تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۰۸ ۰۷:۰۱:۲۱
کد مطلب:  641335
حکیم زاده در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی:
رسانه ها می توانند بازوی نظام آموزشی باشند

اگر در مناطق دو زبانه، بچه ها آموزش زبان فارسی را در دوره پیش دبستانی فرا نگیرند، هنگام ورود به پایه اول ابتدایی در شرایط نابرابر تحصیلی با دیگر دانش آموزان قرار گرفته و دچار افت تحصیلی و تکرار پایه می شوند.

به گزارش معاونت آموزش ابتدایی و به نقل از خبرگزاری ایرنا، رضوان حکیم زاده در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: نه تنها در وزارت آموزش و پرورش بلکه حتی در دیگر سازمان ها، سازوکاری برای دریافت مطالبات ذی نفعان وجود ندارد و در این میان رسانه ها می توانند نقش آفرین باشند.

وی افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و افرادی که به یک رویکرد سیاسی خاص تعلق دارند، دیدگاه روشنی از جمله در این رابطه که آیا اولویت با آموزش و پرورش دولتی یا غیردولتی باشد، ندارند و این مساله در بخش بهداشت و درمان نیز کاملا مشهود است.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در شرایطی که موضوعات مبتلابه دستگاه تعلیم و تربیت سرنوشت میلیون ها انسان را تحت تاثیر قرار می دهد، بزرگان سیاسی ما موضع گیری مشخصی ندارند و در داخل یک گروه سیاسی با وجود اینکه افراد با یک شناسه وارد شده اند اما موضع گیری ها کاملا با یکدیگر متفاوت است.

حکیم زاده بیان داشت: رسانه ها می توانند بازوی نظام آموزشی باشند و دغدغه ها را به اجتماع منتقل کرده و ارتباط مسئولان را با مخاطبان و ذی نفعان برقرار کرده و بازخورد مثبت و یا منفی اقدامات انجام شده را از این طریق دریافت کنند.

وی با تاکید بر این که نقش رسانه ها را در این زمینه بسیار پررنگ می دانم، یادآور شد: با توجه به اهمیت رسانه ها و جایگاه خبرگزاری ایرنا و حجم مخاطبان به نظر می رسد می توان از این ظرفیت در راستای رصد افکار عمومی بهره گرفت.

وی با اشاره به این که وزارت آموزش و پرورش با موضوعاتی همچون احتمال خصوصی شدن دوره پیش دبستانی و سهمی که دولت باید پرداخت کند مواجه است، یکی از اقدامات موثر دولت یازدهم و دوازدهم را تصویب اعتبارات برای دوره پیش دبستانی در مناطق محروم و دو زبانه دانست و تصریح کرد: اگر در مناطق دو زبانه، بچه ها آموزش زبان فارسی را در دوره پیش دبستانی فرا نگیرند، هنگام ورود به پایه اول ابتدایی در شرایط نابرابر تحصیلی با دیگر دانش آموزان قرار گرفته و دچار افت تحصیلی و تکرار پایه می شوند.

حکیم زاده با یادآوری این نکته که با تلاش دولت نرخ پوشش تحصیلی دوره پیش دبستانی از 38 درصد به بالای 70 درصد در کشور و در مناطق دو زبانه به بالای 90 درصد رسیده است، اظهار داشت: چرا باید این سیاست، تغییر رویکرد داده و به بخش خصوصی واگذار شود و اکنون سوال این است که چرا باید اجازه داده شود برنامه هایی که بودجه دولتی دارند به بخش خصوصی واگذار شود؟

به گفته وی، منطق بخش خصوصی ایجاب می کند که در جایی سرمایه گذاری کند که امکان بازگشت سرمایه وجود دارد و اگر موسسات غیردولتی امکان تعمیم بخش آموزشی را داشتند اکنون باید به اندازه ای که در مناطق مرفه تهران مدرسه غیردولتی داریم در مناطق محروم هم داشته باشیم که البته این گونه نیست.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: مساله حائز اهمیت دیگر احیای آموزش و پرورش دولتی و بها دادن و هویت بخشیدن به تعداد زیادی از دانش آموزان و معلمان این سرزمین است که به خاطر طبقه بندی های متنوع، احساس طرد شدگی دارند حال آنکه این افراد بدنه اصلی جامعه به شمار می روند و آینده کشور به دست آنها ساخته خواهد شد.

حکیم زاده با بیان اینکه نباید از دغدغه خانواده ها از اول خردادماه برای ثبت نام فرزندانشان در مدرسه غفلت کرد، اظهار داشت: این مساله فشار زیادی به والدین وارد می کند در صورتی که در بسیاری از کشورها اینگونه نیست و دانش آموزان بدون هیچ مشکلی در مدرسه مورد نظر خود ثبت نام می شوند از این رو ما نیز باید به سمتی برویم که نزدیک ترین مدرسه، بهترین مدرسه باشد و خانواده ها بدانند بی قید و شرط فرزندشان ثبت نام می شود.

وی افزود: شرایط باید به گونه ای فراهم شود که خانواده ها دغدغه فرستادن بچه های خود به مدرسه را نداشته باشند و دانش آموزان فارغ از طبقه بندی ها و برچسب هایی که زده می شود، تحت آموزش و تربیت قرار می گیرند.

به گزارش ایرنا، رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در ساختمان خبرگزاری جمهوری اسلامی حضور یافت و از بخش های خبری مختلف آن بازدید به عمل آورد.
به اشتراک بگذارید :