تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۱۵ ۱۶:۲۰:۰۳
کد مطلب:  728869
مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی در استودیو الفبا خبر داد؛
برگزاری جشنواره و نمایشگاه دستاوردها و تولیدات کانون‌های فرهنگی تربیتی سراسر کشور از 20 آبان ماه هفته

در ادامه سلسله برنامه‌های پاسخگویی، مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها وفضاهای پرورشی، با حضور در استودیو الفبا ضمن تشریح فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی تربیتی از برگزاری جشنواره آثار، دستاوردها و تولیدات دانش آموزان عضو کانون سراسر کشور از 20 تا 23 آبان ماه در اردوگاه شهید باهنر تهران خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، علی رمضانی در ادامه سلسله برنامه‌های پاسخگویی با حضور در استودیو الفبا، ضمن تشریح فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی از فعالیت یک هزار و 113 مرکز کانون فرهنگی تربیتی در سراسر کشور خبر داد و تصریح کرد: کار اصلی کانون‌ها در سطح کشور، غنی‌سازی اوقات دانش آموزان در ساعات رسمی و غیررسمی است وتلاش ما بر این است که هر دانش‌آموز عضو کانون حداقل یک مهارت را فراگیرد مهارتی که نیاز زندگی‌اش را برآورده کند.

رمضانی آمار دانش آموزان عضو کانون را بیش از 3 میلیون و 500 هزار نفر اعلام و عنوان کرد: در راستای تحقق سیاست‌های سند تحول تمام تلاش ما این است که دانش آموزان در مراکز کانون‌ها مهارت‌های اجتماعی و حرفه‌ای را فراگیرند و بتوانند با توجه به ظرفیت‌های موجود و با استفاده از خلاقیت خود به تولید آثار بپردازند.

وی از برگزاری جشنواره دستاوردهای دانش آموزان عضو کانون‌های سراسر کشور از 20 تا 24 آبان ماه در اردوگاه شهید باهنر تهران خبر داد و خاطرنشان کرد: همه کانون‌ها حتی دانش آموزان با نیازهای ویژه در این جشنواره دارای غرفه عرضه آثار و محصولات تولیدی هستند و دانش آموزان تهرانی ضمن بازدید از این نمایشگاه می‌توانند محصولات کانون‌ها را خریداری کنند.

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی گفت: نمایشگاه، فروشگاه، کارگاه‌های آموزشی ویژه مدیران کانون‌ها، انجمن‌ها، جُنگ شبانه، تالار گفتگو، یادمان شهدا و فعالیت‌های فوق‌برنامه ازجمله برنامه‌های جشنواره کانون‌ها در هفته آینده است.

وی افزود: انجمن قرآن و عترت، انتظار و مهدویت، طبیعت یاران، مهارت‌های زندگی و اجتماعی، شعر و داستان، پیشگامان سلامت، کتاب و کتاب‌خوانی، نقد ادبی، مجری‌گری، ورزشی، گردشگری، مداحی، کارآفرینی، هنرهای دستی تجسمی، هنرهای نمایشی، فیلم، موسیقی، بازی‌های رایانه‌ای، رسانه وفضای مجازی، خبرنگاری، حقوق دانش‌آموزی و نجوم ازجمله انجمن‌های فعال در کانون‌ها هستند.

رمضانی با اشاره تغییرات ایجادشده در انجمن‌های کانون‌های فرهنگی و تربیتی گفت: یکی از انجمن‌های ایجادشده در کانون‌های انجمن بازی‌سازی رایانه‌ای است، در هر کانون یک انجمن برای بازی‌سازی رایانه‌ای وجود دارد، بازی‌سازی هم چنان‌که یک امر اقتصادی است، یک کار فرهنگی نیز هست، چراکه بیشتر آسیب‌های کودکان ناشی از فرهنگ بیگانه‌ای است که از طریق از بازی‌های رایانه‌ای واردشده است.

وی از مشکل نیروی انسانی در کانون‌ها خبر داد و اظهار کرد:فضای فیزیکی و نیروی انسانی دو مشکل مهم کانون‌های فرهنگی تربیتی است البته همواره تلاش برای رفع این مشکلات ادامه دارد.

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی بر تقویت ارتباط کانون‌های فرهنگی تربیتی با کانون‌ها و سایر مراکز فرهنگی تأکید و اذعان کرد: کانون‌ها را در سراسر کشور به شش قطب با محوریت کانون‌هایی در شهرهای، تهران، اصفهان، مشهد، زنجان، شیراز و یزد تقسیم‌بندی کردیم، استان فارس با 120 کانون فرهنگی تربیتی بیشترین آمار و تهران به نسبت جمعیت دانش‌آموزی تنها دارای 17 کانون فرهنگی تربیتی است.

وی با اشاره فرمان‌ها رهبر معظم انقلاب در خصوص حمایت از کالای ایرانی و تلاش برای تحقق شعار سال اظهار کرد: همه فعالیت‌ها در کانون‌های فرهنگی تربیتی با رویکرد حمایت از کالاهای ایرانی انجام می‌شود دستاوردها و تولیداتی که در نمایشگاه هفته آینده ارائه می‌شود نمود این سیاست است.

رمضانی تصریح کرد: سیاست ما تقویت و توسعه کانون‌های فرهنگی تربیتی است لذا علیرغم اینکه در برنامه‌های توسعه‌ای بودجه‌ای برای ایجاد این کانون‌ها تخصیص نیافته است اما باوجود مشارکت‌ها شاهد توسعه این فضاهای تربیتی هستیم.

به اشتراک بگذارید :