تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۱۷ ۱۱:۲۷:۴۱
کد مطلب:  709566
مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی آموزش‌وپرورش خبر داد:
آغاز برنامه‌های مداخله‌ای برای حمایت از کودکان پیش‌دبستانی دیرآموز از آبان

مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اهمیت سنجش و غربالگری در دوره پیش‌دبستانی اظهار کرد: برنامه‌های مداخله‌ای برای نوآموزانی که دیرآموز و دارای اختلالات یادگیری تشخیص داده می‌شوند از آبان ماه شروع می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، به نقل از ایسنا، رخساره فضلی با اشاره به سنجش سلامت نوآموزان پیش‌دبستانی که از سال ۹۳هم‌زمان با سنجش سلامت کلاس اولی‌ها به‌صورت داوطلبانه انجام می‌شود، اظهار کرد: برنامه‌های مداخله‌ای برای آن دسته از نوآموزانی که دیرآموز و دارای اختلالات یادگیری تشخیص داده می‌شوند، از آبان ماه شروع می‌شود.

وی افزود: غربالگری در دوره پیش‌دبستانی یک امر فوق‌العاده است و اشخاصی که متخصص علوم تربیتی هستند اهمیت آن را بهتر درک می‌کنند. وقتی کودکی با بهره هوشی ۷۰تا ۸۴تشخیص دیرآموزی می‌گیرد، همانند دیگر نوآموزان در کلاس‌های عادی ما حضور پیدا می‌کند ولی ما برنامه‌هایی برای ارتقای توانمندی‌هایش اجرا می‌کنیم تا برای ورود به دبستان آماده شود.

مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه مداخلات درمانی ما دارای سه محور است گفت: محور اول اجرای برنامه توانمندسازی در کلاس‌های عادی پیش‌دبستانی است. محور دوم آموزش به خانواده‌هاست که باید مطلع و آگاه شوند و محور سوم نیز ارجاع به کلینیک‌های حرفه‌ای و تخصصی است.

فضلی ادامه داد: سال گذشته از ۳۷۵هزار کودک پنج سال تمام در سن پیش‌دبستانی سنجش شدند و حدود ۳۰۰۰مورد تشخیص دیرآموزی گرفتند. وقتی می‌خواهیم برای این کودکان برنامه مداخله‌ای بچینیم دوباره تست می‌گیریم تا مطمئن شویم؛ زیرا مواردی داشته‌ایم که بعداً مشخص‌شده دیرآموز نبوده و بهره هوشی‌شان پایین نیست، بلکه یا دوزبانه‌اند و یا نتوانسته‌اند با شخصی که از آن‌ها تست می‌گیرد درست ارتباط برقرار کنند و پاسخ بدهند. متأسفانه این اتفاق در دبستان‌ها اتفاق می‌افتد و دانش‌آموزانی داریم که تشخیص اشتباه می‌گیرند و برنامه‌ای هم برای آن‌ها ندارند و این دانش آموزان بعد از چند سال ترک تحصیل می‌کنند.

وی ادامه داد: مدر دوره پیش‌دبستانی ابتدا مطمئن می‌شویم که مشکل بچه بهره هوشی‌اش است، پس‌ازآن بررسی می‌کنیم که چه توانمندی‌هایی دارد و دنبال ضعف‌ها نمی‌گردیم، بلکه نقاط قوت را در وجود این کودکان تقویت می‌کنیم تا اعتماد نفسشان ارتقاء یابد، در این صورت خودپنداری و تصور فرد از خودش آسیب نمی‌بیند و حتی اگر به دبستان هم برود و نتواند تمرین‌های ریاضی‌اش را حل کند نگران نمی‌شویم و تلاش می‌کنیم نقاط قوت، نقاط ضعف را بپوشانند.

مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه کودکانی که بهره هوشی ۷۰تا ۸۴دارند را معمولاً در یک طیف قرار می‌دهند درحالی‌که این‌ها با همدیگر تفاوت دارند و مربی که تخصصی با آن‌ها کارکرده متوجه می‌شود، گفت: اسامی کودکان دیرآموز به‌صورت محرمانه در اختیار مربی قرار می‌گیرد، چک لیست‌هایی به وی داده می‌شود تا توانمندی و ضعف‌های کودک را مشخص کند و برنامه‌های حمایتی در مراکز اختلالات یادگیری برای این گروه خواهیم داشت و به خانواده آموزش می‌دهیم که فرزندشان را مقایسه نکنند و او را موردحمایت قرار دهند.

فضلی تأکید کرد: اهمیت سنجش و غربالگری یک سال زودتر و در دوره پیش‌دبستانی بسیار مهم است و مطالعات مدر چند استان نشان داده است، دانش‌آموز دیرآموزی که در دوره پیش‌دبستانی تشخیص بگیرد و تحت برنامه‌های مداخله‌ای قرار بگیرد به‌هیچ‌وجه بادانش آموزی که بدو ورود به دبستان دیرآموز تشخیص داده‌شده قابل‌مقایسه نیستند.

به اشتراک بگذارید :