تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۲۶ ۰۴:۴۲:۱۶
کد مطلب:  632784
به گزارش مرکز برنامه ریزی منابع انسانی
به نقل از معاون برنامه ریزی آموزش منابع انسانی

آموزش؛ بهسازی مهارت ها و شایستگی های حرفه ای مدیران مدارس موجب ارتقای تضمین کیفیت می شود.

معاون برنامه ریزی آموزش منابع انسانی در نشست هم اندیشی برنامه سنجش شایستگی های حرفه ای مدیران مدارس گفت : سازمانهای امروزی از این نظر که بصورت سازمانهای دانشی در آمده اند و در آنها منابع انسانی جایگاه رفیع و ویژه ای یافته اند با سازمانهای ادوار گذشته متفاوتند. در این بین جایگاه مدیران و نیروهای متخصص جایگاهی متعالی و کم نظیر است که به نوعی می توانند ارتقای موقعیت یک سازمان را تضمین نمایند.انتخاب و توسعه رهبران آینده یک امر کلیدی برای اکثر سازمانها می باشد.

معاون برنامه ریزی آموزش منابع انسانی موفقیت‌های مدیران را منوط به  توسعه مستمر شایستگی‌ها و توانمندی‌های اعتقادی، تربیتی، علمی و حرفه‌ای مدیران برشمرد و بر ضرورت دقت در انتخاب مدیران کارآمد و فرآیند محور تاکید کرد.

وی بر نقش کلیدی مدیران در پیشرفت و دست‌یابی به اهداف سند تحول بنیادین تاکید کرد و گفت: در سند تحول، مدرسه کانون تعلیم و تربیت رسمی، عمومی و محل کسب تجربه‌های تربیتی به شمار می‌رود و توسعه کشور در بستر مدارس شکل می‌گیرد.

 

حمیدی مهمترین علت موفقیت و یا عدم ارتقای علمی و تربیتی در مدارس را در تفاوت  نوع مدیریت مدیران عنوان کرد و رعایت اصول شایسته‌سالاری، تعهد، تخصص، اخلاق و ملاک‌های انسانی و اسلامی و معیارهای تخصصی در انتخاب مدیران را عنوان نمود.

وی با بیان اینکه مدیریت بر نیروی انسانی حساس‌ترین و در عین حال سرنوشت‌سازترین بخش وظایف یک مدیر در مدارس است، افزود: مدیر و رهبر آموزشی، علاوه بر دانایی و توانایی در زمینه‌های فنی و انسانی کار خود، باید بتواند وظایف آموزش و پرورش، رهبری و مدیریت آن را به سرانجام برساند.

وی ضمن تأکید بر برنامه‌ریزی در راستای ترغیب و تشویق ورود افراد کارآمد و با انگیزه در حوزه مدیریت مدارس ادامه داد: افرادی می‌توانند به عنوان مدیر معرفی شوند که توانمندی‌های لازم را برای تحقق اهداف نظام تعلیم و تربیت داشته باشند.

شایان ذکر است برنامه سنجش شایستگی های حرفه ای مدیران مدارس بطور آزمایشی  به منظور طراحی وتدوین نهایی الگو ی شایستگی های عمومی و حرفه ای مدیران مدارس در استان های البرز ، تهران و شهرستان های تهران برای  2000  نفر از مدیران مدارس که به صورت تصادفی انتخاب می شوند، در تابستان امسال اجرا می گردد.

به اشتراک بگذارید :