تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۱۵ ۰۹:۱۸:۰۸
کد مطلب:  728219
با حضور وزیر آموزش‌وپرورش و دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در حقوق شهروندی صورت گرفت؛
آئین رونمایی از طرح توانمندسازی روانی اجتماعی دانش آموزان، والدین و کارکنان (نماد)

آئین رونمایی از طرح توانمندسازی روانی اجتماعی دانش آموزان، والدین و کارکنان (نماد) با حضور وزیر آموزش‌وپرورش و دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در حقوق شهروندی و جمعی از مسئولین کشوری برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، آئین رونمایی از طرح توانمندسازی روانی اجتماعی دانش آموزان، والدین و کارکنان و نسخه ارتقا یافته سامانه جامع مراقبت‌های روانی اجتماعی دانشآموزان (نماد) با حضور شهیندخت مولاوردی، سید محمد بطحایی و رحمانی فضلی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مجموعه فرهنگی حجاب تهران برگزار شد.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش

در این آئین معاون تربیت‌بدنی و سلامت با ارائه گزارشی از فعالیت‌های حوزه سلامت گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد آموزش مهارت‌های اجتماعی به دانش آموزان، آموزش فرزند پروری به والدین، آموزش معلمان، ظرفیت‌سازی فعالیت‌های فوق فرهنگی در مدارس کشور از عوامل پیشگیرانه آسیب های اجتماعی است.

مهرزاد حمیدی ادامه داد: در آموزش‌وپرورش بیش از ۲۰برنامه برای پیشگیری و یا کنترل از آسیب‌ها در حال اجرا است و سند ائتلاف برنامه‌های پیشگیری از آسیب‌ها "نماد" طراحی‌شده است.

وی اضافه کرد: زیرساخت‌های لازمه جهت برداشتن گام‌های بزرگ‌تر در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برداشته‌شده است.

معاون وزیر کشور

رستم وندی معاون وزیر کشور در این برنامه با اشاره به فرامین رهبری در خصوص پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی گفت: در اجرای طرح نماد باید دقت داشت که طرح نماد دارای ویژگی‌هایی ازجمله، بلندمدت و بادوام بودن، فراگیری؛ به‌طوری‌که نیمی از جمعیت کشور را شامل می‌شود، اثربخشی عمیق این طرح، ترکیبی بودن؛ پیشگیری و درمان و همچنین مشارکتی بودن این طرح است که توانسته همکاری همه دستگاه‌ها را جذب کند.

معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی قوه قضائیه

زنگانه معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی قوه قضائیه اظهار کرد: پیشگیری رشد مدار خانواده محور، جامعه‌محور و پیشگیری رشد مدار مدرسه محور، سه مقوله پیشگیری رشد مدارانه است.

وی افزود: سرمایه‌گذاری در سنین زیر ۱۸سال در بحث پیشگیری از آسیب‌ها ازنظر اقتصادی بسیار سودمند است و از هدر رفت منابع مالی در طول درمان جلوگیری می‌کند لذا هزینه‌ای که برای یک زندانی می‌کنیم ۲۰برابر اعتباری است که برای دانش آموزان هزینه می‌شود، پس پیشگیری در سنین پائین بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه‌وبودجه

نمکی، معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه‌وبودجه اظهار کرد: متأسفانه برنامه‌های پنجگانه توسعه به‌طور کامل اجرایی نشده است، انسان ابزار توسعه نیست، بلکه انسان توسعه‌یافته پیشرفت کشور را تضمین می‌کند لذا برای بررسی زیرساخت‌های توسعه نباید سراغ منابع معدنی رفت بلکه باید به سراغ مدارس رفت و در آنجا روی دانش آموزان سرمایه‌گذاری کرد.

وی اضافه کرد: ایجاد یک هزار زمین ورزشی در مدارس ازجمله برنامه‌هایی است که برای تغییر و تحول درحرکت و پویایی دانش آموزان با مساعدت آموزش‌وپرورش در دستور کار است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش‌وپرورش در این جلسه تصریح کرد: امروز در این آئین شاهد گوشه‌ای از فعالیت‌های آموزش‌وپرورش هستیم و چهار طرح را در این زمینه در دستور کارداریم.

علیرضا کاظمی ادامه داد: بسیاری از اطلاعات مربوط به دانش آموزان در لینک طرح نماد وجود دارد.

وی افزود: در ۲۳هزار آموزشگاه متوسطه اول کارگاه‌هایی  با آموزش ۱۸ساعته و با موضوع مهارت‌های اجتماعی در حال اجرا است. همچنین برای دختران پایه یازدهم کارگاه‌های آموزشی با موضوع خوب زیستن اجرا می‌شود.

کاظمی گفت: طرح همیاری مشاوره در مدارس در حال اجراست که باهدف پیشگیری از آسیب‌ها و با محوریت خود دانش آموزان انجام می‌شود.


گالری تصاویر را از اینجا مشاهده کنید

 

به اشتراک بگذارید :