تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۲۰ ۱۲:۵۰:۰۰
کد مطلب:  677799
پایگاه خبری و تحلیلی صدای معلم

چه کسی باید پاسخ گو باشد؟چند پرسش از وزیر آموزش و پرورش، رئیس مرکز سنجش و رئیس سمپاد: تغییر رویکرد انتخاب دانش آموزان مراکز تیزهوشان همین بود؟!

   عطف به مطلب مندرج در آن پایگاه به تاریخ 16 مرداد 97  باعنوان «چه کسی باید پاسخ گو باشد؟چند پرسش از وزیر آموزش و پرورش، رئیس مرکز سنجش و رئیس سمپاد: تغییر رویکرد انتخاب دانش آموزان مراکز تیزهوشان همین بود؟!» پاسخ سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنایی وزارت آموزش و پرورش موارد زیر را جهت تنویر افکار عمومی به استحضارمی رساند:

- در سال جاری برای اولین بار در گزینش دانش آموزان تیزهوش بجای استفاده از آزمون غیر استاندارد پیشرفت تحصیلی از آزمون هوش استفاده گردیده است .

-  آزمون ریون تنها آزمون گروهی معتبر هوشی است که بر اساس آخرین تحقیقات طولی که در 24 سال اخیر انجام پذیرفته در زمره 10 تست استاندارد شده معتبر جهانی است که بیشترین کاربرد را در 64 کشور پیشرفته در حوزه آموزش و پرورش را دارد، مضافاً به اینکه در رتبه بندی تست های مذکور، وکسلر به عنوان اولین تست انفرادی و تست ریون در رتبه دوم جای دارند.

(Sagepub Com/journals Permissions.nav)

 

-تست ریون علاوه بر سنجش عامل g زیر مولفه های عامل g یعنی GC و GF را که برای موفقیت در تمام امور زندگی از جمله حوزه های مختلف تحصیلی و شغلی دانش آموزان نقش اساسی و حیاتی دارند اندازه گیری می کند .

این آزمون وابسته به فرهنگ نیست و توانایی سنجش ظرفیت یادگیری افراد را دارد در رابطه با این آزمون پروفسور جان ریون و جین ریون که دو نفر از روانسنجان و متخصصان برجسته هوش در جهان می باشند مقاله ای در سال 2003 به چاپ رساندند و اعلام نمودند که همبستگی این آزمون با آزمون وکسلر تا 85% می باشد که این نشان از همبستگی  بالا و استحکام این آزمون است، هم چنین همبستگی نمره این آزمون با عملکرد تحصیلی و شغلی افراد تا 60% گزارش شده که قابل توجه و نشان از اعتبار آن است.

این تست بخوبی ظرفیت یادگیری و هوش سیال فرد را مورد سنجش قرار داده و توانایی فرد در سطوح بالای حیطه شناختی به ویژه کاربرد، تجزیه و تحلیل و ترکیب را می سنجد.

-کلیه آزمون های هوشی در حال حاضر در جامعه ما در دسترس می باشد لیکن عملکرد فرد در انجام تست معیار ارزیابی بوده و ویژگی بارز تست ریون این است که تحت تأثیر آموخته های قبلی و حافظه فرد قرار نمی گیرد .

-با کدام پژوهش ایشان پیش بینی نموده که بسیاری از کودکان نمره بالای 120 بدست می¬آورند این تست دامنه 6 تا 16 سال را پوشش می دهد، بدیهی است برای تعیین IQ نمره منفی جایگاهی ندارد؛ لکن در مرحله نهایی  و در شرایط مساوی بودن نمره، فردی که نمره منفی کمتری داشته در اولویت گزینش خواهد بود .

-در تعیین میزان هوش و IQ  از روش علمی مربوطه استفاده خواهد شد .

-در تنظیم سئوالات تشریحی نیز از متخصصان امر در این حوزه استفاده گردیده است .

و سخن آخر اینکه کلیه فرآیندهای طراحی، انتخاب و اجرای آزمون با رعایت اصول علمی و اخلاقی و با نظارت متخصصان امر در سطح دکترای روان سنجی انجام پذیرفته است.

         خواهشمنداست طبق قانون مطبوعات و رسانه ها نسبت به درج جوابیه این مرکز در همان صفحه و با همان قلم اقدام لازم صورت گیرد.

به اشتراک بگذارید :