تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۱۲ ۰۸:۲۸:۴۸
کد مطلب:  643289
با حضور مدیر کل دفتر تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش
دوره آموزشی تبیین اهداف سندتحول بنیادین با رویکرد کتب درسی برگزار شد/ارائه الگویی سه ضلعی برای تعالی مدرسه ازطریق اصلاح فرایندیادگیری

محمود امانی طهرانی:مدیرن مدارس باید ایده های جدید و جذاب بر اساس سند تحول بنیادین برای احیاءو ارتقاءآموزش و یادگیری موثر دانش آموزان در مدارس داشته باشند

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان امانی در این دوره آموزشی که با حضور مدیرکل آموزش وپرورش استان و مدیران مدارس ناحیه یک و دو زاهدان در سالن شهید عالی اداره کل برگزار شد اظهار داشت :  مساله یادگیری یکی از مهمترین دغدغه های مشترک آموزشگران در سراسر جهان است.

وی افزود :  گرچه نظامهای آموزشی در انتخاب اهداف، الویتها و محتوای آموزشی ممکن است با هم تفاوتهای چشمگیر داشته باشند، اما همگی در این نقطه اشتراک نظر دارند که در هر حال باید فرایند یاددهی یادگیری به گونه ای شکل گیرد که برای دانش آموزان فضایی پر انگیزه و آکنده از احساس لذت، احساس موفقیت، و احساس مفید بودن به وجود آورد.

مدیر کل دفتر تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش  خاطرنشان کرد : هدایت صحیح دانش آموزان دارای استعدادهای برتر و جبران نقاط ضعف دانش آموزان نیازمند ترمیم هر دو در بستر یک فضای یاددهی یادگیری مطلوب و با دقت طراحی شده امکانپذیر است که  چنین فضایی می تواند به رشد و پیشرفت تمامی دانش آموزان، در هر موقعیتی که قرار دارند، بیانجامد.

امانی طهرانی یاد آور شد :ارتقای اثربخشی و افزایش کارآیی در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی از اهداف کلان سند تحول بنیادین  آموزش و پرورش است که  در این سند همچنین به "بهره مندی فزونتر از روشهای فعال، خلاق و تعال بخش" در طراحی، تدوین و اجرای برنامه درسی به عنوان یک راهکار اساسی اشاره شده است.  

وی ابراز داشت: برنامه های درسی و تربیتی باید به نقش فعال، داوطلبانه و آگاهانه دانش آموز در فرایند یاددهی-یادگیری و تربیت پذیری توجه نماید و زمینه تقویت و توسعه روحیه پرسشگری، پژوهشگری، خلاقیت و کارآفرینی را در وی فراهم سازد.

طهرانی همچنین به نقش  ارائه الگویی سه ضلعی برای تعالی مدرسه ازطریق اصلاح فرایندیادگیری اشاره کرد و  ادامه داد : این الگو همان طور که از نام آن بر می آید دارای سه ضلع اصلی است که  اولین و مهمترین ضلع الگو، طراحی آموزشی است و این ضلع در برگیرنده مهمترین اقدامات و مراقبت هایی است که به شکل گیری فرایند موثر یادگیری منجر می شوند.

وی دومین ضلع این الگو را  تاکید بر استفاده از رسانه های پرشمار در فرایند یادگیری و  همچنین سومین ضلع  آن  را تاکید بر اهمیت ارائه آموخته ها به عنوان برونداد یادگیری توسط دانش آموزان عنوان کرد .

مدیر کل دفتر تالیف کتب درسی وزارت افزود :الگوهای تدریس حاصل تجربیات موفق معلمان هستند که به صورتی قابل تعمیم در می آیند و از آنها می توان برای تدریس موضوعات مختلف درسی استفاده کرد.

 محمود امانی  انتخاب درست یک الگو  را در موفقیت تدریس  معلمان بسیار موثر داست.

شایان ذکر است : در پایان این دوره آموزشی مدیران مدارس نواحی یک و دو زاهدان  در قالب جلسه پرسش و پاسخ به ارائه نظرات خود پیرامون موضاعات و محتوای کتب درسی پرداختند .

 

 

 

به اشتراک بگذارید :