تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۱۰:۰۰:۰۰
کد مطلب:  647783
خبرگزاری فارس

برخورد با خاطیان حذف نام (ساری) به عنوان مرکز مازندران در کتب درسی

       عطف به مطلب مندرج در آن رسانه مورخ 28/9/96 با عنوان « برخورد با خاطیان حذف نام (ساری) به عنوان مرکز مازندران در کتب درسی »  پاسخ سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی جهت تنویر افکار عمومی به استحضار می رساند:

  1. در خبر نماینده محترم ذکر شده که کتاب درسی جغرافیای پایه دهم مرکز استان مازندران را شهرستان بابل اعلام کرده است در حالی که در هیچ جای کتاب چنین عبارتی وجود ندارد و بابل به عنوان مرکز استان مرکز نشده و در کادر راهنمای نقشه مذکور نیز از عبارت نقاط شهری استفاده شده است نه مرکز استان. لازم به ذکر است که هدف از ارائه این نقشه صرفا نمایش پدیده جغرافیایی زاگرس بوده است نه درج نا تمامی مراکز استان های موجود در منطقه .
  2. خاطر نشان می سازد که در همین کتاب در بیش از ده نقطه به شهرستان ساری به عنوان مرکز استان اشاره شده و این امر شائبه هرگونه اعمال نظر خاص را منتفی می سازد .
  3. تمامی نقشه های این کتاب توسط سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ، که سازمانی مبرا از هرگونه شائبه سیاسی و قومی است تهیه شده و در اختیار دفتر تالیف کتاب های درسی قرار گرفته و هیچگونه دخل و تصرف در متن نقشه های ارسالی انجام نشده است . البته در پی بروز این مشکل ، دفتر تالیف کتاب های درسی بلافاصله درباره علت رسم نقشه بدین صورت، از سازمان مزبور استعلام کرده است .
  4.  لازم به ذکر است که نقشه یاد شده عینا در چاپ سال قبل کتاب نیز وجود داشته و جدید نسیت و هیچ موردی از مکاتبه ، اعتراض یا اشکال توسط دانش آموزان ، معلمان و مسئولان استان به دفتر تالیف واصل نشده است .
  5. جناب آقای دامادی همچنین در نامه خود اظهار فرموده اند که رودخانه تجن ساری از کتاب تعلیمات اجتماعی پنجم حذف شده است گرچه واژه حذف چنین به ذهن متبادر می سازد که گویا قبلا این رودخانه در نقشه مزبور وجود داشته و اینک حذف شده است ، اما در پاسخ باید اشاره نمود که در نقشه مزبور ، اساسا قرار نبوده که اطلس تمامی رودهای کشور برای دانش آموزان ابتدایی آورده شود . از این رو تنها به ترسیم چند رود به صورتی ساده اکتفا شده است که از استان مازندران نیز رودخانه چالوس انتخاب شده و درنقشه وجود دارد، بدیهی است که به دلایل آموزشی از ترسیم بسیاری از رودهای دیگر کشور مانند دز ،‌بهمنشیر ، چشمه گیله صرفنظر شده است واین امر اختصاصی به رود تجن ندارد.
  6. درخصوص مطلب مربوط به فرودگاه ، اشکال وارد است و گروه درسی نسبت به رفع آن اقدام خواهد نمود.

در پایان مراتب سپاس خود را از دقت نظر مردم شریف استان و نمایندگان محترم ایشان ابراز می دارد و به ایشان اطمینان خاطرمی دهد که تمامی موارد مطروحه جهت بررسی دقیق تر به شورای برنامه ریزی دروس مزبور ارجاع و هرگونه اصلاح مورد نیازدر اسرع وقت در کتاب های مذکور اعمال خواهد شد.        

 

خواهشمنداست طبق قانون مطبوعات و رسانه ها نسبت به درج جوابیه این مرکز در آن رسانه اقدام لازم صورت گیرد.

به اشتراک بگذارید :