایج بررسی ها به حالت تعلیق درآمده است.
    نکته آخر اینکه تا جایی که اطلاع دارم مربیان عزیز پرورشی آموزش می بینند و برای نوع برخورد با دانش آموزان باید بر اساس همان آموزش ها و قوانین وارد عمل شوند. اگر این عزیزان با توجه به شرایطی که در حال حاضر در مدارس وجود دارد، سعی کنند این دستورالعمل ها را به دقت مورد توجه قرار دهند و بر کار آنها نظارت شود قطعا شاهد چنین اتفاق هایی نخواهیم بود. تامل بیشتر آنها روی روش های تربیتی و ارشادی که در سیره ائمه وجود دارد حتما به این عزیزان نشان خواهد داد که هیچ مورد خشونت آمیزی برای ترویج ارزشی مانند حجاب در راه و رسم آنان پیدا نخواهند کرد.

 رضوان حکیم زاده - روزنامه اعتماد

 

به اشتراک بگذارید :