تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۲۶ ۰۷:۰۶:۵۴
کد مطلب:  633041
معاون امور استانهای دبیرخانه همکاری ها تشریح کرد
چگونه نسلی از جنس شهیدان تربیت کنیم

نشست ساحت های 6گانه تربیت سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در وصیت نامه شهدا با موضوع بررسی سبک زندگی وتحصیلی شهید معلم – استاد ابراهیم اصغری در نمازخانه خواهران ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه ستاد همکاری ها حجت الاسلام درودی کارشناس و نظزیه پرداز این نشست ضمن تبریک هفته پاسداشت مقام معلم به خانواده بزرگ آموزش و پرورش به بررسی ساحت های 6گانه تربیت در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با الهام از وصیت نامه  نورانی شهید معلم – استاد ابراهیم اصغری پرداخت . 

*شهیدی از جنس تهجد و شجاعت 

وی گفت؛ شهید اصغری تک پسر خانواده بود، بنده ای با تقوا بود و مخلص، قلم از وصف او عاجز است! معلم بود و دانشجو، ورزشکار ، شاعر، نویسنده ، کاریکاتوریست، خادم اهل بیت و مداح، فرمانده ای شجاع بود و تیز بین، در فوتبال و هندبال و کاراته سر آمد بود و ...حتی در غواصی هم استاد بود.

حجت الاسلام درودی  افزود ؛یکی ازمبانی سند تحول بنیادین اعتقاد توحیدی است و همین مبنا باعث شده کسانی همچون شهید اصغری راه صد ساله را یک شبه طی کنند، او وقتی شهد شیرین ،عبادت واطاعت خالص را توصیف می کند می گوید ؛

"خدایا در تنهایی به لقای خود مرا امیدوار کن، در بی کسی، در غربت و رنج با لهیب آفتاب مهرت مرا بسوزان و تنم را آب کن. فقط توان طاعت و عبادت و کار برای خودت را در من به وجود بیاور."   

*واژه های عرفانی را نمی توان فقط در متن آموزشی گنجاند.

سخنران این نشست بابیان اینکه این واژه های عرفانی را نمی توان فقط در متن آموزشی کتب دینی و درسی دید یاد آورشد؛ 

ساحت اعتقادی در سند تحول   از قبیل وحی و الهام  به دلیل ناکافی بودن ابزارهای عادی شناخت آدمی، یعنی حس و عقل، برای سعادتمندی بشر در اختیار افراد ویژه ای، که خدای متعال آن ها را برای پیام رسانی خویش برگزیده است، قرار می گیرد و این گونه است که شهدا فقط برای جهاد و شهادت بر گزیده نمی شوند بلکه برای نماد زندگی مبتنی بر دین و آموزه های اهل بیت و شاخص خوب زیستن نسلهای  بعد از خود نیز انتخاب می شوند.  

*دوآیه در ویژگی وحی الهی 

این محقق و پژوهشگر عرصه تعلیم و تربیت با اشاره به آیه «الله اعلم حیث یجعل رسالته» (انعام/ ١٢٤) خاطر نشان ساخت ؛ وحی الهی پس از دریافت کامل و عاری از خطای آن از سوی پیامبر، می بایست در مقام حفظ و نگه داری و نیز ابلاغ آن به دیگران از هرگونه خطا و اشتباهی در امان باشد ،تا  ابتدا کاستی معرفتی بشر که انزال وحی را ضروری می کند، جبران شود و آدمی شناخت صحیح و کافی برای رسیدن به سعادت را در اختیار داشته باشد؛ سعادتی که خداوند سبحان انسان را برای نیل به آن آفریده است.

 وی بااستناد به آیه شریفه  «رُسلاً مبشّرین و منذرین لِئلاّ یکون للنّاس علی الله حجّة بعد الرّسل »نساء / ٦٥ " اذعان داشت؛دلیل دوم این است که   حجّت بر مردم تمام شود تا روز قیامت کسی نتواند به این بهانه که از دعوت الهی بی اطلاع ماندم و راه صحیح سعادت در اختیار من قرار نگرفت ، دردادگاه خداوندی عذرتراشی کند.

*چگونه نسلی از جنس شهیدان تربیت کنیم 

معاون امور استانهای دبیرخانه ستاد همکاری ها در ادامه به بحث  شهود و مکاشفه مبانی در سند تحول بنیادین صفحه 84 اشاره کرد و گفت؛اگر بخواهیم نسلی از جنس شهیدان تربیت کنیم باید اخلاق در همه عرصه ها را سرلوحه خود قرار دهیم، زیرا رشد اخلاقی شهدا  با مهار کردن زبان سرکش و درنده میسر شد،در حالات شهید اصغری می خوانیم   ، ابراهیم، خیلی کم حرف بود، ظرفیت و تحمل داشت ،اما وقتی حرف میزد  کلماتش حساب شده و دقیق بود.    

*ویژگی منتخبین شهادت 

وی یکی دیگر از ویژگی های منتخبین شهادت را عظمت و سلامت روح و روان عنوان کرد و بیان داشت؛گریز از چشم ظاهر بین مردم باعث رشد بی شائبه سلامت روح و روان می گردد که شهید اصغری در این زمینه می گوید؛ "پروردگارا! نمی خواهم مردم بگویند او چقدر شجاع است و ... دوست دارم مرا از چشم ظاهر بین مردم دور کنی.

حجت الاسلام درودی  با اشاره به ساحت اخلاقی سند تحول گفت ؛هر چند فطرت الهی انسان، سرمایة اصلی حرکت او به سوی کمال است، ولی چنان که گذشت، فطرت امری نیست که به طور خودکار فعلیت یابد؛ لذا باید جریانی اجتماعی، زمینة بروز و ظهور مناسب فطرت را فراهم سازد تا این سرمایه با حرکت اختیاری شکوفا گردد، در غیر این صورت  ممکن است به سبب تأثیرپذیری از عوامل بیرونی یا با سوء اختیار فرد در استفادة ناشایست از استعدادهای طبیعی و پیروی از عواطف و تمایلات طغیانگر، این فطرت پاک هرگز مجال بروز و شکوفایی نیابد.* اهمیت و ضرورت تربیت عبادی

معاون امور استانهای دبیرخانه ستاد همکاری ها با شاره به  اهمیت و ضرورت تربیت عبادی در سند تحول یاد آورشد؛شاخص عبادت در نزد شهیدان خداوند مهربان را کافی دانستن در همه امور است وادبیات عبادت شهدا این است که همواره در راز و نیازهای خود می گویند: "خدایا! مرا فقیر درگاهت قرار بده، تو برای من همه چیز هستی و بس! این زیباترین لحظه ی زندگی من است." 

وی گفت ؛ در نگرش اسلامی، سازمان دهی تمامی نهادهای اجتماعی، اعم از سیاست، اقتصاد، فرهنگ، بهداشت و تمامی اعمال فردی و اجتماعی، بایددر راستای تحقق مراتب حیات طیبه در همه ابعاد صورت پذیرد. لذا، در تحقق مراتب حیات طیبه درهمه ابعاد، افراد و نهادهای جامعة اسلامی متناسب با ظرفیت ها و تأثیرات خود مسئولیت دارند و باید در مشارکتیهمدلانه و هماهنگ فعالیت کنندو این همان چیزی است که در مبانی نظری از آن به عنوان غایت، نتیجه و هدف کلی تربیت یاد شده است . 

*شعور سیاسی شهدا

حجت الاسلام درودی در ادامه با اشاره به شعور سیاسی شهدا در باب    انحراف شناسی گفت؛شهید اصغری در این زمینه می گوید ؛اگر همگی حول محور رهبری واحد اسلامی جمع شوید هیچ قدرتی نمی تواند در بینان شما نفوذ کند. به عصرها و نسلها بفهمانید که ما وارثان خون سید الشهدا علیه السلام و یاران با وفایش هستیم. هر چند در کربلا نبودیم ولی هر روزمان را عاشورا و هر زمینمان را کربلا کرده ایم.   

به اشتراک بگذارید :