تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۱۰ ۰۵:۰۰:۰۰
کد مطلب:  642456
روابط عمومی آموزش و پرورش استان قزوین :
مدرسه ای با یک دانش آموز در کوهستان های الموت قزوین سوژه مستند غوغای بی هیاهو / روایت معلمی که برای دانش آموزِ محرومِ از سایه پدر و مادر ، جلوه ای از محبت خداست...

روز گذشته عوامل سازنده مستند غوغای بی هیاهو باحضور در مدرسه روستای اوانک منطقه الموت استان قزوین که با یک دانش آموز به حیات آموزشی و پرورشی خود ادامه می دهد ، روایتی از خدمت بی هیاهوی این معلم جوان را به تصویر کشیدند.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش استان قزوین این روایت مختص معلمی است که  فرسنگ‌ها می پیماید؛ قصه انسانیست که زندگی‌ اش را صرف گسترش ادب و اخلاق می‌کند، معلمی که به عشق چشاندن قطره‌های علم و دانش به تنها دانش‌آموز خود در روستای اوانک که متاسفانه طی سانحه ای پدر و مادر خود را ازدست داده است ،  از خانه و کاشانه‌ اش دل می‌کند و مسیرهای صعب العبور را طی می‌کند تا دلی را به نور دانش روشن کند.

 

این مستند به تهیه کنندگی مهدی بابایی و با مشارکت و همکاری مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، سازمان صدا و سیما، اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان قزوین تهیه و تولید شده است که در آینده نزدیک از شبکه دوم سیما پخش خواهد شد.

 

روستای اوانک از توابع بخش رودبار الموت شهرستان قزوین در استان قزوین ایران است. یکی از روستاهای منطقه ی الموت شرقی به شمار می رود. این روستا بر بالای تپه ای قرار گرفته و جزء سه روستای پایانی این منطقه به شمار می رود. روستایی با آب و هوای بسیار خنک و طبیعتی زیبا و دیدنی. این روستا که داری حدود ۳۰ خانوار در زمستان و حدود ۲۰۰ خانوار ساکن در تابستان است که علاوه بر آن عده ی زیادی هم برای تفریح و مسافرت به این روستا می آیند. روستای اوانک روستایی متمرکز است و وسعت زیادی را دارد. راه این روستا از قزوین تا گرمارود (روستای قبلی) آسفالت و از گرمارود تا خود این روستا (که حدود ۳ کیلومتر است) جاده خاکی است. بافت اصلی خانه های این روستا  گلی بوده اما امروزه تمامی خانه های جدید را شیروانی درست میکنند.

کامبیز سیاح البرزی معلم سخت کوش این روستا می باشد . وی دارای مدرک لیسانس و دو سال سابقه ی کار می باشد که با عشق به تدریس به تنها دانش آموز عشایری هر روز مسیر طولانی و صعب العبوری را طی  می کند. معلمی که حالا او را با تنها دانش آموزش و در مناطق سخت گذر می‌شناسند، با کوهستان‌های سرسخت و صخره‌های زمخت؛ اما همه این سرسختی او را از رفتن و رسیدن نترسانده است.

می‌گوید که پاهایش به‌سختی این راه عادت کرده و البته بدون ‌چشمداشتی برای خودش، می‌خواهد مسئولان حواسشان بیشتر به بچه‌های کوهستان باشد؛ بچه‌هایی که حق‌ دارند بیاموزند، حتی اگر این حق را در پس چهره سرخ و آفتاب سوخته عشایری و شرم کودکی‌شان فریاد نمی‌زنند، ولی باید حواسمان باشد که بی‌حواسی از آن‌ها غافلمان نکند.

معرفی اجمالی از دیار سرسبز الموت:

الموت بخشی از حوضه آبریز کاسپین است که در شمال شهر قزوین و شمال غرب فلات مرکزی ایران قرار دارد. گستره دره الموت غربی, شرقی است و از پل انبوه در شمال غرب، هم مرز با استان گیلان از شمال شرق به آخرین روستای این منطقه ( اواتر و روستای پیچ بن) هم مرز با مازندران می باشد.

دره الموت از شمال و غرب به استان مازندران، از جنوب به کوه های طالقان و آبیک از جنوب شرق و غرب به قزوین محدود می شود. دره الموت در تقسیمات جغرافیایی به دو منطقه رودبار الموت (الموت شرقی) و رودبار شهرستان (الموت غربی) تقسیم شده است. رودبار الموت به مرکزیت معلم کلایه با ۹۶ روستا و وسعت ۸۸۵ کیلو متر مربع و با جمعیت ساکن در حدود ۳۰۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت و با جمعیتی حدود۴۵۰۰۰ است.

شمال شرقی این منطقه کوهستانی چشم انداز شاخه غربی علم کوه به نام «انگشت خداست که نگاه قدسی انسان به طبیعت است. در پسکرانه الموت شاه البرز با قلل پنج گانه آن به ارتفاع ۴۲۲۰ متر خود نمایی می کند.

به اشتراک بگذارید :