تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۱۴ ۱۱:۲۶:۰۱
کد مطلب:  727487
مدیرکل دفتر آموزش پیش‌دبستانی آموزش‌وپرورش خبر داد؛
برگزاری همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی در دوره پیش‌دبستانی

مدیرکل دفتر آموزش پیش‌دبستانی با اشاره به اهمیت دوره پیش‌دبستانی در رشد کودکان از برگزاری همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی در دوره پیش‌دبستانی در 30 آبان و اول آذرماه خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، رخساره فضلی از برگزاری همایش هویت کودکان ایران اسلامی در دوره پیش‌دبستانی در 30 آبان و اول آذر به میزبانی شهر تاریخی و فرهنگی یزد خبر داد.

وی به اهمیت برگزاری این همایش اشاره کرد و گفت: در شرایط کنونی که بحران هویت، کودکان و نوجوانان ما را تهدید می‌کند، برگزاری همایش‌هایی از این قبیل و توجه به دوران طلایی کودکی در شکل‌گیری شخصیت و هویت کودکان می‌تواند راهکار مؤثری برای پیشگیری از این بحران و توسعه احساس تعلق به ارزش‌های دینی و ملی باشد.

فضلی از دریافت 2120 اثر در دبیرخانه این همایش خبر داد و گفت: همه آثار رسیده در دبیرخانه همایش در حال بررسی و اعلام نظر داوران است.

مدیرکل دفتر آموزش پیش‌دبستانی آموزش‌وپرورش به نقش فرهنگ در شکل‌گیری هویت کودکان اشاره کرد و گفت: فرهنگ عامل سازنده هویت فردی و اجتماعی جامعه و منشأ سازوکارها و سرمایه‌های مادی و معنوی یک ملت در سیر تکامل تاریخی محسوب می‌شود. در حال حاضر با توسعه فن‌آوری‌های نوین ارتباطی و استفاده کودکان از ابزارهای متنوع ارتباطی، تقویت باورهای فرهنگی و ارزشی در کودکان به‌ویژه نوآموزان پیش‌دبستانی بیش‌ازپیش ضرورت دارد.

او در ادامه بر لزوم یادگیری در دوره پیش‌دبستانی تأکید کرد و گفت: اکنون دوره‌ پیش‌دبستانی دوره‌ای رسمی، غیراجباری اما بسیار ضروری است که بستر رشد همه‌جانبه و تعالی کودکان را فراهم می‌کند. یافته‌های علمی نشان می‌دهد که دوران قبل از تولد تا چهارسالگی دوران بسیار مهمی است و تربیت کودک در این دوران در خانه و بر عهده خانواده است. گروه سنی پیش‌دبستان شامل کودکان 4 تا 6 سال تمام است. ترجیح این است که کودکان تا سن چهارسالگی در دامان پرمهر مادران تربیت شوند و درعین‌حال لازم است تجارب اجتماعی هم در تربیت آنان پیش‌بینی شود.

مدیرکل دفتر آموزش پیش‌دبستانی افزود: دوره پیش‌دبستانی امری حاکمیتی و دوره‌ای رسمی است. بر اساس قوانین موجود این دوره بعد از خانواده، سهم مهمی در رشد فردی و تحول اجتماعی دارد و مبنای عدالت آموزشی است، زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد کودکانی که دوره پیش‌دبستانی را گذرانده‌اند در همه زمینه‌های رشدی، نسبت به همسالان مشابه خود که این دوره را نگذرانده‌اند؛ متفاوت هستند و برتری دارند و مطالعات علمی نشان می‌دهد ماندگاری تأثیر آموزش‌های دوره پیش‌دبستانی در درازمدت بسیار بالاست.

فضلی گفت: بر این اساس لازم است والدین فرزندان خود را در کلاس‌های پیش‌دبستانی ثبت‌نام کنند و مربیان هم در رابطه با روش‌های تربیتی و فعالیت‌های آموزشی دقت بیشتری داشته باشند. کودکان پس از چهارسالگی نیازمند توسعه روابط اجتماعی و داشتن فرصت‌هایی برای تجارب یادگیری خودانگیخته هستند. دوره پیش‌دبستانی علاوه بر بسترسازی برای گذار امن و آرام از خانه به دبستان؛ می‌تواند بستر رشد همه‌جانبه و تعالی کودکان را فراهم کند و اثرات آن با ماندگاری بالا در دوره‌های تحصیلی و سال‌های بعد نمایان می‌شود.

وی به برنامه‌های آموزشی این دوره اشاره کرد و گفت: برنامه‌های آموزشی در دوره پیش‌دبستان باید با تأکید بر مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی؛ تسلط به زبان فارسی و تربیت‌بدنی با رویکرد انس با قرآن؛ طراحی و اجرا می‌شود و دارای اهداف خاصی است که متناسب با ویژگی‌های نوآموزان دوره پیش‌دبستانی است. اهدافی که بسیار ارزشمندتر از آن است که جای خود را به توانایی خواندن و نوشتن و محتوای آموزشی پایه اول دبستان بدهد.

مدیرکل دفتر آموزش پیش‌دبستانی گفت: برنامه‌های این دوره شامل بازی، قصه، شعر و سرود، نمایش، گردش علمی و ... است. کار با کودکان دوره پیش‌دبستانی از پیچیدگی خاصی برخوردار است و اجرای برنامه‌ها نیازمند نیروهای متخصص، مجرب و علاقه‌مندی است که بتوانند بستر بروز و پرورش توانایی‌های کودکان دوره پیش‌دبستانی را فراهم کنند. از والدین می‌خواهم کودکان خود را به کلاس‌های پیش‌دبستانی دارای مجوز از وزارت آموزش‌وپرورش بسپارند و به خاطر داشته باشند دوره پیش‌دبستانی دارای برنامه درسی و اهداف مصوبی است که در دو سال در این دوره مهم و سرنوشت‌ساز محقق می‌شود.

به اشتراک بگذارید :