تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۱۳ ۱۶:۰۰:۰۰
کد مطلب:  644236
مشاور منابع درآمدی و امور اقتصادی وزیر آموزش و پرورش:
حساب یکپارچه مدارس، شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی برای اولیا دانش آموزان

مشاور منابع درآمدی و امور اقتصادی وزیر آموزش‌وپرورش در استودیو الفبا گفت: حساب یکپارچه مدارس، شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی را برای اولیا دانش آموزان به دنبال دارد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، در ادامه سلسله نشست‌های استودیو الفبا در برنامه "پاسخگویی" پیش از ظهر امروز منصور مجاوری ضمن حضور در استودیو الفبا و پاسخ به سؤالات خبرنگاران، با اشاره به‌حساب یکپارچه مدارس گفت: یکی از دغدغه‌های اولیای دانش آموزان در هنگام ثبت‌نام مبالغی است که به‌عنوان وجه ثبت‌نام دریافت می‌شود و برای رفع این نگرانی و آسیب‌شناسی ابهاماتی که در پرداخت‌های مالی مدارس وجود دارد، حساب یکپارچه مدارس با همکاری و پیگیری معاونت توسعه پشتیبانی، معاونت آموزشی، انجمن اولیا و مربیان و حوزه‌های مسئول دیگر وزارت آموزش‌وپرورش طراحی و راه‌اندازی شده است.

وی افزود: برای شفاف‌سازی دریافت‌ها و هزینه های مدارس، کارگروهی با حضور نمایندگانی از مدیران مدارس، ستاد وادارات استانی تشکیل شد و در این نشست‌ها چگونگی هزینه‌ها در مدارس طرح موضوع شد و با بررسی قوانین مالی و حقوقی مدارس و با توجه به پیشرفت‌های فناوری اطلاعات حساب یکپارچه مدارس پیشنهاد داده شد و این  حساب، با عاملیت بانک ملی و حساب‌جاری مدرسه خواهد بود و یکپارچگی آن به معنای یک روش پرداخت و یک روش دریافت در تمامی مدارس است.

 

برای حساب یکپارچه مدارس نیاز به افتتاح حساب جدید نیست

منصور مجاوری با اشاره به اینکه با این طرح قصد داریم پراکندگی حساب‌ها در مدارس را در صورت وجود، خاتمه دهیم، گفت: حساب‌جاری مدرسه همان حسابی است که تاکنون مدرسه با آن فعالیت‌های مالی خود را انجام می‌داده و نیاز به افتتاح حساب جدید نخواهد بود و طبق روال گذشته علاوه بر مدیر مدرسه، نماینده شورای معلمان و رئیس انجمن اولیا و مربیان در خصوص برداشت از حساب طبق دستورالعمل مالی انجام می‌دهند.

 

در مدارس به‌اجبار هیچی مبلغی از اولیا دریافت نخواهد شد

مشار وزیر آموزش‌وپرورش تصریح کرد: در مدارس به‌اجبار هیچی مبلغی از اولیا دریافت نخواهد شد و اولیای برای ارتقای سطح آموزشی و تجهیزاتی مدرسه به اختیار در پرداخت مبالغی مشارکت می‌کنند. در این طرح برای هر دانش‌آموز کد شناسه‌ای تعریف‌شده است که پرداخت مبلغ با آن کد قابل رهگیری است و مشخص می‌شود که هر دانش‌آموز چقدر وجه پرداخت کرده و در کدام امور هزینه شده است.

 

پس از پرداخت وجه با ارسال پیامک اولیای دانش آموزان از جزییات واریزی خود مطلع می‌شوند

مجاوری با اشاره به دریافت‌های مدارس در هنگام ثبت‌نام خاطرنشان کرد: آموزش‌وپرورش بر اساس اهداف خود که ارتقای بنیه علمی اجتماعی و پرورشی دانش آموزان است غیر از برنامه‌های رسمی، فوق‌برنامه‌هایی دارد که در خصوص آن‌ها از اولیای دانش آموزان مبالغی دریافت می‌شود که چگونگی بهره‌برداری از این مبالغ برای اولیاء دارای ابهام است و با اجرای حساب یکپارچه مدارس به اولیاء اطلاع‌رسانی خواهد شد که هر مبلغ را بابت کدام فعالیت فوق‌برنامه در مدارس پرداخته کرده است.

وی افزود: در هنگام ثبت‌نام برای واریز وجه، برگه‌ای که دارای کد شناسه‌ای است به اولیا داده می‌شود که در آن جزییات واریزی برای شفاف‌سازی بیشتر درج‌شده است و اولیا پس از واریز وجه از طریق درگاه‌های الکترونیکی و یا مراجعه به بانک پیامکی مبنی بر این‌که کدام فعالیت، با چه هزینه‌ای دریافت خواهد کرد که ابهامات گذشته و نگرانی اولیا را برطرف می‌کند.

 

حدود 85 هزار مدرسه در کشور مشمول طرح حساب یکپارچه مدارس خواهند بود

مشاور وزیر در منابع درآمدی و امور اقتصادی ضمن ممنوعیت دریافت وجه نقد از اولیای دانش آموزان گفت: در سطح کشور حدود 106 هزار مدرسه داریم که تعدادی از آن‌ها به دلیل قرار گرفتن در مناطق محروم و عشایری که دسترسی به سیستم بانکی نیست نمی‌توانند این حساب را داشته باشند که در آن‌ها مدیر مدرسه موظف است دریافتی‌ها را طی یک فیش به‌حساب جاری مدرسه واریز نماید و با بررسی‌های ما حدود 85 هزار مدرسه مشمول طرح حساب یکپارچه مدارس خواهند بود.

 

ابهامات دیوان محاسبات و سازمان بازرسی در خصوص حساب یکپارچه مدارس رفع گردیده است

مجاوری تصریح کرد: با نشست‌هایی که با بانک مرکزی و ملی انجام‌شده مبلغی که هنگام انجام تراکنش‌ها از حساب مدرسه کسر می‌شد، حذف‌شده است و  ابهاماتی که در خصوص ایجاد حساب پشتیبان در مدارس برای سازمان بازرسی و دیوان محاسبات ایجادشده بود رفع گردید.

 

حساب یکپارچه مدارس سطح دسترسی و نظارت بر حساب مدارس و پاسخگویی به اولیای دانش آموزان را فراهم می‌نماید

وی با تأکید بر به‌روزرسانی سیستم حسابداری و امور مالی مدارس گفت: این سامانه نظارت و کنترل را برای شورای مالی مدارس ممکن می‌سازد و اسناد حسابداری مدارس باید برای همه‌ی مبالغ واریزی به‌صورت تفکیک‌شده آماده شود و مدیر مدرسه در پایان سال تراز مالی ارائه دهد. با این تراز بودجه‌ریزی عملکردی مدرسه برای ا هدف کیفی و کمی مشخص خواهد شد و اولیاء از چگونگی هزینه‌ها مطلع خواهند شد.

 

مشارکت‌های اولیاء جدا از سرانه مدارس دولت محسوب می‌شود و اجباری در آن نیست

مشاور منابع درآمدی و امور اقتصادی وزیر گفت: با توجه به سرانه‌ای که دولت برای مدارس در نظر می‌گیرد جوابگوی تمامی مدارس کشور و فعالیت‌های آنان نیست و مدارس چاره‌ای جز بهره‌گیری از مشارکت‌های مردمی ندارند که این کمک‌ها می‌تواند به‌صورت عام (پرداخت وجه) و یا خاص (اهدای وسایل و تجهیزات) باشد و مدیر مدرسه می‌تواند مشارکت اولیا را داشته باشد اما اجباری در پرداخت برای اولیا وجود ندارد.

به اشتراک بگذارید :