تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۱۴:۴۵:۰۰
کد مطلب:  648029
مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی:
195 هزار بیسواد در استان وجود دارد

مدیر کل اموزش و پرورش آذربایجان غربی گفت: در آخرین سرشماری انجام شده 195 هزار بیسواد در گروه سنی 10 تا 49 سال در استان وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آموزش و پرورش استان، ابراهیم محمدی در جلسه شورای پشتیبانی سواد آموزی آذربایجان غربی افزود: در سرشماری سال 1390 تعداد بیسوادان استان 249 هزار و 398 هزار نفر در گروه سنی 10 تا 49 سال اعلام شد.


وی اضافه کرد: در مدت پنج سال و در سرشماری سال 1395 نعداد بیسوادان استان به 195 هزار و 665 نفر رسید.


محمدی گفت: در فاصله بین دو سرشماری در استان 93 هزار و 260 نفر در کلاسهای سواد آموزش شرکت و کارنامه قبولی دریافت کرده اند.


وی بیان کرد: در مقایسه انجام شده 39 هزار و 500 نفر اختلاف در تعداد آموزش دیدگان مشاهده می شود.


محمدی اضافه کرد: این اختلاف عدد موجب شده تا توجه متولیان اصلی این موضوع بیشتر معطوف به موضوع سواد آموزی شود که این شکاف اماری از کجا ایجاد شده است.


وی گفت: وجود آمار دقیق در این زمینه دارای اهمیت است چرا که در شناسایی بیسوادان و بستن مبادی بیسوادی بسیار مهم است.


محمدی افزود: استان در بحث باسوادی گامهای خوبی برداشته است و از نظر رشد باسوادی در سالهای 90 تا 95 از رتبه 6 کشوری برخوردار است.


وی بیان کرد: حتی در استان پنج مدرسه در دوره ابتدایی با یک نفر دانش آموز وجود دارد تا همه دانش آموزان تحت پوشش باشند.


وی افزود: این استان هرچند در ردیف 29  کشور از نظر رتبه بندی باسوادی است ولی در مقایسه با متوسط کشوری در این زمینه با استانهای نرمال فقط پنج درصد تفاوت و فاصله دارد و از نظر درصد رشد در رتبه چهارم کشوری است.


وی بیان کرد: سواد آموزی امری ملی است و اگر این امر فقط برعهده نهاد آموزش و پرورش گذاشته شود همچنان در کاهش آمار بیسوادی استان پیشرفتی نخواهد بود.


محمدی افزود: موضوع سواد اموزی امری فرابخشی است و تنها متعلق به آموزش و پرورش نیست و نیازمند یاری همه دستگاهها در این زمینه هستیم..

به اشتراک بگذارید :