تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۲۷ ۱۲:۰۰:۰۰
کد مطلب:  633928
معاون سوادآموزی خبر داد:
"نشر فرهنگ سوادآموزی وبه صفر رساندن بیسوادی با استفاده از ظرفیت های مساجد،ائمه جماعات و...در ماه مبارک رمضان"

در آستانه بهار قرآن جلسه مشترک با حضور معاونت سوادآموزی وجمعی از آموزش دهندگان اداره سوادآموزی مدیریت آموزش وپرورش ناحیه 4 کرج با جمعی از ائمه جماعات واعضای هیئت امنای مساجد در مسجد حضرت موسی بن جعفر(ع)برگزار شد.

الهویی معاونت سوادآموزی استان در این جلسه با عنایت به جایگاه مساجد به عنوان پایگاه مهم فرهنگی،اجتماعی وسیاسی وبه استناد به پیام تاریخی امام خمینی(ره)وتکلیفی که امام راحل(ره) بر عهده همه با سوادان برای یاد دادن وهمه بی سوادان برای یادگرفتن نهاده است،ضمن قدردانی از مساعی وتلاش های ارزنده ائمه جماعات خواستار بسط وگسترش سوادآموزی از طریق ظرفیت موجود در مساجد وآگاه سازی جامعه هدف به ویژه در ماه مبارک رمضان شد. وی افزود رمضان بهار قرآن است و سواد اولین و مهمترین عامل برای قرائت ودرک مفاهیم عمیق قرآنی ومذهبی است لذا باید فرصت ماه رمضان را مغتنم دانست ،ایشان عنوان نمود هم اکنون بستر لازم برای آموزش همه بی سوادان وکم سوادان در سراسر استان فراهم است وبه ویژه در مراکز یادگیری محلی امکان آموزش مهارت های زندگی ،اجتماعی،حقوق شهروندی ومهارت حرفه ای ومشاغل خانگی زود بازده علاوه بر مفاهیم پایه سوادآموزی داده می شود وتوانمندسازی بزرگسالان از اهداف مهم این مراکز به شمار می رود.

وی ائمه جماعات را به عنوان عامل موثر افراد جامعه در نشر وتبلیغ سوادآموزی دانست چرا که پذیرش وتاثیر کلام عالمان دینی که منبعث از معارف و فقه اسلامی است وارتباط مستقیم آنان با مردم عاملی مهم در شناسایی ،جذب و هدایت بی سوادان وکم سوادان به سوی سوادآموزی به حساب می آید.

معاون سوادآموزی با اشاره به بزرگترین معجزه الهی  که توسط پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی (ص)آورده شده است قرآن وکتاب هدایت  را نعمتی عظیم دانست که در ماه مبارک رمضان ودر شب قدر بر پیامبر نازل شده است که  درک  و شناخت این معجزه  مایه صعود وسعادتمندی بندگان در دنیا وآخرت می باشد و سواد و دانش حلاوت و معنای روح افزای درک قرآن و عبادات  را برجان می نشاند و بهره مندی از آیات الهی ومفاهیم دینی  و ادعیه را میسر و دست یافتنی می نماید. لذا شایسته است در این ماه مبارک از فرصت های لازم نهایت بهره را ببریم ودر منابر واجتماعات مذهبی ونمازهای جماعت به تشویق و ادای تکلیف در جذب جامعه بی سوادان وکم سوادان جهت حضور در کلاسهای سوادآموزی به منظور بهره مندی از مهارتهای زندگی وحقوق شهروندی در کنار آموزش سواد اقدام نماییم.

وی تشکیل کارگاه آموزشی وجلسات هم اندیشی وبحث وتبادل نظر در خصوص انتخاب شیوه های مناسب  جهت موفقیت در فریضه سوادآموزی را ضروری و غفلت از این مهم را مایه رشد آسیبها و مشکلات و توسعه محرومیتها دانست که شایسته است در برنامه عمل سالانه سوادآموزی استان ومناطق برنامه ریزی شود.

 در آخر هم ایشان در خصوص ارزش تحصیلی دوره های سوادآموزی ،ضوابط ومقررات ثبت نام وآموزش واهمیت همکاری ومشارکت همگانی ریشه کنی بیسوادی نکات لازم را ارائه نمودند.

به اشتراک بگذارید :