تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۰۹ ۰۸:۵۷:۴۹
کد مطلب:  642093
در مصاحبه اختصاصی مسوولان آموزش و پرورش با خبرگزاری علم و فناوری؛
برنامه های اوقات فراغت دانش آموزان استان کرمانشاه اعلام شد/ هر دانش آموز یک مهارت

مسئولان آموزش و پرورش استان کرمانشاه ضمن اعلام برنامه‌های تدارک دیده شده برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان، به تشریح جزئیات، اهداف و رویکردهای طراحی و اجرای این برنامه‌ها پرداختند.

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی آموزش و پرورش استان کرمانشاه، معاون پرورشی و فرهنگی مدیر کل آموزش پرورش استان کرمانشاه در مصاحبه با خبرگزاری علم و فناوری با اشاره به نام گذاری سال 97 به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی از سوی مقام معظم رهبری گفت: با الگوگیری از شعار سال و در پیروی از منویات معظم له شعار محوری برنامه‌های اوقات فراغت امسال را «هر دانش آموز یک مهارت» انتخاب نموده‌ایم. وی هدف از این انتخاب را برنامه‌ریزی برای اشتغال‌زایی و در نهایت حمایت از کالای ایرانی برشمرد.

سید مجتبی موسوی با بیان اینکه غنی سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان و علی الخصوص دانش آموزان، به دلیل گستردگی و اهمیت آن نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند است، افزود: امسال سعی کرده‌ایم برنامه‌ها را بازنگری و تجمیع نماییم، ضمن اینکه به شعار سال هم در چارچوب وظایف خودمان جامه عمل پوشانده‌ایم.

 

اهداف برنامه‌های غنی سازی اوقات فراغت در تابستان 97

موسوی با ذکر این نکته که هدف اصلی برنامه‌ریزی امسال تکامل و رشد همه جانبه شخصیت دانش آموزان است، در تشریح جزییات اهداف برنامه‌های سازمان متبوع خود برای تابستان امسال گفت: استمرار برنامه‌های پرورشی طول سال به منظور حصول نتیجه مطلوب، ارتقاء سطح دانش و بینش دانش آموزان در ابعاد اعتقادی، علمی و اجتماعی و همچنین گسترش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و مهارت‌های فرهنگی و هنری، ایجاد زمینه لازم به منظور تقویت و تأمین سلامت جسمانی و روانی دانش آموزان، فراهم سازی زمینه جلب مشارکت دانش آموزان جهت شرکت عملی در سازندگی کشور، تقویت روحیه دانش آموزان در ابعاد خودباوری، خودیاری، همیاری و مسئولیت پذیری از مهمترین اهداف برنامه‌ی غنی سازی اوقات فراغت آموزش و پرورش استان برای امسال است.

 

جزییات برنامه‌های طراحی شده و محورهای فعالیت

موسوی در تشریح محورهای برنامه اوقات فراغت امسال بیان نمود: در محور مهارت‌های بصیرتی، هویتی و معرفتی، دوره‌های آموزش قرآن اعم از روخوانی، روان‌ خوانی، تجوید، تفسیر، تواشیح، ادعیه، داستان نویسی دینی و ... را برگزار خواهیم نمود.

همچنین در محور مهارت‌های فرهنگی، هنری و فعالیت‌های نشاط آور و شادی بخش با همکاری مراکز خدمات عمومی نظیر راهنمایی و رانندگی، آتش نشانی، مراکز بهداشتی، مدیریت بحران و ... اقدام به اجرای دوره‌های مهارت آموزی می‌نماییم. همچنین در همین راستا تشکیل کارگروه‌های آموزشی و انجمن‌های علمی پژوهشی و آموزش هنرهای دستی، هنرهای آوایی، ادبی و عکاسی و خبرنگاری در دستور کار قرار دارد.

وی همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی برای اجرای اردوها و بازدیدهای دانش آموزی گفت: در مبحث اردوهای زیارتی با همکاری آستان قدس رضوی اردوی زیارت اولی‌ها اجرا می‌شود. برای سایرین هم اعزام به امامزاده‌ها و سایر اماکن مذهبی مد نظر قرار گرفته است. ضمناً در بحث اردوهای غیر زیارتی در کنار بازدیدهای دانش آموزی، اردوهای طرح هجرت 3، اردوهای جهادی، اردوهای مناطق مرزی و اردوهای علمی فرهنگی با رویکرد سلامت و بهداشت برنامه‌ریزی شده است.

این مقام مسوول در خصوص سایر برنامه‌ها و فعالیت‌ها ادامه داد: آموزش مهارت‌های ورزشی جزو لاینفک این برنامه‌ها خواهد بود که توسط مراکز ورزشی و کانون‌های تربیتی به اجرا درمی‌آید. در این بین آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای اشتغال‌زا هم به طور وسیع برنامه‌ریزی شده است.

 

یکپارچگی برنامه‌های غنی سازی اوقات فراغت بر اساس سند تحول بنیادین آموزش پرورش

معاون پرورشی آموزش پرورش استان در پاسخ به سؤالی در این رابطه به خبرنگار ما گفت: اصولاً اساس کار در حوزه پرورشی، تربیت دانش آموز در تراز جمهوری اسلامی است. برای این امر بی تردید سند تحول اساس کار ما خواهد بود. بنابراین در زمینه‌های مختلف و متنوع ورزشی، فرهنگی، هنری و ... بستر مناسب را فراهم آورده‌ایم تا برای هر نوع علاقمندی‌های شخصی دانش‌آموزان فضای حضور فراهم باشد و گامی در راستی اهداف سند برداشته شود.

 

نقش خانواده‌ها و ارتباط با آنها در برنامه‌ریزی برای تابستان

موسوی با طلایی خواندن فرصت تابستان برای ارتباط تنگاتنگ با خانواده‌ها ابراز نمود: بنا داریم امسال از توان و پتانسیل خانواده‌ها نهایت استفاده را ببریم. وی خانواده را یکی از اضلاع مهم برنامه‌های فوق برنامه دانست و گفت: خانه، مدرسه و دانش آموز سه ضلع مثلث تربیت هستند که بدون حضور هر یک از این سه کاری از پیش نخواهد رفت.

وی در ادامه افزود: خانواده‌ها حداقل سه همکاری مشخص می‌توانند با ما داشته باشند. ابتدا بایستی به ما و برنامه‌هایمان اعتماد نموده و فرزندانشان را برای غنی سازی اوقاف فراغت به آموزش و پرورش بسپارند. سپس در بحث مشارکت مالی، بدون همکاری والدین، دست ما خالیست و اصولاً در بودجه دولتی ردیفی به برنامه‌های تابستان اختصاص داده نمی‌شود. علاوه بر این‌، از والدین توانمند در زمینه آموزش مهارت‌ها و ... دعوت به عمل می‌آوریم که برای مشارکت و همکاری به پایگاه‌ها و مراکز ما مراجعه نمایند.

 

جایگاه فرهنگ بومی محلی در غنی سازی اوقات فراغت

موسوی در رابطه با آموزش فرهنگ بومی و محلی در فعالیت‌های فوق برنامه تابستان گفت: امسال می‌خواهیم در فضاهای اردوگاهی و تربیتی به ترویج و نمایش بازی‌های محلی بپردازیم تا دانش آموزان نسبت به سبقه این بازی‌ها شناخت بیشتری کسب نمایند.

وی همچنین اذعان نمود که به سایر ابعاد فرهنگ بومی از جمله زبان، لباس و ... توجهی نشده و ابراز امیدواری نمود که در برنامه ‌ریزی‌های بعدی این ضعف نیز برطرف شود.

 

غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان کم بضاعت و کودکان کار

معاون آموزش و پرورش با تأکید بر حق دانش آموزان کم بضاعت و بی بضاعت برای بهره‌گیری از برنامه‌های اوقات فراغت و شکوفایی استعداد آن‌ها، افزود: در هر پایگاهی درصد مشخصی از این دانش آموزان پذیرش خواهند شد. به عنوان نمونه دانش آموزان تحت پوشش سازمان‌های حمایتی حتماً از تخفیف یا معافیت شهریه برخوردار می‌گردند. این دانش آموزان سرمایه ملی هستند و بی بضاعتی نباید منجر به عدم شکوفایی استعدادشان شود.

موسوی همچنین در رابطه با کودکان کار و کسانی که اصولاً به پایگاه‌ها مراجعه نمی‌کنند و درگیر در فعالیت‌های کاری هستند، افزود: برنامه‌ای برای جمع آوری این دانش آموزان نداریم و این از وظایف سایر نهادهاست. اما در صورتی که این عزیزان توسط نهادهای ذیربط به ما معرفی شوند، در برنامه های تابستانی مشارکت داده خواهند شد.

آمار و ارقام مشارکت کنندگان

رییس اداره فرهنگی، هنری و اردوهای اداره کل آموزش و پرورش کرمانشاه به علم و فناوری گفت:  سال گذشته 197 پایگاه در سطح استان، برنامه های تابستانی اوقات فراغت را به مورد اجرا گذاشتند. با توجه به تنوع برنامه ریزی‌ها، پیش بینی می‌کنیم امسال این میزان حداقل ده درصد افزایش یابد و با پایگاه‌های بیشتری به ارائه خدمات بپردازیم.

سید رحیم زارعی با اشاره به گسترش فعالیت‌های امسال نسبت به سال قبل ابراز نمود: در تابستان 96 در مجموع 97 هزار دانش آموز در برنامه‌های ما حضور یافتند. این تعداد از دانش آموزان در 50 رشته متنوع شرکت نموده و اوقات فراعت خود را پر کردند. امسال نیز احتمال می‌دهیم با بیش از 110 هزار دانش آموز مواجه باشیم. هر چند تنوع و تعداد رشته‌ها قابل پیش بینی نیست. چرا که در سطح پایگاه‌ها با توجه به سه بعد مربی و مدرس، فضای مناسب و تجهیزات کافی برای هر رشته برنامه ریزی می شود. بنابراین افزایش تنوع رشته‌ها هنوز مشخص نیست.

 

 آمادگی و فراهم سازی شرایط

زارعی با ذکر اینکه در حال حاضر پایگاه‌ها در حال زیباسازی برای پذیرایی از دانش آموزان هستند، افزود: سالن‌ها و فضاهای ورزشی آموزش و پرورش، استخرها، دارالقرآن‌ها، کانون‌های تربیتی، اردوگاه‌ها و پایگاه اقماری درون مدارس همگی آماده پذیرش دانش آموزان هستند.

وی همچنین با تأکید بر اعتماد مردم به آموزش و پرورش برای اجرای فعالیت‌های فوق برنامه، از همکاران خود و مدیران پایگاه‌ها خواست، اطلاع رسانی را به نحو شایسته‌تری به انجام برسانند. تا مردم از برنامه‌های پایگاه‌های مد نظر، اطلاعات بیشتری داشته باشند.

 

زمان ثبت نام و شروع دوره‌ها؛ هفته اول تیر ماه

زارعی با اعلام این خبر که پس از ماه رمضان با حضور معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش و جمعی دیگر از مسئولان این وزارت، مراسم افتتاحیه برگزار خواهد شد، اضافه نمود: بنا داریم با حضور مسئولان وزارتخانه و تمام مسئولان استانی درگیر در موضوع اوقات فراغت، نمایشگاه و جشنواره دستاوردهای سال قبل را به مورد اجرا بگذاریم و همزمان افتتاحیه امسال را کلید بزنیم.

بر این اساس در هفته اول تیر ماه ثبت نام انجام و سپس به مدت هشت هفته برنامه‌ها اجرا خواهد شد. نیمه دوم شهریور ماه نیز مراسم اختتامیه برگزار خواهد شد.

به اشتراک بگذارید :