تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۲۲ ۱۰:۵۷:۴۷
کد مطلب:  647472
حکیم زاده ، معاون آموزش ابتدایی وزارت گفت :
مدیران که تاثیرگذارترین افراد در عرصه آموزش هستند ، مسئولیت هدایت را برعهده دارند .

دکتر حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در همایش مدیران ابتدایی منطقه 5 بیان کرد.

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی آموزش و پرورش شهر تهران  ، دکتر حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در همایش مدیران ابتدایی منطقه 5 پس از تشکر ویژه و خاص از دکتر میرشفیعی رئیس آموزش و پرورش منطقه 5 تهران و امتنان خاص از جهان آرای اظهار داشت :  از اجرای خوب طرح و برنامه های معاونت ابتدایی در مناطق شهر تهران تشکر می نمایم  بخصوص اقدامات به موقع برای دانش آموزان دیرآموز که کار کردن با آن ها یکی از نعمات الهی است .

معاون آموزش ابتدایی وزارت در بخش اول سخنان خود به  برخوردهای تربیتی که می توان از محضر قرآن داشته باشیم پرداخت و در بخش دوم ،  مهمترین رویکردهای معاونت آموزش ابتدایی را در اختیار همکاران قرار داد .

وی در بخش اول سخنان خود تصریح کرد : با توجه به آیات مرتبط به این مورد که قرآن کلام الهی است و خود یک منظومه کامل تربیتی است قرآن راه های تربیتی بسیاری را فرا روی انسان قرار داده است و مسئولیت اصلی در این راه را مربی دارد و باتوجه به  مناجات امیرالمومنین (ع) ، انسان برای پیمودن مسیرالهی تنهاست یعنی خودش هست و خدای خودش پس پست ، مقام و مسئولیت نباید باعث دوری ما از مسیر هدایت شود. 

دکتر حکیم زاده خاطر نشان کرد : معلمی شغل انبیاست پس نقش راهبری و هدایت دارد با توجه به منظومه قرآن معلم می بایست  بصیر باشد . مفهوم بصیر در چند جای قرآن اشاره شده است  و درتمام موارد بیان شده است  که فقط خداوند بر اعمال بندگان بصیر است و بجز خداوند خود انسان نیز بر اعمال خودش بصیر است و غیر از این هیچکس نمی تواند بصیر باشد و ما حق قضاوت بر اعمال هیچکس را نداریم و درباره احوال بندگان خدا نمی توانید اظهارنظر کنیم .

 وی در مورد ویژگی دوم معلمین گفت : نقش مربی و معلم هدایت انسان هاست ، واژه بلاغ برای مشخص شدن محدوده هدایت معلم مورد نیاز است . پیغمبر بنده ها را هدایت می کند و به فرموده خداوند ، پیامبر فقط می باست ابلاغ پیام داشته باشید وبه بنده ها فرموده است، شما باید بشنوید و استفاده کنید و به پیامبر فرموده ،  ما شما را نگهبان نفرستادیم بلکه می بایست  فقط ابلاغ داشته باشدو همان طور که وظیفه پیامبر ابلاغ پیام است و حق توهین کردن به انسان ها را ندارد شما نیز فقط به عنوان مربی می بایست ابلاغ کنید .

معاون آموزش ابتدایی وزارت در ادامه افزود : در قرآن به غفران و بخشش توصیه شده و در مورد سیئات و مفهوم اصلی غفران و بخشش به 2 مورد اشاره شده است :   پوشاندن بدی ها  و چشم پوشی از بدی ها و نادیده گرفتن آنها و قبولی توبه است. بعضی از نیکی ها هستند که همه بدی ها را از بین می برند.این اعمال صالح اشتباهات را محو می کند.پس ما حق قضاوت کردن و محکوم کردن را به هیچ عنوان نداریم.زیرا خداوند در تمام مسیر زندگی فرصت آفرینی می کندو ما همواره وقت بخشش داریم.

وی در بخش دوم سخنان خود به رویکرد های آموزش ابتدایی پرداخت وفرمود:  مدیران که تاثیرگذارترین افراد در عرصه آموزش هستند ، مسئولیت هدایت را  برعهده دارند و در ادامه به مفهوم عدالت آموزشی پرداخت  و گفت : عدالت آموزشی دو معنی دارد : اول معنای ظاهری یعنی فرصت دسترسی هر دانش آموز برای رفتن به کلاس درس و دوم معنای واقعی یعنی برای یاددهی-یادگیری از لحاظ کیفیت کلاس درس،معلم و تجهیزات و امکانات و امکان موفقیت بعدی برای همه دانش آموزان فرصت یکسان فراهم شود و ما اعتقاد داریم باید همه دانش آموزان بدون در نظر گرفتن استعداد و هویت با هم یکسان باشند.

دکتر حکیم زاده با اشاره به آیات قرآنی مرتبط گفت :  دیدگاه عدالت محور برگرفته از نگاهی است که قرآن به مساله تربیت دارد و مهمترین مساله حال ما پیش دبستانی است . یکی از دغدغه های اصلی ما در مناطق محروم و دو زبانه است که این دانش آموزان دارای فرصت برابر در پیش دبستان با دیگران نداشته باشند. نگران این هستیم که نرخ پیش دبستان ما به دست بخش خصوصی سپرده شود که زنگ خطر برای نقض عدالت آموزشی است و انتظار نداریم بخش خصوصی در مناطق محروم سرمایه گذاری کند چو ن قطعا این سرمایه برگشت پذیر نخواهد بود. بر اساس سند تحول بنیادین تحقق عدالت آموزشی اولین راهکار آن وجود پیش دبستان برای همگان  است که  احتیاج به حمایت دولت و در صورت امکان کمک مردمی می باشد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت در خصوص ویزگی های کشورهای توسعه یافته گفت : همه کشورهای توسعه یافته نرخ رشد بالای 90درصد با حمایت دولت در آموزش پیش دبستانی را دارند.در حالیکه در کشور ما تفاوت زیادی دیده می شود.

وی در مورد نکنه دوم رویکرد های آموزش ابتداییگفت :  نکته بعدی اعتماد و احترام به معلم است که ما خود را موظف می دانیم فعالیت اضافه ای برای همکاران نداشته باشیم .برنامه ما فقط برای سال آینده برنامه تدبیر است به جای آموزش اجباری،  ضمن خدمت نیازسنجی شود تا مدیران  بر اساس نیاز معلمان  در مدرسه کلاس برگزار نمایند.

دکتر حکیم زاده تصریح کرد : خدارا شاکریم  که در دوره ابتدایی با کودکان و نوآموزان سرو کار داریم. زیرا کودکان پاکترین بنده ها ی خداوند هستند ،  صفای باطنی دارندو قادر نیستند دروغ بگویند و پاک و خالص می باشند . پس باید آنها را به رسمیت بشناسیم و اولین حق آنها که حق انتخاب است از آنان نگیریم . و آنان را به سمت یادگیری انفرادی هدایت کنیم و به جای آنها تصمیم نگیریم. به کودکان کمک کنیم بچگی و بازی کنند.و به اولیا آگاهی دهیم که موسسات تعیین کننده راه کودکان نباشند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت بیان کرد : از مدیران محترم درخواست دارم که به دنبال مقایسه بچه ها با هم نباشند و به همه بچه ها حق اشتباه کردن بدهندتا در آینده بتوانند مسیر درستی انتخاب کنند و درگیر آسیب های اجتماعی نشوند. در پایان ابراز خوشحالی و افتخار نمودند که مسولیت کار برای کودکان را دارند و از خداوند خواستار حفظ منزلت و جایگاه معلم شدند .

به اشتراک بگذارید :