تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۳ ۱۲:۳۳:۰۴
کد مطلب:  745459
وزیر آموزش‌وپرورش در آئین افتتاحیه اندیشکده دانش‌پژوهان جوان ؛
تعادل توجه به استعدادهای برتر و تحقق اهداف آموزش عمومی ضروری است

وزیر آموزش‌وپرورش در آئین افتتاح اندیشکده دانش‌پژوهان جوان با اشاره به توجه بیش‌ازحد به استعدادهای برتر در دهه‌های اخیر گفت: تعادل بین توجه به استعدادهای برتر و تحقق اهداف آموزش عمومی ضروری است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، سید محمد بطحایی در آئین افتتاحیه اندیشکده دانش‌پژوهان جوان  در مرکز استعدادهای درخشان اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مسائل و موضوعاتی که در دوره آموزش عمومی مطرح است بحث شناسایی و پرورش استعدادهای درخشان است.

وی افزود: دوره قبل دیپلم و آموزش عمومی دوره طلایی شناسایی و هدایت استعدادها و توانایی‌های دانش آموزان  است لذا نمی‌شود به‌سادگی از کنار آن گذشت البته توجه بیش‌ازاندازه به این موضوع  عطش کاذب ایجاد می‌کند که اهداف آموزش عمومی را به مخاطره می‌اندازد لذا یافتن این خط تعادل، موضوع بسیار مهمی است.

بطحایی ادامه داد: در سال‌های اخیر توجه به تنوع بخشیدن به مدارس بیشتر بوده و بچه‌ها را صرفاً بر اساس قابلیت‌های ذهنی دسته‌بندی‌شده‌اند.

وی افزود : امروز حرکت بسیار مبارکی اتفاق افتاد حرکتی که باید در سال‌های آینده تقویت شود، افتتاح اندیشکده ای که امیدواریم به‌عنوان اتاق فکر، مشکلات امروزی ما را برطرف کند و راه‌حل ارائه دهد و برای مسائل نسخه تجویز کند زیرا هیچ جا این شایستگی را مانند اندیشکده ندارد.

وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: اگر از حیث ساختاری اندیشکده نیز مانند سایر بخش‌های آموزش‌وپرورش  باشد نمی‌تواند کارایی لازم را داشته باشد لذا یکی از کارکردهایی را که می‌تواند داشته باشد این است که بتواند شبکه مؤثری را تشکیل دهد و حلقه اتصال بین مدال‌آوران، سیاست‌گذاران نظام و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور باشد.

وی افزود: اندیشکده باید بتواند راه‌های جلب مشارکت را بیابد و به کار گیرد و ما نیز وظیفه پشتیبانی داریم لذا سال آینده  شاهد موفقیت یک‌ساله این اندیشکده باشیم.

عضو کابینه تدبیر و امید تصریح  کرد: این اندیشکده نیاز به زیرساخت‌ها  و سازوکارهایی دارد که آموزش‌وپرورش مساعدت‌های لازم را انجام می‌دهد.

وی در پایان گفت: با ایجاد شورای راهبری در این اندیشکده و استفاده از افراد حقوقی مختلف نقشه راه فعالیت اندیشکده به‌زودی ترسیم می‌شود.

به اشتراک بگذارید :